11 rzeczy, o których "powiedzą" nam paznokcie. Przyglądaj im się uważnie
Mówi się, że zadbane piękne dłonie są naszą wizytówką, paznokcie z pewnością są jej dopełnieniem. Dłonie nie będą wyglądały dobrze, jeśli nasze paznokcie nie będą starannie wypielęgnowane i nie dotyczy to tylko kobiet, choć oczywiście panie mają tu znacznie większe pole do popisu.
Paznokcie to jednak nie tylko element zdobiący nasze dłonie, mogą one być również odbiciem tego, co dzieje się w naszym organizmie i wskazówką do bliższego przyjrzenia się naszemu zdrowiu. Oto 11 rzeczy, o których "powiedzą" nam paznokcie:
1. Niedobór witamin i minerałów
Jeśli nasze paznokcie są kruche i łamliwe, może to oczywiście świadczyć o źle przeprowadzanych zabiegach pielęgnacyjnych. Dzieje się tak, kiedy nadużywamy acetonowych zmywaczy do paznokci, nieprawidłowo piłujemy, zbyt często moczymy i narażamy na kontakt z detergentami. Na tym jednak nie koniec, słabe paznokcie mogą świadczyć również o niedoborach powstałych w naszym organizmie. Najczęściej taki stan spowodowany jest brakiem odpowiedniej ilości:
- wapnia, należy więc uzupełnić go dbając o to, aby w naszej diecie nie brakowało przetworów mlecznych, bo to właśnie z nich pochodzi najłatwiej przyswajalny przez nas wapń
- żelaza, które znajdziemy w ciemnozielonych warzywach takich jak szpinak, jarmuż czy brokuły, nie brakuje go również w natce pietruszki i oczywiście w czerwonym mięsie
- witamin z grupy B, które możemy uzupełnić, włączając do naszego menu ryby (łosoś, pstrąg), zielone warzywa, mięso, jaja, orzechy, banany i drożdże
- magnezu, który znajdziemy w pestkach dyni, kakao, bananach, płatkach owsianych, migdałach, jarmużu, kaszy gryczanej, szpinaku, koperku i białej fasoli
- krzemu, który uzupełnimy, jedząc kaszę gryczaną, pełnoziarnisty ryż, kaszę jaglaną, morele, seler, a także pijąc napar ze skrzypu polnego (zawiera on naprawdę spore ilości tego pierwiastka)
2. Anemia
Zdrowe paznokcie mają kolor lekko różowy. Blade paznokcie mogą świadczyć między innymi o anemii, która objawia się najczęściej również zmianą w naszym samopoczuciu. Jesteśmy osłabieni, zdecydowanie szybciej się męczymy, wykonując nawet zwykłe codzienne czynności, mamy problemy z koncentracją i kompletnie nic nam się nie chce. Takie objawy niestety bardzo często bagatelizujemy, zwalając je na karb przemęczenia, przepracowania, stresu czy kolejnej nieprzespanej nocy. Tymczasem anemia to poważna choroba, która bezwzględnie wymaga leczenia. Jeśli więc zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, a potem jeżeli będzie to konieczne, rozpocząć właściwą terapię.
3. Wątroba, płuca i nerki
To właśnie na nie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zauważymy, że nasze paznokcie stały się żółtawe. Taki kolor, choć najczęściej jest efektem malowania paznokci ciemnymi lakierami, palenia papierosów, czy skutkiem zażywania dużej ilości beta-karotenu, może być dla nas również sygnałem ostrzegawczym. Żółte zabarwienie paznokci może świadczyć o problemach związanych z układem oddechowym oraz chorobach nerek i płuc. Jeśli więc zauważmy, że nasze paznokcie są żółte, powinniśmy wybrać się do lekarza.
4. Grzybica
Żółte, matowe, nierównomierne, zrogowaciałe, łuszczące się i zgrubiałe paznokcie to charakterystyczne objawy świadczące o infekcji grzybiczej, którą niestety bardzo łatwo się zarazić nawet przez zwykłe podanie ręki czy kontakt z rzeczami, których dotykała wcześniej osoba chora. Jeśli na naszych paznokciach rozwija się grzybica, powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Pamiętajcie, że w przypadku grzybicy paznokci na nic zdadzą się cudowne domowe sposoby, a niewłaściwie leczona choroba będzie się tylko pogłębiać i rozprzestrzeniać. Nie ma więc na co czekać, zwłaszcza że proces leczenia często jest długi i wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania.
