Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?
Problem najczęściej dotykający kobiety
Niektóre produkty spożywcze usprawniają funkcjonowanie tarczycy. Inne - wprost przeciwnie.
Niektóre produkty spożywcze usprawniają funkcjonowanie tarczycy. Inne - wprost przeciwnie. Osoby z niewydolną tarczycą nie tylko mogą, ale wręcz powinny leczyć się dietą. Jakie pokarmy są niezalecane?
Po co nam tarczyca?
Znajdujący się z przodu szyi gruczoł, produkuje hormony, które biorą udział w przemianie materii i mają tak szeroki zakres działań, że wpływają praktycznie na każdą komórkę organizmu. Zmniejszona aktywność tarczycy, czyli niedoczynność, to katastrofa dla metabolizmu. Choroba ta dotyka przede wszystkim kobiety - szacuje się, że niedoczynność ma 5-7 proc. z nich. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto (zapalenie tarczycy Hashimoto), schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, gdzie układ odpornościowy atakuje i niszczy tarczycę, upośledzając jej zdolność do produkcji hormonów.
Objawy niedoczynności
W przypadku zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy niezbędne jest codzienne dostarczanie organizmowi brakujących hormonów - leczenie polega na ich uzupełnianiu i zwykle musi być kontynuowane do końca życia. To ważne, ponieważ nieleczone choroby tarczycy zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dając objawy w postaci m.in. wola, nadwagi, senności, zaparć, suchej skóry, wypadania włosów, ciągłego uczucia zimna, zmęczenia, problemów z płodnością itp. W niedoczynności tarczycy olbrzymią rolę pełni właściwa dieta, a zwłaszcza unikanie produktów zawierających substancje wolotwórcze. Co należy wykreślić z jadłospisu?
Ewa Podsiadły - Natorska/(mtr), WP Kobieta