10 tygodni do szczęścia
Zapomnij o pieniądzach, sławie i egzotycznych podróżach. Według dr. Amita Sooda z Kliniki Mayo w Londynie, do osiągnięcia szczęścia potrzebna jest tylko zmiana nastawienia. Psycholog opracował program prowadzący do życiowego zadowolenia, nazwany "techniką 5-3-2".
10.06.2015 | aktual.: 10.06.2015 10:42
Zapomnij o pieniądzach, sławie i egzotycznych podróżach. Według dr. Amita Sooda z Kliniki Mayo w Londynie, do osiągnięcia szczęścia potrzebna jest tylko zmiana nastawienia. Psycholog opracował program prowadzący do życiowego zadowolenia, nazwany "techniką 5-3-2". Bez leczenia farmakologicznego i kosztownej terapii, pomaga on "podjąć wybór do bycia szczęśliwym w życiu".
Klinika Mayo z siedzibą w Rochester w Minnesocie to niedochodowa medyczna placówka badawcza. Stanowi pierwszą zintegrowaną grupę naukowców, którzy działają na całym świecie w systemie non-profit, pracując nad rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia ludzi. Zrzeszająca 3 800 lekarzy i naukowców Klinika, poświęca na badania 500 milionów dolarów rocznie.
Według dr. Sooda, 40-50 proc. naszego szczęścia zależy od tego, czy danego dnia skupimy się na pozytywnych czy negatywnych aspektach otaczającej nas rzeczywistości. - Szczęście jest nawykiem. Niektórzy się z nim rodzą; inni muszą go sobie wypracować - mówi specjalista.
Badania dowiodły, że przywiązywanie uwagi do niepokojących i stresujących aspektów życia mamy wpisane w naturę. Dla naszych przodków spostrzeganie niebezpiecznych dla nich sytuacji i przeciwdziałanie im, stanowiło element strategii przetrwania.
Takie wyczulenie na negatywne czynniki, jest dla współczesnego człowieka zabójcą szczęścia. Skupienie się na pozytywnej emocji, przynosi więcej korzyści. - Zastanów się, czy to, czym się przejmujesz, będzie miało znaczenie za 5 lat. Jeśli nie, nie warto zaprzątać sobie tym głowy - podaje prosty przykład dr Amit. - Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić - dodaje.
Ćwiczenia z myślenia
Technika 5-3-2 to seria ćwiczeń umysłowych, które wykonuje się codziennie przez długi czas. Pierwszą czynnością po przebudzeniu ma być przywołanie w pamięci pięciu osób, do których czujemy wdzięczność.
Kiedy spotykasz się ze swoją rodziną, przez pierwsze trzy minuty traktuj jej członków jak drogiego przyjaciela, którego od bardzo dawna nie widziałeś. Nie osądzaj ich ani nie próbuj zmieniać. Akceptuj ich takimi, jakimi są.
Kiedy spotykasz jakąkolwiek osobę, przez 2 sekundy wysyłaj jej myśl - "życzę ci dobrze".
Powtarzanie pozytywnych myśli prowadzi do kształtowania nowego typu myślenia. Buduje też odporność duchową opartą na wdzięczności, współczuciu, akceptacji i przebaczeniu.
Kolejna część polega na zbudowaniu więzi pomiędzy ciałem a duchem. Zdrowa zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i szukanie ujścia swoim "artystycznym" zainteresowaniom (nawet jeśli jest to śpiewanie na imprezie karaoke, jeśli po prostu lubimy śpiewać) to ważne aspekty poczucia zadowolenia. Trzymajmy się zdrowych nawyków i tych czynności, które sprawiają nam radość.
Jeśli będziemy powtarzać ćwiczenia techniki 5-3-2 przez 10 tygodni, pozytywne myśli wejdą nam w nawyk - twierdzi dr Sood. - Bardzo często jesteśmy zbyt poważni niż zasługuje na to sytuacja. Dobry humor sprawia, że nie uciekamy w świat marzeń czy czarnowidztwa, ale jesteśmy skupieni na tym, co tu i teraz.
Klinika Mayo opublikowała swój program w "Podręczniku szczęścia" ("Handbook for Happiness").
(mtr), WP Kobieta