Blisko ludziAlicja Treutler-Biega nie żyje. Znamy ją ze słynnych zdjęć z Powstania Warszawskiego

Alicja Treutler-Biega nie żyje. Znamy ją ze słynnych zdjęć z Powstania Warszawskiego

Alicja Treutler-Biega, pseudonim "Jarmuż" zmarła w wieku 96 lat. Sanitariuszka znana była przede wszystkim jako bohaterka jednego z powstańczych ślubów. O jej śmierci poinformowało m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Alicja Treutler-Biega nie żyje. Znamy ją ze słynnych zdjęć z Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Magdalena Kowalska-Kotwica

Alicja Treutler poznała Bolka Biegę jeszcze przed wojną. Od dawna chcieli się pobrać, ale na drodze do szczęścia stanął jej ojciec. Bo jak to tak – przed ślubem trzeba znaleźć porządną pracę. A Bolek Biega pracy nie miał.

Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło. Pierwszego dnia Powstania Warszawskiego Bolesław Biega, pseudonim "Pająk" trafił do szpitala. Tam spotkał swojego dowódcę – Franciszka Szafranka, pseudonim "Frasza". – Pewnego dnia Frasza mówi: Może weźmiecie ślub. A ja mu na to, że jak można wziąć ślub w takich warunkach? On jednak powiedział, że wszystko zorganizuje – wspominał po latach Biega.

Jeszcze tego samego dnia dowódca wysłał do Alicji łącznika. Miał jej przekazać, że nazajutrz zostanie żoną. Tym razem młodym przeszkodzić chciał ojciec pana młodego. – Pytał, z czego będziemy żyć. A ja powiedziałem, że przecież jutro może w ogóle nie będziemy żyć – opowiadał Biega.

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Ceremonia odbyła się przy prowizorycznym ołtarzu urządzonym w sklepie nad szpitalem. Ślubu udzielił ks. Wiktor Potrzebski, kapelan batalionu "Kiliński". Wesele za co wcale nie było skromne. – To była uczta z biszkoptami, sardynkami, pasztetami, winami francuskimi, które odbiliśmy Niemcom. Naturalnie, była wódka – wspominał po latach Bolesław Biega.

Noc poślubną spędził z żoną na podłodze, w zrujnowanym budynku poczty. Po upadku powstania oboje trafili do obozu jenieckiego niedaleko Drezna. W 1951 r. wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie urodziła im się piątka dzieci. Doczekali się też 12 wnuków. – I ciągle się kochamy – opowiadali Biegowie w 70. rocznicę ślubu.

Dzięki nagraniu wykonanemu przez fotografa Eugeniusza Lokajskiego ślub Alicji Treutler i Bolesława Biegi jest jedną z najlepiej udokumentowanych tego typu ceremonii z czasów Powstania Warszawskiego. Na fotografiach sprzed 75 lat widać szczęśliwych młodych ludzi. Kilkadziesiąt lat później uśmiechali się do siebie tak samo serdecznie.

Zobacz także: Powstaniec poprowadził wnuczkę do ślubu. Przygotujcie chusteczki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)