Trwa ładowanie...
dhf71bj

Angélica Dass pokazuje, że rasa to więcej niż trzy kolory. Projekt "Humanae" zachwyca

Angélica Dass, fotografka z Brazylii, podróżuje po świecie, by sfotografować każdy odcień ludzkiej skóry. W marcu 2016 r. wygłosiła przemówienie TED zatytułowane "Piękno ludzkiej skóry w każdym kolorze”, na temat tego, jak kolory skóry "sprawiają, że widzimy się jako różni, nawet jeśli jesteśmy równi”. Projekt "Humanae" daje do myślenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt "Humanae" tworzy Angélica Dass
Projekt "Humanae" tworzy Angélica Dass (Facebook.com)
dhf71bj

Angélica Dass, fotografka z Brazylii od 2016 roku jeździ po świecie robiąc portrety napotkanym ludziom. Prace powstałe w ramach cyklu "Humanae” mają pokazać, że rasa to więcej niż kolor biały, czarny czy żółty. Artystka, która wychowała się w mieszanej rasowo rodzinie w Rio de Janeiro, doskonale wie, jak ważnym czynnikiem w ludzkim życiu jest kolor skóry.

Humanae: wszystkie odcienie ludzkości

W jaki sposób powstają przejmujące portrety tworzące cykl "Humanae”? Angelica najpierw robi zdjęcie bohatera na białym tle. Następnie wybiera wycinek fotografii na nosie portretowanej osoby. Maleńki kwadrat o boku mierzącym 11 pikseli porównuje do skali odcieni Pantone. W ten sposób powstaje tło dla portretu. Dla każdej osoby jest to unikalny kolor, opatrzony pantonowym kodem.

dhf71bj

Artystka nie układa fotografii w skali od najjaśniejszego do najciemniejszego. Zamiast tego tworzy mozaikę, aby uświadomić odbiorcom, jak różnorodni są ludzie. I jak trudne do wyłapania są granice między rasami. O ile w ogóle istnieją.

Zdjęcia Dass mają szczególną wartość właśnie teraz. Gdy Ameryką wstrząsają protesty na tle rasowym i zbrodnie, w których rasizm odegrał główną rolę. Brazylijska artystka pokazuje, że kolor skóry powinien być czynnikiem łączącym. Że między bielą a czernią jest zaledwie kilka odcieni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhf71bj

Podziel się opinią

Share

dhf71bj

dhf71bj