Blisko ludzi12 najbardziej wpływowych żon stulecia

12 najbardziej wpływowych żon stulecia

12 najbardziej wpływowych żon stulecia
Źródło zdjęć: © ONS.pl
23.09.2018 10:56, aktualizacja: 24.09.2018 10:15

Światem rządzą mężczyźni. A mężczyznami – kobiety! I choć oni są z Marsa, a one tylko z Wenus, często to jednak panie grają pierwsze skrzypce w małżeństwie i to do nich należy ostatnie słowo.

*1. Clementine Churchill *
Bez niej historia Winstona Churchilla, a może nawet historia całego świata, byłaby zupełnie inna. Choć oficjalnie zawsze stała w cieniu męża, de facto pełniła funkcję jego najważniejszego doradcy – jako jedyna wiedziała wszystko i współdecydowała o postępach działań podczas II wojny światowej. O jej uwagę zabiegali i Stalin, i Roosevelt, i de Gaulle. Nie miała własnego zaplecza politycznego, jednak mogła rozkazywać urzędnikom, upominać generałów, popędzać ministrów i w imieniu męża spotykać się z prezydentami. Jako niepokorna żona szczerze wytykała mężowi błędy i potknięcia, ale nigdy nie skrytykowała go publicznie. Jeśli nawet Churchill był w domu pantoflarzem, to jednak wiedział, że warto było pod tym pantoflem siedzieć. Sam kiedyś przyznał, że żona to jego największe osiągnięcie i bez niej nie byłby tym, kim był. Receptą Clementine na udane małżeństwo jest to, by małżonkowie nie oglądali się przed śniadaniem...

Staż małżeński: 56 lat
Dzieci: pięcioro

2. Priscilla Chan
Pochodząca z Chin żona Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka może nie rządzi światem, ale zarządza milionami swojego męża. I dzięki nim zmienia i naprawia świat. To ona prawdopodobnie stoi za dyspozycjami dotyczącymi przekazania ponad 120 mln dolarów na rzecz szkół publicznych w Stanach (Priscilla była nauczycielką, zanim została lekarzem) i 50 mln dolarów na walkę z wirusem ebola. Chan działająca od lat w filantropii, namawia męża do przekazania na cele charytatywne prawie całego, liczącego dziś ok. 46 mld dolarów, majątku. I on się zgadza. Podobno planują oddać organizacjom dobroczynnym 99% swojej fortuny.

Staż małżeński: 6 lat
Dzieci: dwoje

3. Cristina Fernandez de Kirchner
Jako Pierwsza Dama Argentyny z lat 2003–2007 miała ogromny wkład w zwycięstwo swojego męża Nestora Kirchnera w wyborach prezydenckich. Niezwykle aktywnie uczestniczyła w jego kampanii. Słyszy się głosy, że już wtedy to ona powinna była kandydować, a nie wystawiać męża. Prezydentura Nestora stanowiła dla niej niezły trening: odważnie włączała się w życie polityczne, była rzecznikiem rządu, walczyła o poprawę losu najuboższych, zaskarbiając sobie szerokie poparcie społeczne. Mąż chyba wręcz przestał nadążać za jej szybkimi działaniami, bo w 2007 r. wycofał się z ubiegania o reelekcję. Niezrażona tym Cristina natychmiast sama wystartowała w wyborach prezydenckich i wygrała je już w pierwszej turze. Mimo kontrowersji, jakie budziły jej reformy, i zatargów z rolnikami wygrała także kolejne wybory w 2011 roku. Była prezydentem do 2015 r. i nadal jest niezwykle aktywna politycznie.

Staż małżeński: 43 lata
Dzieci: dwoje

4. Hillary Clinton
Jej przebiegłość i dojrzałość w działaniu budzą ogromny podziw. Była Pierwsza Dama zasłynęła nieprzeciętną intuicją polityczną, która doprowadziła ją do kandydowania na prezydenta. Ale uznanie zdobyła dzięki niezwykłej postawie, którą zaprezentowała w czasach prezydentury swojego męża. To dzięki niej Bill Clinton wyszedł tylko „lekko poturbowany” z tzw. seksafery. Gdy posądzony o molestowanie seksualne stażystki w Białym Domu mógł w atmosferze skandalu stracić stanowisko (popełnił krzywoprzysięstwo, zaprzeczając oczywistemu romansowi), to właśnie żona go chroniła. Odpierała ataki prasy, opozycji i całego zdegustowanego świata. Historycy są zgodni co do tego, że to jej postawa i oficjalne wybaczenie romansu uchroniły jego prezydencką głowę.

