FitnessAspiryna hamuje rozwój raka piersi

Aspiryna hamuje rozwój raka piersi

Codzienna dawka aspiryny niszczy komórki raka piersi, a pozostałym uniemożliwia ponowną reprodukcję - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Laboratory Investigation”.

Aspiryna hamuje rozwój raka piersi
Źródło zdjęć: © 123RF

17.06.2015 | aktual.: 08.07.2015 15:08

Codzienna dawka aspiryny niszczy komórki raka piersi, a pozostałym uniemożliwia ponowną reprodukcję - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Laboratory Investigation”.

Naukowcy z uczelni w Kansas (USA) dowiedli, że kwas acetylosalicylowy (aspiryna) może być pomocny w zwalczaniu raka piersi i zapobieganiu nawrotom choroby. W tym celu przeprowadzili kilka eksperymentów. W ramach jednego z nich wyhodowali in vitro 96 kultur komórek rakowych, a następnie poddali je działaniu różnych ilości aspiryny. Zaobserwowali, że lek skutecznie unicestwiał większość komórek, a tym, które pozostały przy życiu, uniemożliwiał ponowny wzrost.

W kolejnym eksperymencie badacze wykorzystali myszy cierpiące na nowotwór złośliwy. Przez 15 dni codziennie podawali zwierzętom małe dawki aspiryny (odpowiadające 75 mg u ludzi). Po tym okresie ocenili wielkość guza. Okazało się, że aspiryna spowodowała zmniejszenie guza przeciętnie o 47 proc.
Kwas acetylosalicylowy wykazał też działanie prewencyjne. Przez 10 dni naukowcy podawali go zdrowym myszom, którym dopiero po tym czasie zaimplementowali komórki rakowe. Po 15 dniach okazało się, że u gryzoni otrzymujących wcześniej aspirynę, rak rozwijał się dużo wolniej niż w grupie kontrolnej.

- Odkryliśmy, że aspiryna wywoływała wśród komórek rakowych utratę zdolności do regeneracji. Nie mogły się one ani rozwijać, ani reprodukować. W związku z tym aspirynę można podawać po chemioterapii, aby zapobiec nawrotowi choroby lub używać jej prewencyjnie – mówi dr Sushanta Banerjee, jeden z badaczy.

Już poprzednie badania wykazały, że może być wykorzystywana w walce z rakiem. Wykazano jej skuteczność w przypadku raka prostaty, okrężnicy czy przewodu pokarmowego. Jednak badacze przestrzegają przed samodzielnym stosowaniem kwasu acetylosalicylowego ze względu na potencjalne skutki uboczne, np. ryzyko krwawienia wewnętrznego. Sugerują, by najpierw zasięgnąć porady lekarza.

(PAP), ooo/ mrt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)