FitnessWakacje na czysto

Wakacje na czysto

Higiena na wakacjach to jeden z warunków udanego urlopu. Jeśli jej nie przestrzegamy, zamiast błogiego wypoczynku możemy sobie zafundować sobie nieprzyjemne infekcje i choroby.

Wakacje na czysto

Higiena na wakacjach to jeden z warunków udanego urlopu. Jeśli jej nie przestrzegamy, zamiast błogiego wypoczynku możemy sobie zafundować sobie nieprzyjemne infekcje i choroby.

Letnie podróże to wielkie wyzwanie dla naszej higieny. Nasza skóra i ciało przyzwyczajone na co dzień do pewnych zabiegów, na urlopie często poddawana jest wielu próbom wytrzymałości. Śpimy w innym łóżku niż zwykle, inaczej się odżywiamy, korzystamy z nieznanej nam toalety i łazienki. Wszystko to sprawia, że każdego dnia stykamy się z milionami bakterii, które w każdej chwili mogą nas zaatakować i zepsuć nam urlop.

Choroba brudnych rąk, grzybica, zakażenia okolic intymnych, świerzb czy nawet wszawica to najczęstsze nieprzyjemne „pamiątki”, jakie zdarza się nam przywozić z wakacji. Sprzyjają im podobne warunki panujące zwykle podczas letniego wypoczynku: brak higieny, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, korzystanie z wspólnej toalety, łazienki czy pościeli. Jakie miejsca są zatem najbardziej obfite w pasożyty i bakterie. Czego unikać i jak się przed nimi chronić?

Spakuj walizkę

Zanim jeszcze wyjedziesz na urlop, zabierz ze sobą odpowiednie akcesoria, które w każdym miejscu pozwolą Ci odpowiednio zadbać o higienę. Jeśli spodziewasz się, że znajdziesz się w miejscach bez dostępu do bieżącej wody, zabierz ze sobą wilgotne chusteczki, które posłużą do umycia rąk czy twarzy. Podobne specjalne chusteczki przydadzą się do higieny intymnej, która podczas urlopu jest szczególnie istotna.

Jadąc na biwak czy w miejsce, w którym nie ma sklepów w okolicy, zabierz kilka rolek papieru toaletowego. Gdziekolwiek się wybierasz na wakacje, weź ze sobą specjalne jednorazowe podkładki na deskę sedesową, klapki pod prysznic i mydło w płynie zamiast w kostce, na którym łatwiej osadzają się bakterie.

Jeśli będziesz sama przygotowywała posiłki, a nie możesz liczyć na dostęp do profesjonalnej kuchni, zabierz jednorazowe talerze i sztućce, które można wyrzucić zamiast narażać się na niedokładne mycie ich w kiepskich warunkach. Na wszelki wypadek do podróżnej apteczki zapakuj odpowiednie płyny do odkażania, wodę utlenioną i jałowe opatrunki.

Hotele i pensjonaty

Jeśli zatrzymujesz się w hotelu, pensjonacie lub kwaterze prywatnej, gdzie w danym czasie tylko Ty i twoja rodzina korzystacie z łazienki i toalety, dokładnie przyjrzyj się tym obiektom zaraz po przyjeździe, by sprawdzić ich poziom czystości. Obsługa hotelowa przed przyjazdem nowych gości ma obowiązek doprowadzić pokój do stanu sterylnej czystości, jeśli tak nie jest, zgłoś to właścicielom lub w recepcji. Przyjrzyj się również pościeli i kocom, które są do Twojej dyspozycji – poszewki powinny być nienagannie czyste, wyprasowane, a nawet wykrochmalone.

Korzystając z łazienki, unikaj kąpieli w wannie, a bierz prysznic, aby ograniczyć kontakt skóry z wanną. Grzyby i pasożyty często osadzają się na posadzce i ścianach łazienki, a także na kabinie i zasłonce prysznicowej. Kiedy bierzesz prysznic (oczywiście w klapkach) staraj się nie dotykać ciałem do ścianek kabiny i zasłonki. Nie choć bosymi stopami po posadzce w łazience, ani w pokoju hotelowym. Wykładzina w takim pokoju to również bogate skupisko bakterii.

Baseny i kąpieliska

Woda to prawdziwie letni żywioł, jednak nie tylko dla turystów, ale i dla bakterii. Szczególną ostrożnością i dbałością o higienę musimy zatem wykazać się w parkach wodnych, przyhotelowych basenach, kąpieliskach i plażach. Tutaj również obowiązują nas klapki. Dodatkowo musimy pamiętać, by nie kłaść się bezpośrednio na piasku czy przybasenowych leżakach, ale na ręcznikach lub specjalnych matach plażowych.

Lepiej unikać również korzystania z publicznego sprzętu rekreacyjnego – desek do pływania, materacy, piłek wodnych. Miłośnicy surfowania powinni również dobrze zastanowić się przed korzystaniem ze specjalnych kombinezonów dla windsurfingowców dostępnych w wypożyczalniach. Podczas sezonu letniego taki kombinezon jest używany setki razy przez różne osoby – to nie najlepsza rekomendacja i dowód jego czystości.

Smacznie i zdrowo

Co roku w wakacje dużo uwagi poświęca się szczególnej dbałości o higienę jedzenia. To, gdzie i co jemy oraz to, jak przygotowujemy jedzenie ma istotny wpływ na jakość naszych wakacyjnych posiłków oraz na nasze zdrowie. Przede wszystkim należy unikać kupowania jedzenia z nieznanych źródeł, ulicznych budek, w których często trudno o zachowanie zasad higieny i odpowiednie przechowywanie produktów. Szczególną uwagę musimy też zwrócić na to, jak sami przechowujemy jedzenie.

Otwarte butelki z napojami trzymajmy w lodówce, nigdy nie zamrażajmy rozmrożonej już raz żywności, dokładnie myjmy wszelkie owoce oraz naczynia i sztućce, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego nie jedzmy zawartości konserw z wypukłym wieczkiem, nie trzymajmy jedzenia na świeżym powietrzu i zawsze dokładnie myjmy ręce przed przygotowaniem oraz przed jedzeniem posiłku. Wszystkie te pouczenia wydają się powtarzane już do znudzenia, jednak co roku warto je sobie raz jeszcze przypomnieć, aby na pewno zapobiec nieprzyjemnym chorobom i dolegliwościom.

Zanim wyjedziemy na tegoroczne wakacje, upewnijmy się, że wiemy wszystko o letniej higienie. Tylko wówczas, zamiast z przykrymi dolegliwościami skórnymi czy żołądkowymi, z urlopu wrócimy zdrowe, wypoczęte i w świetnym humorze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)