Bezpieczeństwo pod ręką – co warto mieć w domowej apteczce?

Bezpieczeństwo pod ręką – co warto mieć w domowej apteczce?

Bezpieczeństwo pod ręką – co warto mieć w domowej apteczce?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
09.01.2017 07:45, aktualizacja: 16.08.2017 14:56

Ból głowy, niestrawność, poparzenia, skaleczenia, reakcje alergiczne – codziennie musimy się liczyć z rozmaitymi, mniej lub bardziej poważnymi dolegliwościami. Dlatego warto być zapobiegliwym i zadbać o dobrze wyposażoną domową apteczkę.

Leki przeciwbólowe
W domowej apteczce powinny znaleźć się preparaty zawierające związki chemiczne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, czyli paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Dorosłym wystarczą tabletki, dzieciom łatwiej zaaplikować lek w postaci syropu lub czopka.

Jednocześnie warto pamiętać, by nie nadużywać tych specyfików, z czym niestety problem ma coraz więcej Polaków, zażywających kilka pigułek jednocześnie, by szybciej złagodzić dolegliwości. Tymczasem tego typu leki wykazują tzw. efekt pułapowy i ich działanie jest ograniczone, a przekroczenie zalecanych dawek może okazać się groźne dla zdrowia i doprowadzić np. do uszkodzenia wątroby.

Środki na niestrawność i biegunkę
Zatrucie pokarmowe to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy nie zawsze pamiętamy o przestrzeganiu zasad higieny, a niewłaściwa obróbka termiczna i wątpliwa świeżość produktów spożywczych sprawiają, że w żołądku błyskawicznie rozwijają się szkodliwe drobnoustroje.

Problemy żołądkowe pomogą zwalczyć popularne i dostępne bez recepty leki regulujące trawienie. W domowej apteczce warto mieć również węgiel leczniczy, który wspomaga walkę z bakteriami oraz zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Powinniśmy też zaopatrzyć się w preparaty przeciwbiegunkowe, a także elektrolity zapobiegające odwodnieniu organizmu.

Preparaty odkażające i plastry
Na skaleczenia, odparzenia, otarcia czy oparzenia jesteśmy narażeni przez cały czas, dlatego w domowej apteczce nie powinno zabraknąć jałowych materiałów opatrunkowych, bandaży czy też wodoodpornych plastrów – np. z linii Salvequick Aqua Block, wykonanych z ultracienkiego, elastycznego i przewiewnego materiału, które otaczają ranę z czterech stron, zmniejszają niebezpieczeństwo przedostania się zabrudzeń i bakterii, przyspieszają gojenie i ograniczają ryzyko powstawania blizn.

Innym przydatnym produktem jest woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, będący skutecznym środkiem odkażającym stosowanym do dezynfekcji ran już od XIX wieku. By zaoszczędzić nieco miejsca, plastikową czy szklaną buteleczkę możemy zastąpić jednorazowymi saszetkami nasączonymi preparatem. Kupimy je w każdej aptece. W aptekach znajdziemy także spraye do oczyszczania ran. Przydatna będzie także sól fizjologiczna – bezpieczna w przypadku przemywania oczu, jak i ran.

Termometr
W każdej domowej apteczce powinien znaleźć się przyrząd do pomiaru temperatury ciała, ponieważ jest to bardzo ważny wskaźnik naszego stanu zdrowia. Powinna ona wynosić 36,6 st. C, choć zdarzają się osoby, które naturalnie wykazują inne wartości, czasem dochodzące nawet do 38 stopni.

Zaburzenia temperatury następują zazwyczaj w efekcie rozpoznania przez nasz układ immunologiczny ataku wirusów czy bakterii. Kiedy gorączka staje się niebezpieczna i należy rozpocząć jej zbijanie? Gdy wskaźnik termometru przekracza 39-40 st. C, szczególnie przez kilka dni. Konieczna jest wówczas konsultacja lekarska.

Dla alergika
Alergia to plaga naszych czasów – co czwarty dorosły Europejczyk i co trzecie dziecko skarży się na rozmaite schorzenia na tle uczuleniowym. Dlatego kompletując domową apteczkę, warto wyposażyć się w odpowiednie produkty, czyli przede wszystkim środki przeciwhistaminowe. Ich zadaniem jest blokowanie receptorów histaminy – substancji organicznej, która najczęściej odpowiada za występowania reakcji alergicznych: problemów z oddychaniem, kataru siennego, kaszlu czy zmian skórnych.

W apteczce alergika nie może zabraknąć leków zawierających kortyzon (pod postacią tabletek lub maści), które pomagają zmniejszyć dolegliwości będące następstwem reakcji uczuleniowej. Warto też mieć pod ręką krople do oczu, na przykład preparaty sztucznych łez. Na wypadek wstrząsu anafilaktycznego, szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów, powinniśmy posiadać zestaw ze strzykawką i odpowiednią dawką adrenaliny, która w skrajnych momentach może uratować życie.

Partnerem artykułu jest Salvequick

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także