ycipk-2jkbab

1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Hashimoto to największe część tej grupy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, nowotwór czy choroba Gravesa-Basedowa, ale także niesamowicie często diagnozowana choroba Hashimoto.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Hashimoto to największe część tej grupy
1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Hashimoto to największe część tej grupy (123RF)
ycipk-2jkbab

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na choroby tarczycy zapadł już 1 mln osób w Polsce. Badania z 2017 roku wskazują, że na Hashimoto choruje blisko 700 tys. Polaków. Jak się okazuje - kobiety nawet kilka razy częściej, co może być spowodowane wpływem hormonów - estrogenów na przysadkę mózgową. Jak się leczyć?

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego. Produkuje hormony, które sterują naszym metabolizmem - mówi Dr Ewa Rybicka z kliniki medycyny estetycznej Estetica Nova.

W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy, również wtedy gdy są one wywołane chorobami zapalnymi (choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa), stosuje się leczenie farmakologiczne, odpowiednimi lekami. Przy nadczynności w grę może wchodzić także leczenie jodem radioaktywnym. Co do guzków, należy się upewnić, że nie są one zmianą nowotworową. W tym celu należy udać się do lekarza endokrynologa.

ycipk-2jkbab

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2jkbab

ycipk-2jkbab
ycipk-2jkbab