Będzie baby-boom na Klary? Sprawdzamy znaczenie imienia córki Lewandowskich
Jeszcze wczoraj po wpisaniu w wyszukiwarkę imienia Klara, Google pokazywał listę artykułów związanych z jego znaczeniem i pochodzeniem oraz… stronę poradni medycznej o tej nazwie. Dzisiaj najpopularniejszym (i jedynym na pierwszej stronie wyszukiwarki) wynikiem są artykuły o nowo narodzonej córce Ani i Roberta Lewandowskich. Czy znana para przyczyni się do baby-boomu na Klary? Skontaktowaliśmy się z Urzędem Stanu Cywilnego i zapytaliśmy ekspertów.
05.05.2017 | aktual.: 05.05.2017 14:31
W 2016 roku w Polsce imię Klara otrzymało 937 dziewczynek, zajmując tym samym 46. miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion. Z pewnością nie jest to czołówka – bo w tej prym wiodą Zofie, Maje czy Alicje – jednak imię stało się w ostatnich latach dość popularne.
– W Warszawie w 2017 roku, jak do tej pory, imię Klara otrzymało 49 dziewcząt. W zeszłym – 176. W obu przypadkach to średnia liczba. Jeśli nastąpi istotny wzrost nadawania tego imienia przez rodziców, wówczas będzie można dopatrywać się w tym pewnej tendencji. Trzeba jednak poczekać przynajmniej miesiąc żeby powiedzieć coś więcej – uważa Marzena Stempin, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie.
Czy w tym roku, za sprawą córki Lewandowskich, liczba narodzonych Klar znacznie wzrośnie?
– Bez wątpienia tego typu wydarzenia społeczne wpływają na wybory imion wśród Polaków – mówi Tomasz Demiańczuk z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. – Najlepszym przykładem niech będzie obecny papież. Po objęciu przez niego funkcji, w Polsce popularność imienia Franciszek poszybowała w górę. Podobnie w latach 80. było z serialem, "Niewolnica Isaura” – do dziś kilkaset kobiet nosi to imię w wyniku fascynacji rodziców telenowelą.
Wygodna i z temperamentem
Klara to imię pochodzenia łacińskiego i wywodzi się od przymiotnika clauris, co oznacza "jasny", "jaśniejący", "sławny". W przeszłości oznaczało osobą sławną z czystości i obyczajów.
Najbardziej znaną nosicielką tego imienia jest św. Klara z Asyżu, która już za życia dokonywała rzeczy niezwykłych – rozmnożyła chleb dla głodnych sióstr i uzdrawiała je. Pod koniec życia doświadczyć też miała cudu: kiedy nadeszła noc Narodzenia Pańskiego, osłabiona i chora Klara pozostała na swym posłaniu. Mimo wszystko jednak zobaczyła i usłyszała Pasterkę, odprawianą w pobliskim kościele. Z tego też powodu św. Klara została patronką telewizji.
Osoby noszące to imię wyróżniać się mają sympatycznym sposobem bycia, dużym temperamentem, ciekawością świata i podejmowaniem ciągłych wyzwań. W dzieciństwie cenią sobie dobrobyt i wygodę. Klary unikają konfliktów i sprzeczek, a problemy chcą rozwiązywać ugodowo. Są uparte, zachowawcze, ale i pomocne. Co ciekawe, w przyszłości, ze względu na predyspozycje zaleca się im pracę w mediach lub telewizji. Dobrze odnajdą się w takich zawodach, jak poeta czy artysta. W sferze zawodowej odnoszą sukcesy.
Szczęśliwym numerem Klary jest siódemka, a osoby spod tej liczby zazwyczaj są romantyczne, optymistyczne, wrażliwe i delikatne.
Imię Klara można zdrabniać na różne sposoby, np. Klareńka, Klarissa, Klaruchna, Klarunia, Klarusia, Klarysa, Lara, Larysa.
Zobacz także
Hołd dla ojca?
Jak spekulują ciekawscy, imię dziecka Lewandowskich może kryć w sobie głębszy sens, a by go zrozumieć należy… przeanalizować poszczególne litery. KL to bowiem inicjały ojca Roberta – Krzysztofa Lewandowskiego. A ma być pierwszą literą imienia mamy - Anny, a R – Roberta.
Ukochany ojciec Roberta zmarł 12 lat temu. Piłkarz często dedykuje mu gole na boisku, stąd przypuszczenia, że jego inicjały w imieniu dziewczynki nie są przypadkowe.
– Miałem 16-17 lat. Tata miał problemy z sercem, dopóki się ruszał, wszystko było w porządku, potem się zaniedbał, musiał brać leki, ale raz zapomniał i okazało się, że nie ma go z nami – mówił Lewandowski w wywiadzie dla telewizji TVN Style.