FitnessEfekt jojo - czym jest? Jak uniknąć efektu jojo?

Efekt jojo - czym jest? Jak uniknąć efektu jojo?

Efekt jojo - czym jest? Jak uniknąć efektu jojo?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.11.2018 22:03, aktualizacja: 09.11.2018 22:18

Efekt jojo występuje po drastycznym i nieracjonalnym odchudzaniu. Charakteryzuje się szybkim chudnięciem, a następnie przybieraniem masy ciała. Z efektem jojo zmaga się wiele osób, które szybko schudły, dzięki głodówce i intensywnym ćwiczeniom. Zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć bez efektu jojo?

Efekt jojo - co to takiego?

Efekt jojo to zjawisko określające proces cyklicznego i naprzemiennego chudnięcia i tycia. O efekcie jojo mówimy, gdy w ciągu 5 miesięcy wzrost masy ciała przekracza 10 proc. wagi, którą udało nam się uzyskać podczas odchudzania.

Kilogramy powstałe z efektu jojo są zauważalne od razu, z miesiąca na miesiąc coraz bardziej. Przez to osoby odchudzające się tracą motywację oraz wiarę w sukces w odchudzaniu.

Okazuje się, że z efektem jojo zmaga się większość osób odchudzających się. Aby zapobiec efektowi jojo należy przez 5 kolejnych lat od odchudzania zmienić i zachować zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. Po tym czasie możemy być pewni, że kilogramy nie wrócą.

Nie oznacza to, że nagle mamy przestać ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Odchudzanie to nie chwilowa zmiana jadłospisu i stylu życia, tylko trwała walka z nadwagą i samym sobą. Efekt jojo występuje przede wszystkim, gdy po zakończeniu diety gwałtownie zmieniamy jadłospis oraz zwiększamy jego kaloryczność.

Efekt jojo - przyczyny

Efekt jojo powstaje na skutek głodówek, diet o niskiej kaloryczności oraz braku aktywności fizycznej (jeżeli wcześniej często trenowaliśmy). Pojawia się, gdy podczas drastycznego odchudzania szybko tracimy zbędne kilogramy. Dlatego na efekt jojo narażone są osoby, które chcą natychmiast schudnąć, stosują nieodpowiednią i monotonną dietę.

Z pewnością uda się schudnąć, ale na krótko, ponieważ później wrócimy do kalorycznych posiłków, a co za tym idzie, przybierzemy na masie więcej niż przed odchudzaniem. Co więcej, częste odchudzanie i tycie powoduje, że nasze ciało uodparnia się na różnego rodzaju diety odchudzające i aktywność fizyczną, przez co coraz trudniej nam schudnąć przy kolejnych próbach.

Efekt jojo - jak uniknąć?

Aby schudnąć i nie zmagać się z efektem jojo, należy przestrzegać kilku zasad:

  • racjonalna dieta - która będzie oparta na odpowiedniej kaloryczności nie mniejszej niż 1600 kcal. To pozwoli nam bezpiecznie schudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Należy spożywać dużo warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału oraz produktów pełnoziarnistych. Warto zrezygnować ze słodyczy, słonych przekąsek, alkoholu oraz fast foodów.
  • aktywność fizyczna - należy rozpocząć treningi. Wystarczy aktywność 2-3 razy w tygodniu, aby uniknąć efektu jojo.
  • powolne wyjście z diety - gdy osiągniesz już wymarzony efekt w odchudzaniu, należy stopniowo zwiększać energetyczność jadłospisu np. 100 kcal na tydzień, dzięki czemu przyzwyczaimy organizm do większej ilości spożytego jedzenia.
  • bez powrotu do starych nawyków - odchudzanie nie jest tylko na chwilę. Wymaga od nas zmiany codziennych nawyków. Gdy wrócisz do starych przyzwyczajeń, dużej kaloryczności potraw, niezdrowych posiłków, z pewnością pojawi się efekt jojo.