40 doskonałych diamentów w pierścionku. Jak powstaje ten idealny?
Dzisiaj niemal w każdej branży ogromną rolę odgrywa wydruk 3D połączony z pracą fachowych rąk. Nie inaczej jest w przypadku marki Apart, która od 40 lat tworzy produkty słynące z jakości, zaprojektowane na miarę czasów.
05.09.2017 | aktual.: 05.09.2017 13:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wszystko w rękach projektanta
Pierwszy etap procesu powstawania biżuterii to ten, w którym projektant przelewa swoją wizję na papier w postaci szkicu. Projektowanie pierścionka wymaga doświadczenia i wiedzy, w tym znajomości wytycznych konstrukcyjnych, które musi spełniać gotowy wyrób.
Nowoczesna technologia
Na bazie projektu w dedykowanym programie komputerowym powstaje model 3D, będący podstawą do wykonania fotopolimerowego wydruku 3D. Służy on do zrobienia modelu – wzorca metodą traconego wosku, który z kolei umożliwia produkcję silikonowych form. Do form wtryskuje się wosk – powstają woskowe modele.
Drzewko i odlew
Modele osadza się na trzpieniu, w wyniku czego powstaje woskowa choinka. Następnie umieszczana jest ona w tulei, w celu zalania jej gipsem. W procesie wypalania dokonuje się tracenie wosku. Po wystudzeniu tulei gips wypłukiwany jest wodą pod dużym ciśnieniem. W ten sposób uzyskujemy choinkę złotych pierścionków. Po ostygnięciu form złoto uwalniane jest w myjce ciśnieniowej.
Precyzyjna obróbka
Pierwszym krokiem jest odcięcie złotych wyrobów od trzpienia. Następuje po nim pieczołowita obróbka, za którą odpowiedzialni są doświadczeni i wykwalifikowani złotnicy. Elementem obróbki jest, przykładowo, szlifowanie. Po obróbce pierścionek jest w pełni gotowy do osadzenia kamieni szlachetnych.
Oprawa i kamienie
Ręczne osadzanie kamieni jest standardem w przypadku wielu wzorów biżuterii z diamentami. Czynność ta wymaga nie lada precyzji, a także cierpliwości. Ten etap niejako wieńczy powstawanie pierścionka – gdy wprawna ręka jubilera dogina krapy tak, by umocowanie kamienia było prawidłowe.
Szlif – co warto wiedzieć
Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają: kształt kamienia, jego proporcje oraz wykończenie szlifu. Tylko starannie zaplanowany szlif może odpowiednio wyeksponować wewnętrzny ogień diamentu. Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty, oraz te o kształtach fantazyjnych, takich jak np. markiza, owal, gruszka, serce, bagieta czy princessa.
Zasada, którą warto znać
Pomimo wciąż pojawiających się nowych trendów, od dziesięcioleci najbardziej popularnym ze szlifów jest nadal szlif brylantowy. Uznawany jest on za szczyt osiągnięć mistrzów szlifierstwa kamieni i występuje w 70 proc. diamentów sprzedawanych na świecie. Szlif jest jedną ze składowych tzw. zasady 4C, stosowanej przy selekcjonowaniu kamieni. Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. Zjawisko to powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset).
*Propozycje dla każdego *
Najważniejszą cechą zasady 4C jest masa kamienia, która wyrażona jest w karatach metrycznych. 1 karat równy jest 0,2 g. Masa diamentów podawana jest z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i istotnie wpływa na wartość kamienia. Apart oferuje swoim klientom diamenty o różnej masie - od 0,01 do ponad 1 ct. Każdy klient znajdzie odpowiedni dla siebie, ten wyjątkowy, niepowtarzalny diament. Czystość jest kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa zarówno na cenę, jak i na piękno diamentu. Duża liczba wrostków w postaci innych minerałów, spękań i różnorodne zaburzenia w strukturze diamentu mogą powodować niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do wnętrza kamienia. Skutkiem tego jest obniżona brylancja. Biżuteria firmy Apart w większości posiada diamenty o klasie czystości SI, dzięki czemu klienci mogą nabyć efektowne diamenty w rozsądnej cenie.
Sekret barwy
Czysty diament jest minerałem bezbarwnym. Ponieważ często w sieci krystalicznej diamentu występują również jony innych pierwiastków, np. boru, azotu, manganu, żelaza, zdecydowana większość wydobywanych kamieni jest zabarwiona. Wyróżnia się diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej oraz diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej, różowej, zielonej. W kolekcji Apart dostępne są diamenty o barwach typowych. Zgodnie z międzynarodowymi standardami, klasa barwy oznaczana jest za pomocą litery lub zakresu liter między D a Z. Najlepszą barwę mają kamienie oznaczone literą D. Jest to tzw. najczystsza biel +. Diamenty o tej barwie są bardzo rzadkie, co w wyraźny sposób wpływa na ich ceny. W biżuterii proponowanej Klientom w Apart większość diamentów posiada barwę H – tzw. biel.
Kontrola jakości
Gdy na pierścionek zostanie naniesiony laserowy grawerunek, zostaje on poddany kontroli jakości, podczas której bardzo wnikliwie bada się, czy produkt spełnia wysokie kryteria jakości. Przed wydaniem pierścionka do salonu musi być pewność, że finalny wyrób jest wolny od wszelkich wad.
Pierścionek symbol
Opisany proces tworzenia pierścionka uchyla rąbek tajemnicy powstania wzoru, którym marka Apart postanowiła uczcić cztery dekady istnienia na polskim rynku. Projektanci stworzyli edycję ekskluzywnych pierścionków z żółtego lub białego złota, a każdy zdobi 40 diamentów o łącznej masie 0,40 ct. Stylistyka produktu wpisuje się idealnie w filozofię jubilerskiej sieci, czyli 40 lat tradycji rzemiosła w produkcji biżuterii, w tym złotej z diamentami. To także przykład, jak warsztat i doświadczenie są dzisiaj wspierane przez najnowocześniejszy sprzęt i technologię.
Partnerem artykułu jest Apart