Blisko ludzi#BananaSelfie – gwiazdy robią zdjęcia z bananem. Czym jest popularna akcja społecznościowa?

#BananaSelfie – gwiazdy robią zdjęcia z bananem. Czym jest popularna akcja społecznościowa?

#BananaSelfie – gwiazdy robią zdjęcia z bananem. Czym jest popularna akcja społecznościowa?
Źródło zdjęć: © Instagram.com

29.04.2019 09:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

#BananaSelfie udostępnili m.in. Magdalena Cielecka, Kuba wojewódzki i Michał Żebrowski. Artyści i celebryci nie zgadzają się z decyzją dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, który usunął z placówki dwie prace.

#BananaSelfie – skąd się wzięło?

Z Muzeum Narodowego w Warszawie zniknęły dwie prace – "Sztuka konsumpcyjna" Natalii LL z 1972 roku oraz "Pojawienie się Lou Salome" Katarzyny Kozyry z 2005 roku. Praca pierwszej artystki przedstawia atrakcyjną blondynkę, która w namiętny sposób zajada się bananem.

Kozyra zaś pokazuję kobietę trzymającą na smyczy psy, które mają twarze filozofa, Friedricha Nietzschego i poety, Rainera Rilkego. Nowy dyrektor MNW powołany przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego zdecydował, że dzieła mogą gorszyć młodzież.

"To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana (...) Mieliśmy szereg rozmaitych skarg. Wielu ludzi pisało do nas mejle. Galerię odwiedza cała masa młodzieży w wieku 13,12 i mniej lat. Ekspozycja powinna być wyważona" – powiedział nowy dyrektor w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

#BananaSelfie – zdjęcia z bananami

Jak łatwo przewidzieć, decyzja dyrektora nie spodobała się wielu osobom. Na odpowiedz nie trzeba było długo czekać – w sieci ekspresowo pojawiły się selfie z bananem. Zdjęcia z bananem wrzucają artyści, aktywiści i celebryci. Fotografie z owocem udostępnili m.in. Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Michał Żebrowski czy Kuba Wojewódzki.

Nie tylko #BananaSelfie – jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym

Selfie z bananem to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że protest przeniesie się również na ulicę. Na poniedziałek zaplanowana jest manifestacja pod Muzeum Narodowym, gdzie zaplanowano wspólne jedzenie bananów. "Protest przeciw cenzurze. Przynieście banany" – piszą organizatorzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (121)
Zobacz także