FitnessCheat day na diecie. Czy warto pozwalać sobie na oszukany dzień?

Cheat day na diecie. Czy warto pozwalać sobie na oszukany dzień?

Cheat day to dzień na diecie, w którym możesz pozwolić sobie na znaczne odstępstwa w jadłospisie. Oszukany dzień w diecie znacząco wpływa na fizyczne i psychiczne aspekty odchudzania. Jak organizować jadłospis na cheat day? Jakie są zalety i wady stosowania oszukanego dnia podczas kuracji odchudzającej?

Cheat day na diecie. Czy warto pozwalać sobie na oszukany dzień?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Co to jest cheat day?

Cheat day w dosłownym tłumaczeniu oznacza oszukany dzień. W kontekście diety odchudzającej jest rozumiany jako dzień obżarstwa, rozpusty i znacznych odstępstw od dotychczasowych restrykcyjnych zasad.

Cheat day z prawdziwego zdarzenia nie wymaga liczenia kalorii i pozwala na zjedzenie czegoś, czego nie znajdziemy w żadnej diecie odchudzającej. Cheat day ma ogromne znaczenie dla osoby przebywającej na diecie, zwłaszcza dla jej psychiki. Diety redukcyjne są wyczerpujące i powodują obniżenie nastroju. Sięgnięcie po słodycze czy ulubiony sos do makaronu w kwestii psychiki może zdziałać cuda.

Jak stosować cheat day?

Cheat day nie powinien być wynikiem nagłej zachcianki. Tak jak cały program żywieniowy na diecie, oszukany dzień powinien znaleźć swoje miejsce w harmonogramie. Cheat day nie powinien pojawiać się w diecie częściej niż raz na tydzień. W zasadzie, im większe przerwy między oszukiwaniem, tym lepiej. Jeśli decydujesz się na jeden cheat day na tydzień, to warto wybrać taki dzień, w którym możesz się zrelaksować i odpocząć. Połączenie wyczekiwanych posiłków i relaks zbawiennie wpłyną na psychikę. Cheat day może przypadać również w te dni, kiedy planujesz spotkanie ze znajomymi lub domowy obiad u rodziny.

W trakcie cheat day należy się stosować do kilku zasad. Jednego posiłku nie powinno się jeść dłużej niż godzinę, aby niepotrzebnie nie zwiększać jego kaloryczności. Gdy tylko pojawi się uczucie sytości, należy przerwać jedzenie. Nie wolno również zapomnieć o ustalonych w czasie diety przerwach między posiłkami. Niektórzy dietetycy zalecają, aby w cheat day wstać wcześniej niż zazwyczaj. Pora dnia bowiem ma istotne znaczenie w poziomie hormonów odpowiedzialnych za uczucia głodu i sytości.

Zalety stosowania cheat day

Cheat day może okazać się ostatnią deską ratunku dla osób, którym wydaje się, że ich dieta jest zbyt restrykcyjna i nie wytrzymają na niej ani jeden dzień dłużej. W takich sytuacjach cheat day okazuje się zwyczajnie konieczny. Ponadto przeprowadzone badania wykazały, że kondycja psychiczna ma niebagatelny wpływ na postępy w odchudzaniu i treningach. Zbyt rygorystyczna dieta powoduje wzrost poziomu hormonu stresu, który blokuje osiąganie sukcesów.

Dobrze zaplanowany cheat day może poprawić metabolizm. Oczywiście nie mówimy o zapychaniu się śmieciowym jedzeniem, a urozmaiceniu posiłków.

Wady stosowania cheat day

Cheat day nie jest rozwiązaniem, które w ten sam sposób sprawdzi się u wszystkich. Przykładowo osoby zmagające się z insulinoopornością, stosując zasady oszukanego dnia mogą zaprzepaścić swoje wcześniejsze starania. Ponadto wadą cheat day jest uzależnianie się od tego konkretnego dnia, co powoduje nieustanne myślenie o jedzeniu.

Cheat day może rozregulować metabolizm. Organizm przyzwyczajony do dostarczanego pożywienia jest nastawiony na produkcję konkretnych enzymów trawiennych. Nagła zmiana diety będzie solidnym zaskoczeniem, więc mogą pojawić się wzdęcia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
cheat mealporadnik fitnessdieta odchudzająca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)