Blisko ludzi700 tys złotych na portal o rozrodczości. Wśród twórców znajdzie się prof. Chazan

700 tys złotych na portal o rozrodczości. Wśród twórców znajdzie się prof. Chazan

W kwietniu głośno zrobiło się o pomyśle ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Przeciwnik in vitro postanowił do łask przywrócić naturalną metodę planowania rodziny, czyli kalendarzyk małżeński. "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że resort zdrowia przeznaczy 3 mln zł na kampanię reklamową i portal, które mają "sprzyjać płodności". Wśród twórców ma się znaleźć prof. Chazan.

700 tys złotych na portal o rozrodczości. Wśród twórców znajdzie się prof. Chazan
Źródło zdjęć: © PAP
Paulina Brzozowska

Temat wyżej wspomnianej kampanii powraca. - Komisja konkursowa powołana do oceny ofert w konkursie pt. „Uruchomienie i prowadzenie portalu informacyjnego z bazą wiedzy dotyczącą zdrowia prokreacyjnego”, dnia 29 maja ogłosiła zwycięzcę, który zrealizuje powyższy projekt. Została nim firma Macsense – poinformowała nas rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Jednocześnie otrzymaliśmy informację, że portal będzie publikować następujące teksty: artykuły dla osób starających się o dziecko (w tym kalendarz dni płodnych i informacje o przygotowaniu się do ciąży)
, teksty dla par, które mają problemy z zajściem w ciążę (informacje na temat niepłodności, informacje na temat aktów prawnych z zakresu leczenia niepłodności)
. Minimum raz w tygodniu portal umożliwi również kontakt z ekspertami z dziedziny położnictwa, ginekologii, endokrynologii i wielu innych.

W konkursie wystartowało kilkanaście przedsiębiorstw, których nazwy nie zostały podane do wiadomości publicznej. Kryteria, jakie musiały spełnić, to m.in. dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej, czyli kobiet i mężczyzn w wieku reprodukcyjnym, zapewnienie odpowiedniej bazy technicznej, minimum 5-letnie doświadczenie w zadaniach związanych z prowadzeniem portalu o tematyce zdrowotnej, zapewnienie bezpłatnego dostępu do portalu oraz uruchomienie go przez 13 października 2017 roku.

- Treści na portalu będą zamieszczane z uwzględnieniem aktualnej wiedzy naukowej - będą one na bieżąco oceniane merytorycznie przez eksperta (recenzenta) z zakresu zdrowia prokreacyjnego, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu – dodaje rzeczniczka MZ. - Ministerstwo pozostaje bezstronne w kwestii zwycięzcy przetargu. Wybór dokonany został na podstawie wcześniej wymienionych kryteriów i nie ma nic wspólnego z prywatnymi przekonaniami.

Z firmą Macsense, odpowiedzialną za nowy portal, współpracuje prof. Bogdan Chazan, który należy do grona najbardziej gorliwych zwolenników naturalnego planowania rodziny. Udało nam się skontaktować z profesorem Chazanem. W rozmowie z WP potwierdził on swoje powiązanie z firmą Macsense i powstającym właśnie portalem, jednak nie chciał przybliżyć wyglądu projektu, zarzucając nam stronniczość i niedoinformowanie.

Obraz
© PAP

Profesor znany jest ze swojej "niezłomnej obrony życia nienarodzonych", za którą został nagrodzony przez Ministerstwo Rozwoju. Wielokrotnie podkreślał w mediach swój sprzeciw dla przerywania ciąży i antykoncepcji. Głośnym echem odbił się również przypadek, kiedy prof. Chazan odmówił rodzicom aborcji dziecka ze śmiertelną wadą genetyczną. - Po urodzeniu lekarze bali mi się je pokazać. Sami byli wstrząśnięci. A prof. Chazan przedłużył tylko jego agonię – mówili w rozmowie z "Gazetą Prawną" Agnieszka i Jacek, rodzice noworodka, który zmarł wkrótce po narodzinach.

Firma Macsense, prowadząca również klinikę naprotechnologiczną, na stworzenie portalu otrzyma od Ministerstwa Zdrowia aż 700 tys. złotych.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)