5. Choroby układu krążenia i płuc
Świadczą o tym między innymi sine paznokcie, taki kolor może być jednym z objawów niedotlenienia krwi. Sine paznokcie mogą więc informować nas o niewydolności krążeniowej, chorobach serca i płuc. Objawem chorób serca i płuc mogą być również paznokcie, które swoim kształtem przypominają szkiełka od zegarka. Możemy zauważyć je np. u osób chorujących na mukowiscydozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, śródmiąższowe zapalenie płuc, poważne wady serca, a nawet nowotwory.
6. Choroby tarczycy
O problemach z tarczycą świadczą suche, kruche, rozdwajające się, cienkie i matowe paznokcie, których pielęgnacja jest naprawę bardzo trudna, a utrzymanie ich w dobrym stanie kosztuje bardzo dużo pracy i uwagi. Jeśli macie takie paznokcie warto skontrolować hormony tarczycy. Być może waszym problemem jest jej niedoczynność, która bardzo często właśnie w ten sposób objawia się na paznokciach. Z kolei, kiedy płytka paznokci przybiera nierównomierny kształt i wygląda, jakby była pomarszczona, łamie się i miejscami odstaje od skóry, może to świadczyć o nadczynności tarczycy. Takie objawy również powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i skontrolowania stanu tarczycy. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego leczenia.
7. Urazy
O drobnych urazach spowodowanych najczęściej nieprawidłową pielęgnacją świadczą często małe białe plamki pojawiające się na płytce paznokci. Takie zmiany mogą być również spowodowane występującymi w naszym organizmie brakami. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z niedoborem wapnia, cynku i białka. Warto więc wzbogacić naszą dietę o przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste i owoce morza. Zdarza się, choć o wiele rzadziej, że białe plamki na paznokciach są objawem poważnej choroby np. niewydolności nerek, chorób układu krążenia czy osłabienia układu immunologicznego.
8. Zakażenie bakteryjne
Świadczą o nim zielone plamy widoczne na płytce paznokcia, dodatkowo zauważyć można jego odklejanie się od skóry. W zaawansowanych przypadkach zakażenie może się rozprzestrzeniać, a paznokieć całkowicie odchodzi od skóry. Takie objawy występują w przypadku zakażenia pałeczką ropy błękitnej, do którego może dojść np. na basenie, w jacuzzi, czy w saunie. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza i podjęcie leczenia.
9. Zburzenia gospodarki hormonalnej
O zaburzeniach gospodarki hormonalnej mogą "mówić" nam tzw. paznokcie łyżeczkowane. Takie zmiany w wyglądzie paznokci mogą świadczyć również o niedoborach żelaza i o anemii. Jeśli więc zauważymy, że nasze paznokcie są wklęsłe i kształtem przypominają łyżeczkę, warto przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu naszego organizmu. Być może zauważycie również inne objawy, które do tej pory lekceważyliście, a które pomogą wam znaleźć przyczynę takiego stanu.
10. Czerniak
Kiedy mówimy o czerniaku, najczęściej myślimy o odkrytych obszarach skóry, tymczasem nowotwór ten może również występować w obrębie paznokcia. Taka sytuacja zdarza się co prawda bardzo rzadko, ale niestety najczęściej jest bagatelizowana. Pojawiającą się pod paznokciem ciemną plamkę bardzo często mylimy z urazem i nie zwracamy na nią uwagi, licząc na to że w końcu zniknie. Czerniak niestety nie zniknie, a jeśli diagnoza nie zostanie postawiona we wczesnej fazie jego rozwoju, rokowania mogą być naprawdę bardzo złe.
11. Cukrzyca
Objawy cukrzycy również możemy zauważyć na paznokciach. Bardzo często zmieniają one wtedy swoją barwę i stają się żółtawe, a nawet brunatne. Na ich powierzchni zauważyć możemy z kolei bruzdy poprzeczne, widoczny jest również przerost płytki paznokcia i wyraźne jej zniekształcenie. Zdarza się też, że objawem towarzyszącym cukrzycy jest tzw. rogowacenie podpaznokciowe.