Biurko dobrze dopasowane

Decyzja, jak będzie wyglądać nasz dom, nie należy do błahych. Wszystkie elementy wystroju wnętrza powinny ze sobą współgrać, a ponadto każdy z nich musi spełniać dobrze swoją funkcję.

Biurko dobrze dopasowane
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez firmę Inquiry Market Research, decyzje o zakupie produktów wyposażenia wnętrze w Polsce w ponad 90% domów podejmują kobiety. I są przy tym dużo bardziej wymagającymi klientami niż mężczyźni. Szukając biurka, kierują się nie tylko jego ogólnym wyglądem i tym, czy będzie pasowało do reszty wystroju wnętrza. Istotne dla nich jest również to, czy jest ergonomiczne oraz bezpieczne.

Biurko pod lupą

Najważniejszą częścią biurka jest oczywiście blat roboczy, który powinien być na tyle duży, aby mieściły się na nim wszystkie rzeczy, które będą potrzebne osobie przy nim pracującej: laptop lub monitor komputera stacjonarnego, książki i zeszyty dzieci, gdy odrabiają lekcje, i blok rysunkowy, gdy malują. Nie będzie z tym problemu, jeśli wybierzemy biurko długości 120 cm i szerokości 80 cm. Warto zwrócić uwagę na jego krawędzie – powinny być wyprofilowane do wewnątrz, aby można było jak najgłębiej wsunąć krzesło lub fotel. Ważne również, aby pod blatem było dostatecznie dużo miejsca na nogi. Nie mogą go zajmować żadne półki czy szuflady. Jeśli ich potrzebujemy, to powinny znaleźć się obok biurka.

Biurko komputerowe

Jeśli będziemy używać komputera stacjonarnego, warto wybrać biurko z nadstawką na monitor. Okuliści doradzają takie rozwiązanie, ponieważ wzrok osoby pracującej z monitorem powinien znajdować się na jego górnej krawędzi lub odrobinę poniżej. Taką podstawkę można dokupić również osobno. Z boku pod biurkiem powinna się znaleźć półka na jednostkę centralną oraz sprzęt dodatkowy: drukarkę czy skaner. Ważne jest również to, czy projektant przewidział sposób mocowania kabli tak, by się nie plątały pod nogami. Mogą to być otwory w blacie lub tylnej części biurka. Jeszcze do niedawna większość biurek komputerowych miała specjalną wysuwaną półkę na klawiaturę. Ortopedzi coraz częściej jednak odradzają takie rozwiązanie, bo wymusza ono trzymanie rąk w powietrzu i może być przyczyną bólów nadgarstków i kręgosłupa. Gdy klawiatura leży na biurku, można oprzeć łokcie i nadgarstki o blat i w ten sposób odciążyć je.

Biurko rodzinne

Często z biurka korzysta na przykład dwójka dzieci w różnym wieku i trzeba wybrać takie, który spełni oczekiwania każdego z nich. Biurko uniwersalne powinno przede wszystkim mieć wysokość, która umożliwi komfortową pracę osobom o różnym wzroście. Nie jest łatwo takie znaleźć, ponieważ standardowo blaty są montowane na wysokości 72-75 cm, sporadycznie na 85 cm. To dla jednych może być za wysoko, a dla innych zbyt nisko. Tymczasem za niskie biurko wymusi na pracującej przy nim postawę schyloną, a zbyt wysokie przesadnie wyprężoną. W każdym przypadku będzie to ze szkodą dla kręgosłupa. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie biurko z blatem regulowanym elektrycznie. To bardziej nowoczesna wersja mebli, w których wysokość nóg można było zmieniać, rozkręcając śruby pod blatem. I dużo wygodniejsza. Wysokość ustawia się za pomocą przycisków na blacie lub jeszcze wygodniej – pilotem. Takie biurka ma w swojej ofercie na przykład firma AJ Produkty.

Najlepszy wybór

Osoby rozważające zakup biurka sterowanego elektrycznie pytają czasami sprzedawców, na ile ten system jest niezawodny i czy biurko nie złoży się w trakcie pracy? Aby uniknąć takiej ewentualności i związanej z nią konieczności ponownej regulacji, warto poszukać modelu ze specjalnym systemem, którym takim sytuacjom zapobiega. Przy zakupie często kluczową rolę odgrywa cena. Nowoczesne biurka z regulowaną wysokością są co prawda droższe od standardowych mebli. Ale warto w nie zainwestować, aby zyskać większy komfort pracy niż daje tradycyjne biurko.
Wybór biurka nie jest łatwą sprawą i to – jak widać – nie tylko z powodu ogromnego wyboru tego typu mebli w sklepach. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup i jak najlepiej dopasować go do potrzeb potencjalnych użytkowników.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
meblebiurkokomfort

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)