FitnessJak walczyć z bezsennością?

Jak walczyć z bezsennością?

Co robić, gdy obudzimy się nagle o czwartej nad ranem, choć budzik nastawiliśmy na siódmą? Możemy pospać jeszcze smacznie przez trzy godziny, lecz zamiast tego przewracamy się z boku na boku. Znany z dzieciństwa sposób walki z bezsennością polegający na skrzętnym liczeniu baranków raczej nie działa w takiej sytuacji. Zwykle czuwamy więc do świtu i zasypiamy dopiero nad ranem, akurat wtedy, gdy nadchodzi wstać z łóżka. W efekcie cały dzień po nieprzespanej nocy chodzimy senni i zmęczeni. Na szczęście są sposoby, by sobie pomóc.

Jak walczyć z bezsennością?
Źródło zdjęć: © 123RF

24.01.2014 | aktual.: 24.01.2014 16:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co robić, gdy obudzimy się nagle o czwartej nad ranem, choć budzik nastawiliśmy na siódmą? Możemy pospać jeszcze smacznie przez trzy godziny, lecz zamiast tego przewracamy się z boku na boku. Znany z dzieciństwa sposób walki z bezsennością polegający na skrzętnym liczeniu baranków raczej nie działa w takiej sytuacji. Zwykle czuwamy więc do świtu i zasypiamy dopiero nad ranem, akurat wtedy, gdy nadchodzi pora, by wstać z łóżka. W efekcie cały dzień po nieprzespanej nocy chodzimy senni i zmęczeni. Na szczęście są sposoby, by sobie pomóc.

Wstań z łóżka
Jeśli po przebudzeniu w środku nocy przez 15-20 minut nie możesz ponownie zasnąć, nie ma sensu zalegać w łóżku i denerwować się. Poczytanie książki, posłuchanie relaksacyjnej muzyki lub nawet pooglądanie przez kilka minut telewizji może nam pomóc ponownie usnąć.

Techniki relaksacyjne

Każdy z nas zna kilka prostych technik relaksacyjnych. Nie muszą to być od razu pozycje jogi lub głębokie medytacje. Wystarczy kilka łatwych ćwiczeń oddechowych. Dobrym sposobem jest też zaciskanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśni. Czasami pomogą nam też proste wizualizacje – możemy sobie wyobrazić, że znajdujemy się w jakimś miłym miejscu.

Postaraj się wyciszyć

Jedną z głównych przyczyn nieprzespanych nocy jest stres. Gdy zamartwiamy się problemami finansowymi, rodzinnymi, popadamy w jeszcze głębszą bezsenność. Oczywiście trudno się pozbyć zmartwień i automatycznie zacząć myśleć pozytywnie. Możemy jednak próbować redukować negatywny wpływ stresu. Wieczorem przed pójściem do łóżka napiszmy na kartce, co nas trapi. Dopiszmy też zdanie, że w tej chwili nie wiemy, jak rozwiązać ten problem. Postępując w ten sposób nauczymy się blokować stres.

Uważaj z lekami

Lekarstwo na sen możemy zażyć o dziesiątej wieczorem, nie martwiąc się zbytnio o skutki uboczne. Lecz gdy łykamy proszek o czwartej nad ranem, możemy sobie poważnie zaszkodzić. Lek będzie działał przez kilka godzin, więc wywoła senność i dekoncentrację w godzinach porannych, gdy będziemy w drodze do pracy.

Udaj się do lekarza

Jeśli problemy ze snem często się powtarzają i sprawiają, że każdego czujesz zmęczenie, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Nie próbuj leczyć się samodzielnie, zażywając leki nasenne. Nie dość, że nie rozwiążesz problemu, to jeszcze się uzależnisz.

Na podstawie The Huffington Post

(mb/mtr), kobieta.wp.pl

Polecamy także:

Komentarze (9)