Blisko ludziKobiety też mają problem z niskim libido

Kobiety też mają problem z niskim libido

Kobiety też mają problem z niskim libido
Źródło zdjęć: © 123RF
13.01.2014 12:05, aktualizacja: 14.01.2014 10:50

Niski popęd seksualny u kobiet nie jest wyłącznie wynikiem zniechęcenia i nudy w związku, ale może być objawem wielu niepokojących zmian w organizmie, które należy leczyć. W Polsce - jak podaje raport o seksualności prof. Zbigniewa Izdebskiego - na problemy z libido skarży się 45 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

Niski popęd seksualny u kobiet nie jest wyłącznie wynikiem zniechęcenia i nudy w związku, ale może być objawem wielu niepokojących zmian w organizmie, które należy leczyć. W Polsce na problemy z libido skarży się 45 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

W naszej kulturze odczuwanie i okazywanie pociągu fizycznego przez kobiety nie jest akceptowane. Z jednej strony kobiety ukrywają swoje pragnienia, a z drugiej bagatelizują problemy, które są przyczyną niskiego libido, tłumacząc, że ich brak zainteresowania seksem wynika z nieśmiałości lub tradycyjnego wychowania.

Przyczyny spadku libido nie są dobrze znane, za to wiadomo, że problem jest złożony i dotyczy nie tylko aspektów fizycznych, ale także psychicznych, a nawet społecznych. Problem może dotknąć kobiety w każdym wieku, choć poród i menopauza to okresy, gdy łatwiej o zaburzenia w popędzie seksualnym. Tymczasem spadek zainteresowania tą sferą życia zazwyczaj jest trudny, zarówno dla samej kobiety, jak i jej partnera.

Libido nie jest wartością stałą i nie musi utrzymywać się zawsze na tym samym poziomie. U niektórych kobiet wzrasta w okresie płodnym, u innych - kilka dni przed miesiączką. Popęd płciowy jest zależny od wielu różnych czynników – emocjonalnych, umysłowych, fizycznych i duchowych, które muszą ze sobą pozostawać we względnej harmonii, aby kobieta miała ochotę na seks.

Stres, kompleksy i lęk

Problemy z zaufaniem do partnera oraz stres to dwie największe przeszkody na drodze do satysfakcjonującego życia seksualnego. Wśród nich jest niskie poczucie własnej wartości – na czele z problemami dotyczącymi wagi i figury.

Zakompleksiona kobieta nigdy nie pozwoli kochać się przy zapalonym świetle, nigdy też nie rozbierze się przy partnerze. Potrzeba naprawdę sporo czasu i cierpliwości, aby nabrała do zaufania i poczuła się bezpiecznie.

Lęk przed seksem z jakiegokolwiek powodu (wykorzystania w dzieciństwie, gwałtu lub innych traumatycznych przeżyć) jest dramatem nie tylko dla życia seksualnego, ale dla jakości życia w ogóle.

Brak ćwiczeń fizycznych

Kobiety, które regularnie uprawiają jakiś sport, mają większe libido i chcą kochać się częściej. Nierzadko także ich miesiączki są mniej obfite i bolesne niż u kobiet nieuprawiających sportu, a syndrom napięcia przedmiesiączkowego jest znacznie mniej dokuczliwy lub nie występuje wcale.

Jeśli kobieta uprawia sport często (4 razy tygodniowo przez minimum godzinę) znacznie rzadziej cierpi z powodu wahań hormonalnych.

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual syndrome – PMS) pojawia się na kilka dni przed okresem. Każda kobieta doświadcza pewnych wahań nastroju w tym czasie, jednak u niektórych jest to bardzo poważny problem. Panie są w tym czasie bardziej wrażliwe z powodu podwyższonego poziomu estrogenu.

Jeśli nie pomagamy naszemu ciału w regularnym pozbywaniu się toksyn, zaczynają one zalegać, powodując pryszcze, nieprzyjemny zapach i obniżenie poziomu energii. Oczyszczanie ciała z toksyn to sposób na szybką poprawę samopoczucia i kondycji. Palenie, zanieczyszczenie powietrza, zła dieta, brak ćwiczeń i nadwaga – te wszystkie czynniki mają wpływ na stan fizyczny i psychiczny człowieka i obniżają jego ochotę na seks. Najlepszym sposobem na pozbycie się toksyn jest picie dużych ilości wody i antyoksydantów (jak zielona herbata) oraz ćwiczenia fizyczne.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Pigułki, działają jak najlepszy afrodyzjak – świadomość, że ona nie może zajść w niepożądaną ciążę daje poczucie swobody i naprawdę ożywia seks. Pigułka może jednak osłabiać kobiece libido. Brak estrogenu w organizmie może prowadzić do poważnych schorzeń, jak np. zanikowe zapalenie pochwy, które jest bolesne i powoduje przykre dolegliwości w okolicach cewki moczowej, pochwy i sromu.

Ta metoda antykoncepcyjna jest także związana z ryzykiem zaburzeń zdrowia psychicznego oraz znacznego przybrania na wadze. Wszystkie te efekty mogą stanowić poważną przeszkodę w uprawianiu seksu, który może stać się dla kobiety przykrym i bolesnym doświadczeniem.

Antydepresanty

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać kobiece potrzeby seksualne, inne natomiast, jak np. Prozac, mogą je znacznie obniżać. Są także leki, które mają niewielki wpływ na libido, dlatego jeśli jeden rodzaj leku działa niekorzystnie, warto zastanowić się nad jego zmianą. Jakkolwiek antydepresanty mają pozytywny wpływ na wasz seks, ponieważ kobieta ogólnie czuje się lepiej i ma więcej energii, to jednak może mieć problem z osiągnięciem orgazmu.

Jak poprawić libido?

Obecnie istnieje wiele preparatów, które pomagają kobietom w walce z obniżonym libido. W ich składzie zwykle znajdują się zioła, czyli m.in. imbir, lukrecja, rozmaryn, kapsaicyna, miłorząb japoński czy żeń-szeń. Za produkty o podobnych właściwościach uznaje się także cytrusy (witamina C) oraz te, zawierające w składzie witaminę B (orzechy, brokuły, pełne ziarno).

Cennym składnikiem jest w tym wypadku L-arginina, ponieważ powoduje ona przekrwienie narządów rodnych, zwiększając doznania podczas stosunku. Warto również poeksperymentować w kuchni z takimi produktami, jak ostrygi, jaja, migdały, owoce morza, awokado czy seler.

O preparaty poprawiające libido można pytać w aptekach. Znajdziemy tam zarówno różnego rodzaju żele, kremy, jak i środki doustne. Jak działają? Zmniejszają nerwowość i napięcie, obniżają stras, działają relaksująco i rozluźniająco.Wszystko to ma na celu nie tylko pobudzenie aktywności seksualnej, ale także zwiększenie odczuwanych podczas stosunku doznań.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

ZOBACZ:

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (120)
Zobacz także