FitnessAsymetria piersi

Asymetria piersi

Asymetria piersi

Piersi zdecydowanej większości kobiet nie są symetryczne. Różnią się kształtem i wielkością, a zjawisko to jest bardziej lub mniej widoczne. W przypadkach, kiedy mamy do czynienia z wyraźną asymetrią piersi problem się pogłębia – występuje kłopot nie tylko z doborem odpowiedniej bielizny, ale również w kontaktach z partnerami. Czy i kiedy zdecydować się na zabieg?

Piersi zdecydowanej większości kobiet nie są symetryczne. Różnią się kształtem i wielkością, a zjawisko to jest bardziej lub mniej widoczne. W przypadkach, kiedy mamy do czynienia z wyraźną asymetrią piersi problem się pogłębia – występuje kłopot nie tylko z doborem odpowiedniej bielizny, ale również w kontaktach z partnerami. Czy i kiedy zdecydować się na zabieg?

1 / 6

Asymetria po ciąży i okresie karmienia?

Obraz
© Jupiterimages

Asymetria piersi to ich nierówna wielkość lub różniący je kształt. Może być wadą wrodzoną, jak np. w zespole Polanda - zespół wad wrodzonych, na który składają się jednostronna hipoplazja lub aplazja mięśni klatki piersiowej, piersi i brodawki sutkowej, krótkopalczastość i zrosty palców (syndaktylia) po tej samej stronie.

Zespół może być pełnoobjawowy lub ograniczać się tylko do niedorozwoju pewnych jego elementów. Niedorozwój piersi może być także następstwem odniesionego urazu w okresie wzrostu, dojrzewania i zahamowania lub zablokowania wzrostu jednej piersi. Może także powstawać po ciąży i okresie karmienia, kiedy to jedna z piersi była częściej „wykorzystywana” przez dziecko - mówi Mikołaj Kubasik, spec. chirurgii plastycznej Kliniki Chirurgii Plastycznej w Poznaniu.

2 / 6

Przywrócić symetryczny wygląd

Obraz
© Jupiterimages

Problem wyraźnej asymetrii piersi rozwiązują operacje plastyczne, których celem jest zlikwidowanie różnic w wyglądzie i wielkości piersi. Zabiegi przywracające symetrię można podzielić na powiększające pierś niedorozwiniętą – stosuje się różnego rodzaju i kształtu ekspandery oraz implanty wypełniane solą fizjologiczną bądź silikonem oraz korygujące kształt piersi większej.

Wówczas dokonuje się zmniejszenia oraz podciągnięcia, czyli przemieszczenia kompleksu brodawka-otoczka w inną pozycje połączone z redukcją wielkości piersi i dopasowaniem do drugiej piersi - dodaje Mikołaj Kubasik z Kliniki Chirurgii Plastycznej.

3 / 6

Korekta jednej, czy obu piersi?

Obraz
© Jupiterimages

Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka z reguły po ok. 1-2 dobach zostaje wypuszczona do domu. Jednak nie zawsze tak jest. W przypadkach zabiegów skomplikowanych, kiedy mamy do czynienia z korektą obu piersi bywa, że potrzeba 2 albo i więcej zabiegów. Z kolei przez miesiąc po operacji wymagane jest noszenie specjalnego stanika podtrzymującego biust.

4 / 6

Asymetria nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi

Obraz
© Jupiterimages

Warto również rozwiać pogłoski o tym jakoby asymetria piersi była czynnikiem ryzyka raka piersi. - Otóż sama w sobie asymetria nie jest czynnikiem ryzyka raka piersi, niemniej może być przyczyną dużego dyskomfortu i problemów z doborem biustonosza, odzieży. Szczególnie, jeśli jest mocno nasilona – całkowity niedorozwój jednej piersi lub znaczna różnica wielkości, nawet o jeden-dwa rozmiary.

Czynniki mogące mieć wpływ na pogłębianie asymetrii to na pewno okres karmienia piersią, nienoszenie biustonosza oraz fizjologiczne opadanie piersi większej wraz z wiekiem. Są to często przyczyny, którym trudno zapobiec i jedyną możliwością korekcji takich piersi jest leczenie operacyjne.

5 / 6

Plastyka piersi

Obraz
© Jupiterimages

- Niewielką asymetrię trzeba zawsze wziąć pod uwagę w przypadku zabiegu powiększenia piersi implantami. Najwięksi ich producenci posiadają duży wachlarz rozmiarów i kształtów, który nigdy nie zapewni uzyskania idealnie symetrycznych piersi, ale pozwala na zbliżenie ich wyglądu do siebie. W przypadku zabiegów redukcyjnych - zmniejszających jedną pierś, ważne są umiejętności i doświadczenie chirurga pozwalające na dobranie odpowiedniej metody, przewidzenie efektu, odpowiednie zaprojektowanie zabiegu i sprawne jego przeprowadzenie, aby uzyskany efekt był jak najbardziej zbliżony do piersi nieoperowanej.

Wykonuje się również zabiegi powiększenia piersi z równoczesną redukcją jednej z nich i są to najbardziej finezyjne operacje, gdyż chirurg musi przewidzieć przed operacją wygląd piersi powiększanej i odpowiednio zaprojektować drugą pierś, by po powiększeniu implantem i podciągnięciu/redukcji ich kształt był jak najbardziej zbliżony - kwituje Mikołaj Kubasik.

6 / 6

Dobór odpowiedniego stanika

Obraz
© sxc.hu

Dobór odpowiedniego stanika do asymetrycznych piersi nie jest łatwy, wszak producenci bielizny najzwyczajniej w świecie nie produkują staników, których kształty i rozmiary miseczek byłyby różne. Przy wyborze stanika zawsze trzeba kierować się rozmiarem większej piersi i to właśnie do niej dobierać odpowiednią miseczkę, natomiast w miseczce przy mniejszej piersi umieścić wkładkę żelową lub kilka wkładek materiałowych, które często otrzymujemy przy zakupie nowego stanika.

Tekst: Klaudia Kula
Konsultacja: Mikołaj Kubasik, spec. chirurgii plastycznej
Klinika Chirurgii Plastycznej w Poznaniu

biustoperacjastanik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)