Staż małżeński: 47 lat
Dzieci: jedno

5. MacKenzie Bezos
Jest żoną najbogatszego człowieka w historii, Jeffa Bezosa. Miała swój niemały udział w tworzeniu koncepcji Amazona. Wspierała Jeffa, kiedy w latach 90. podjął decyzję o porzuceniu intratnej posady wiceprezesa funduszu inwestycyjnego D. E. Shaw. Znosiła skromne życie, kiedy przez kilka lat musieli mieszkać w małym, wynajętym domku w Seatle, bo Jeff każdego dolara inwestował w niepewny jeszcze w ubiegłym wieku biznes internetowy. Teraz to ona dba o to, aby rodzinie nie przewróciło się w głowie w czasach, kiedy należą do najbogatszych ludzi na Ziemi. Sama wozi dzieci do szkoły skromną hondą. Często przy okazji podrzuca też Jeffa do firmy. I wymaga, aby mąż co rano zmywał naczynia po śniadaniu. On zaś określa ten obowiązek jako najbardziej seksowną czynność, jaką wykonuje w ciągu dnia. Jeff przyznaje, że dzięki żonie zachowali normalność, choć mogliby „odjechać w kosmos”. Ich majątek szacowany jest na 104 mld dolarów.

Staż małżeński: 24 lata
Dzieci: czworo

6. Królowa Rania
Zaczarowała dwóch muzułmanów, mimo że nie nosi hidżabu. Pierwszym z nich był jej przyszły mąż – dziś król, a wtedy książę Jordanii Abdullah. Drugim oczarowanym był jego ojciec Hussein, który dla niej zmienił prawo, aby to jej przyszły mąż, a nie jego wujek został następcą tronu. Oczarowała ich urodą, odwagą i determinacją. Opowieść o jej życiu jest jak bajka Disneya. Poszła na bal do pałacu jako pracownica Apple’a, wyszła jako narzeczona księcia, który w jeden wieczór stracił dla niej głowę. Pół roku później zostali małżeństwem. Rania wykorzystuje swą pozycję, aby walczyć o prawa kobiet i dzieci w krajach Bliskiego Wschodu. Mąż, choć wyznawca Allaha, nie ma na tym polu nic do gadania.

Staż małżeński: 27 lat
Dzieci: czworo

7. Nina Andrycz
Aktorka i królowa polskich salonów w czasach PRL, żona premiera Cyrankiewicza. Najbardziej w życiu kochała teatr, dlatego zdecydowała się nie mieć dzieci, choć premier na to bardzo nalegał. Należała do bardzo wąskiej grupki ludzi, którzy potrafili odmówić nawet Stalinowi. W tamtych czasach za coś takiego groziła śmierć, i to nie tylko jej, ale też jej mężowi. Zaryzykowała jednak! Co było powodem? Będąc w Moskwie, dowiedziała się, że z powodu jej nieobecności zostanie odwołany spektakl, w którym grała. Wtedy po prostu spakowała walizkę i – mając paszport dyplomatyczny – wróciła do kraju. Ponoć Stalin wybaczył ten afront, doceniając jej miłość do sztuki. Ale jej męża zapewne na długo sparaliżował strach.

Staż małżeński: 20 lat
Dzieci: brak

8. Melinda Gates
Od zawsze zawodowo związana z Microsoftem, a od 1987 r. także prywatnie – z jego właścicielem Billem Gatesem. Bill zaskoczył ją nie tylko zaproszeniem na pierwszą randkę, ale także formą tego zaproszenia – umówił się z nią przez sekretarkę, z kilkutygodniowym (!) wyprzedzeniem. Melinda szybko więc zrozumiała, że jej szef-narzeczony jest niezwykle zajętym człowiekiem i nie ma wiele czasu na życie prywatne. Na oświadczyny musiała czekać aż sześć lat. Dlatego po ślubie to ona przejęła stery zarządzania domem, dziećmi i coraz szerszą działalnością dobroczynną. Dziś podejmuje decyzje dotyczące środków, których suma urosła już do kilkudziesięciu miliardów dolarów, a które przeznaczane są na walkę z ubóstwem, chorobami i na poprawę warunków edukacji dzieci. Odważnie krytykuje Donalda Trumpa, potępiając go za lekceważącą postawę wobec kobiet. Wielokrotnie wzywała też prezydenta do okazywania paniom należnego szacunku.

