Trwa ładowanie...

Wdowa po Nawalnym była z nim do końca. "Moja miłości"

Według informacji podanych przez rosyjskie media, w piątek 16 lutego 2024 roku w rosyjskiej kolonii karnej zmarł Aleksiej Nawalny. Przez ostatnie 20 lat opozycjonista był w związku z Julią. Żona wspierała go we wszystkich jego działaniach.

Nawalny wraz żoną Julią Nawalny wraz żoną Julią Źródło: Getty Images, Instagram, fot: 2021 Anadolu Agency, navalny
deroarm
deroarm

W rosyjskich mediach pojawiła się informacja o śmierci Nawalnego. W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że przyczyny śmierci są ustalane. Rosyjski opozycjonista zmarł w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

"16 lutego skazany Nawalny A.A. po spacerze poczuł się źle i niemal natychmiast stracił przytomność. Niezwłocznie przybyli na miejsce pracownicy medyczni zakładu karnego, wezwano pogotowie ratunkowe" - podano. Na pomoc mieli ruszyć pracownicy medyczni, jednak reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosja. Aleksiej Nawalny przerywa głodówkę. Protesty w całym kraju

Wielokrotnie próbowano go otruć

Najgłośniejszym przypadkiem otrucia Aleksieja Nawalnego jest sytuacja z 2020 roku, gdy na pokładzie samolotu stracił przytomność. Załoga przez dwie godziny reanimowała opozycjonistę, który w stanie ciężkim trafił do szpitala w Omsku. Jak się później okazało, trucizna była w butelce z wodą, która czekała na niego w pokoju hotelowym.

deroarm

Wcześniej, w 2017 roku nieznany mężczyzna prysnął Nawalnemu w twarz zielenią brylantową. Atak z użyciem silnego środka antyseptycznego spowodował, że opozycjonista stracił wtedy 80 proc. widzenia w jednym oku. Wzruszające zdjęcie z Julią opiekującą się mężem natychmiast obiegło świat.

Aleksieja Nawalnego od lat wspierała żona Julia

Julia Nawalna urodziła się 24 lipca 1976 roku. Jest ekonomistką, a przez ostatnie 24 lata była żoną opozycjonisty. Para doczekała się dwójki dzieci - córki i syna. W mediach społecznościowych kobieta regularnie publikuje rodzinne zdjęcia.

Żona Nawalnego od lat wspierała swojego męża. W 2020 roku internauci byli pod ogromnym wrażeniem postawy Julii, która błyskawicznie pojawiła się w szpitalu w Omsku, gdzie hospitalizowany był Aleksiej Nawalny.

Lekarze nie chcieli pozwolić jej zobaczyć męża, podając jako powód, że kobieta nie ma ze sobą paszportu, a dowód osobisty nie jest wystarczającym potwierdzeniem na bycie żoną Nawalnego. Mówiono też, że sam opozycjonista miał nie wyrazić zgody na widzenie. W końcu po kilku godzinach Julia i osobisty lekarz Nawalnego mogli się z nim zobaczyć.

Aleksiej Nawalny uzyskał dowód, że rosyjscy agenci z FSB próbowali go zabić. Wtedy też opozycjonista został ostrzeżony, że jeśli wróci do kraju, zostanie natychmiast zatrzymany. Ten postanowił jednak pojawić się w Rosji. Towarzyszyła mu nieustraszona żona.

deroarm

Policja przeprowadziła rewizję w moskiewskim mieszkaniu Nawalnych, podczas której wyważyła drzwi i nie pozwoliła na wejście adwokata. Julia Nawalna alarmowała dziennikarzy z okna budynku, że funkcjonariusze zabierają jej brata. W tym czasie, gdy jej mąż był w areszcie, odbywały się protesty domagające się jego uwolnienia.

Nawalna została aresztowana podczas jednej z demonstracji przez osoby z nieoznakowanej furgonetki, które nie ujawniły swojej tożsamości, ani przyczyny zatrzymania.

Na Oscarach 2023 świat znowu usłyszał o Nawalnym

W 2021 roku sąd w Moskwie skazał Nawalnego na 2 lata i 8 miesięcy pracy w kolonii karnej. Chociaż na sali obecna była żona skazanego, funkcjonariusze nie pozwolili jej pożegnać się z mężem. Opozycjonista narysował dla niej palcem serce na szybie kabiny i powiedział: "Nie martw się, wszystko będzie dobrze".

Podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 2023 roku i ogłoszeniu, że film dokumentalny "Nawalny" został wyróżniony statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej, na scenie pojawiła się żona opozycjonisty.

- Mój mąż jest w więzieniu za mówienie prawdy. Mój mąż siedzi w więzieniu tylko za obronę demokracji. Aleksieju, marzę o dniu, kiedy będziesz wolny i nasz kraj będzie wolny. Pozostań silny, moja miłości - powiedziała Julia Nawalny na gali rozdania Oscarów w 2023 roku.

"Łatwo jest życzyć mojemu mężowi wszystkiego najlepszego"

4 czerwca 2023 roku Julia Nawalna za pośrednictwem Instagrama opublikowała życzenia urodzinowe dla swojego męża. Dodała przy tym, że "łatwo jest życzyć jej mężowi wszystkiego najlepszego" i że "życzy, aby został taki, jaki jest - "uczciwy, nieustępliwy i inspirujący".

"Silny, odważny i wolny. Jesteś bohaterem" - dodała.

Dwa dni przed śmiercią Nawalnego na jego oficjalnym Instagramie pojawiło się ich wspólne zdjęcie. "Czuję, że jesteś blisko mnie i kocham cię coraz bardziej" - przekazał opozycjonista.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

deroarm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
deroarm