5 nieoczywistych zastosowań oleju kokosowego
W kuchni idealny do smażenia w wysokich temperaturach, bo się nie przypala. Jest elementem wielu diet, bo choć jest tłuszczem, pomaga w odchudzaniu. Ale z kuchni przenieśmy się teraz do łazienki, bo olej kokosowy to również doskonały kosmetyk wielofunkcyjny.
W kuchni idealny do smażenia w wysokich temperaturach, bo się nie przypala. Jest elementem wielu diet, bo choć jest tłuszczem, pomaga w odchudzaniu. Ale z kuchni przenieśmy się teraz do łazienki, bo olej kokosowy to również doskonały kosmetyk wielofunkcyjny.
Jego wszechstronne zastosowanie kosmetyczne i właściwości zdrowotne sprawiły, że amerykański „Vogue” umieścił go niedawno na liście 10 produktów, które każda modelka ma w swojej kosmetyczce. Olej kokosowy nadaje się nie tylko do masażu ciała. Może pełnić funkcję kremu do twarzy, kremu do rąk i stóp, balsamu do ciała, pomadki pielęgnacyjnej, a także jest składnikiem naturalnych peelingów (wystarczy wymieszać go z solą morską).
Jaki olej kokosowy kupić?
Najlepiej nierafinowany, tłoczony na zimno, poznamy go po delikatnym kokosowym zapachu. Jest droższy i mniej popularny od rafinowanego i wybielanego, który będzie oczywiście tańszy, ale też bezużyteczny, pozbawiony swoich cennych właściwości. Nierafinowany olej kokosowy znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością, na półkach chłodniczych. W domu nie musimy go przechowywać w lodówce, jeśli będziemy go używać na bieżąco jako kosmetyku pielęgnacyjnego.
Poza wymienionymi zastosowaniami olej kokosowy przyda nam się, gdy nagle zabraknie w łazience kilku niezbędnych kosmetyków:
1. Olej kokosowy do demakijażu oczu – doskonale usuwa tusz do rzęs, a jednocześnie nie podrażnia oczu; podczas demakijażu nawilża i odżywia delikatną skórę wokół oczu. Stosując olej kokosowy, nie musisz się martwić, że będzie szczypać w oczy. Nigdy mi się to nie przytrafiło, a wyrzuciłam już wiele preparatów renomowanych firm przeznaczonych do demakijażu, które piekły i podrażniały oczy.
2. Olej kokosowy jako naturalny dezodorant – można dodać kilka kropli olejku eterycznego do jednorazowej porcji oleju kokosowego, wymieszać i posmarować się pod pachami, ale w wersji najprostszej wystarczy sam olej kokosowy. Wprawdzie nie nadaje się na upały, bo nie zapewni 24-godzinnej ochrony, jaką daje antyperspirant, ale ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
3. Olej kokosowy na cellulit – wystarczy wmasowywać go regularnie w uda i pośladki. Jedyny minus jest taki, że potrzeba trochę czasu, zanim olej się całkowicie wchłonie, więc lepiej odczekać, zanim założymy obcisłe dżinsy.
4. Olej kokosowy zamiast maski do włosów – należy wmasować łyżkę oleju kokosowego w zniszczone końcówki, najlepiej pozostawić na całą noc, a rano je umyć. Jest to również dobry preparat na ujarzmienie niesfornych loków, trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z ilością, bo włosy będą tłuste.
5. Olej kokosowy - świetny intymny lubrykant – w większości tego typu preparatów dostępnych na rynku znajduje się glikol propylenowy, który jest podejrzewany o działanie rakotwórcze, uszkadza naskórek, a w okolicy narządów płciowych może powodować wypryski. Dlatego olej kokosowy jest tutaj doskonałą zdrową alternatywą. Poza tym ma przyjemny delikatnie kokosowy zapach i jest… jadalny.
Dominika Chirek, * hellozdrowie.pl*