FitnessPMS. Jak się z nim uporać?

PMS. Jak się z nim uporać?

PMS. Jak się z nim uporać?

None

PMS pojawia się od kilku do kilkunastu dni przed miesiączką. Czujesz się zmęczona, rozdrażniona, masz dziwne zachcianki, boli cię brzuch. Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u około 30 - 60 proc. kobiet. Niewiele z nich zgłasza się do lekarza. Większość kobiet próbuje uporać się z nim na własną rękę. Około 5 proc. kobiet ma dolegliwości tak silne, że uniemożliwiają one normalną pracę. Jak złagodzić bolesne objawy?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że zbliżają się "trudne dni". Możesz prowadzić kalendarzyk swoich cyklów. Dzięki temu będziesz mogła choć trochę zapobiec niedogodnościom związanym z PMS: kupić odpowiednie środki przeciwbólowe, odpowiednio zaplanować dietę czy umówić się na zabiegi relaksacyjne. (pho/kg)

1 / 5

Unikaj słodyczy

Obraz
© 123RF

Dieta w czasie PMS jest bardzo ważna - może spotęgować albo złagodzić przykre dolegliwości. Udowodniono, że pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe, takie, jak ryby, awokado czy olej lniany, zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego. Warto sięgać też po zielone warzywa i orzechy, bogate w witaminę B6, która pomoże ustabilizować wahania nastroju.

Unikaj za to słodyczy, kawy, alkoholu i soli. Naukowcy sprawdzili, że cukier nie tylko nie pomaga uporać się z PMS, ale nawet wzmaga jego objawy.

2 / 5

Korzystaj ze słońca

Obraz
© 123RF

Udowodniono, że na bolesne PMS świetny jest wapń. Sprawdź, czy w twojej diecie go nie brakuje. Aby zapewnić najlepszą wchłanialność tego pierwiastka, przyjmuj witaminę D - najlepiej w naturalnej postaci. Wystarczy 10 minut słońca dziennie, aby dostarczyć organizmowi optymalną ilość tej witaminy.

3 / 5

Odpoczywaj

Obraz
© 123RF

Nie przemęczaj się i zadbaj o najlepszy dla siebie relaks. W czasie PMS możesz czuć się senna i pozbawiona energii - to naturalne. Nie odmawiaj sobie odpoczynku, poleż z termoforem na brzuchu, weź relaksującą kąpiel, połóż się wcześniej spać. Jeśli jesteś rozdrażniona, sięgnij po herbaty z melisy: pij trzy szklanki dziennie.

4 / 5

Ćwicz

Obraz
© 123RF

Nie unikaj ruchu. Spokojne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne znacznie poprawiają samopoczucie. Podnoszą poziom endorfin, poprawiając w ten sposób nastrój. Poza tym łagodzą napięcie, pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, niwelują ból, poprawiają jakość snu.

5 / 5

Kiedy do lekarza?

Obraz
© 123RF

Jeśli objawy PMS są wyjątkowo dokuczliwe i uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty: ginekologa lub endokrynologa. Zleci on badania poziomu hormonów i zaproponuje odpowiednią terapię hormonalną albo specjalne leczenie farmakologiczne. (pho/sr)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)