Staż małżeński: 24 lata
Dzieci: troje

9. Szejkini Mozah
Druga z trzech żon emira Kataru Hamada ibn Chalifa Al Saniego. Ze względu na fakt, że to ona aktywnie uczestniczy w życiu społecznym kraju i bierze udział w licznych wydarzeniach o charakterze międzynarodowym, jest uważana za Pierwszą Damę Kataru. Docenia się jej zaangażowanie w walkę o prawa kobiet i dzieci oraz o powszechniejszy dostęp do edukacji. Szejkini wspiera także ofiary przemocy domowej oraz sprzeciwia się wyzyskowi dzieci. Ambitna i waleczna, odważnie wychodzi z cienia własnego męża, co nie jest tak oczywiste w krajach Bliskiego Wschodu. Przez Vanity Fair została zaliczona do najbardziej stylowych kobiet świata.

Staż małżeński: 41 lat
Dzieci: siedmioro

10. Nancy Reagan
Aktorka i żona gwiazdora filmowego Ronalda Reagana, który w latach 70. zamienił Hollywood na karierę polityczną. Stanowili jedną z najpiękniejszych par prezydenckich, a Ronald przez całe życie powtarzał, że czuje ogromny niepokój, kiedy Nancy nie ma obok niego. Nic dziwnego, żona zarządzała nie tylko nim (np. kreowała jego styl ubierania) i jego kalendarzem, lecz także decydowała o obsadzie pracowników i niepodzielnie rządziła Białym Domem. Jako jedyna Pierwsza Dama w historii podjęła decyzję o konieczności remontu generalnego prezydenckiej siedziby i przeprowadziła go. Zasłynęła wielką społeczną akcją na rzecz zwalczania narkomanii wśród młodzieży.

Staż małżeński: 52 lata
Dzieci: dwoje

11. Peng Liyuan
Żona prezydenta Chin to pierwsza w historii pełnoprawna Pierwsza Dama w Państwie Środka. Jej poprzedniczki nie dostąpiły zaszczytu aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, gdyż traktowane by to było jako nadużywanie władzy przez ich mężów. Peng zaczynała karierę jako szeregowy żołnierz, występując w wojskowych zespołach rozrywkowych. Doszła do stopnia generała i przez jakiś czas była wyższa rangą niż jej mąż prezydent Xi Jinping. Na pierwszą randkę z Xi włożyła wojskowe spodnie, aby przekonać się, czy młodego urzędnika pociąga jej osobowość czy zgrabna figura. Obdarzona pięknym głosem i nieprzeciętną urodą, zrobiła światową karierę i jest traktowana jako wizytówka Chin. Jest ambasadorką dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia i działaczką kampanii antynikotynowej. Odwiedziła ponad 50 państw i jako wolontariuszka pomagała ofiarom trzęsienia ziemi. Koncertowo zerwała z chińską tradycją, w której kobiety od dzieciństwa uczy się służenia mężczyznom. Nic dziwnego, że stała się idolką swoich współobywatelek.

Staż małżeński: 31 lat
Dzieci: jedno

12. Angelica Rivera
Aktorka, modelka i piosenkarka oraz żona prezydenta Meksyku. Jest uważana za najpiękniejszą Pierwszą Damę świata. Znana z wielu ckliwych telenowel i „wyciskaczy łez”. W Polsce oglądaliśmy ją w serialach „Zaklęte serce” i „Miłość jak tequila”. Bardzo aktywnie wspierała męża w kampanii wyborczej, wykorzystując swoją popularność. Wiele osób uważa, że to ona stoi za sukcesem politycznym prezydenta Enrique Pena Niety.

Staż małżeński: 8 lat
Dzieci: Para nie ma wspólnych dzieci. Angelica ma trójkę z poprzedniego małżeństwa.

Tekst pochodzi z Magazynu Business Woman & Life.

Obraz
© Materiały prasowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także