Biustonosz push-up

Push-up (z języka angielskiego wypchnąć w górę) to biustonosz, który ma za zadanie wypchnąć biust w górę i silnie zbierać z boków. Zwykle wyposażony we wkładki powiększające różnego rodzaju. Ą to stałe, stanowiące część miseczki piankowe lub żelowe, albo w piankowe poduszeczki umieszczone we wszytych do wnętrza miseczek kieszonkach – wtedy jest możliwość ich wyjęcia i zastąpienia innymi.

Biustonosz push-up
Źródło zdjęć: © mat. prasowe, biustonosz push-up, Producent Dalia, Dalia Satine

Push-up (z języka angielskiego wypchnąć w górę) to biustonosz, który ma za zadanie wypchnąć biust w górę i silnie zbierać z boków. Zwykle wyposażony we wkładki powiększające różnego rodzaju. Ą to stałe, stanowiące część miseczki piankowe lub żelowe, albo w piankowe poduszeczki umieszczone we wszytych do wnętrza miseczek kieszonkach – wtedy jest możliwość ich wyjęcia i zastąpienia innymi.

Ten rodzaj biustonosza zwykle występuje w wersji plunge, z niskimi fiszbinami na mostku. To również popularne rozwiązanie w bardotkach, także odsłaniających sporą część biustu i o bardziej poziomej linii dekoltu.

Push-upy to staniki zawsze usztywniane wkładem gorsetowym lub termicznie formowane, tak zwana kopa – push-up to jedna z form biustonoszy T-szirt bra... Te drugie mają wkładki powiększające, zawsze zintegrowane z miseczką. Staniki push-up mają zwykle fiszbiny, to one oprócz wkładek zapewniają wypchnięcie i podtrzymanie biustu.

Pierwsze staniki produkowane na skalę masową były stanikami miękkimi, kompresowały i zmniejszały optycznie biust, zgodnie zresztą z obowiązującą modą na sylwetkę chłopięcą. Z czasem jednak modne stało się eksponowanie kobiecych krągłości i staniki, podążając za zmieniającymi się trendami także bardziej zaczęły podkreślać biust, nadając im kształt stożków, ale nie dawały efektów mocnego uniesienia.

Dopiero wyposażenie staników w metalowe fiszbiny przez Howarda Hughes'a w 1943 umożliwiło taki efekt i tu zaczęła się droga do skutecznego pokonywania grawitacji, a damskie biusty poszybowały w górę.

Podejrzewać można, że, znając kobiecą pomysłowość w zakresie sztuczek podkreślających urodę, to nie wielcy konstruktorzy wpadli pierwsi na pomysł uzupełniania miseczek stanika dodatkowym wkładem. Natomiast pierwszym push-upem, takim jak znamy dzisiaj, był model 1300 – sztandarowy produkt kanadyjskiej formy Wonderbra. Model ten wszedł na rynek w roku 1961.

Stanik ten był jednocześnie pierwszym plunge'em, który dziś funkcjonuje również jako krój biustonosza i nawet bez wkładek powiększających zapewnia spektakularny efekt. Historia push-up'a i plunge'a są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Prawdziwa kariera push-upa Wonderbra zaczęła się jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych – Europę podbił w roku 1993, USA rok później. W 1991 brytyjska firma bieliźniarska Gossrad kupiła licencję na push-up. Słynna była kampania reklamowa pod hasłem "Hello Boys", z modelka Evą Herzigovą w roli głównej.

Dla jakich biustów odpowiedni jest stanik push-up?

Staniki z wkładkami powiększającymi są obecnie produkowane nawet do miseczki H, ale najchętniej wybierane są kobiety z małym biustem, aby go powiększyć optycznie. Zależnie od kształtu i kondycji biustu można wybrać krój plunge, który sam w sobie eksponuje biust i pomaga uzyskać efektowną "dolinkę" między piersiami.

Można także nosić płytkie bardotki wyposażone we wkładki, które wypchną biust do góry i pięknie zaokrąglą go. W przypadku mniejszych, lżejszych biustów bardotka z wkładkami zapewnia efekt push-up nawet, kiedy odepniemy ramiączka. To oczywiście tylko dwa podstawowe kroje. Natomiast na rynku jest dostępnych wiele biustonoszy, w których zaczerpnięto poszczególne elementy z wielu różnych fasonów. Można znaleźć na przykład plunge z nieco wyższą zabudową miseczek i mostka, który dobrze sprawdzi się na miękkich biustach, ładnie je ukształtuje i nie pozwoli uciekać z miseczek.

Biustonosz push-up został wprawdzie wymyślony w celu powiększania optycznego biustu, ale świetnie sprawdza się on również w wyrównywaniu asymetrii piersi. Wiele kobiet korzysta z niego właśnie w ten sposób. Najlepiej do tego celu nadają się staniki push-up z wkładkami wyjmowanymi. Kieszonka wewnątrz miseczki ułatwia podłożenie wkładki i przydaje się przy wyrównywaniu większej dysproporcji, kiedy wyrównujemy nie tylko optyczną wielkość piersi, ale także ich ciężar. Kieszonka nie tylko separuje silikonową wkładkę od skóry, zapewniając większy komfort jej noszenia, ale też utrzymuje ją na miejscu.

Ciekawostka:choć to firma Wonderbra stworzyła i wypromowała push-up w postaci, jaką znamy dziś, to nie był to pierwszy push-up, jaki w ogóle powstał. Pierwszy biustonosz tego typu stworzył w 1948 roku Frederick Mellinger, znany jako Mr. Frederick, i nazwał go Rising Star. Mr. Frederick wynalazł także m.in. staniki zapinane z przodu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że to właśnie pod jego sklepem kobiety w latach siedemdziesiątych paliły staniki.

Ciekawostka z ostatniej chwili: pewna holenderska firma bieliźniana zdecydowała się na dość kontrowersyjną kampanię reklamową, do której zatrudniono... mężczyznę, 20-letniego Andreja Pejica, bynajmniej nie w charakterze zachwyconego efektem obserwatora. Przekaz kampanii ma być taki, że push-up owej firmy nawet z mężczyzny zrobi kobietę.

Znane kobiety w push-up: ten rodzaj biustonosza chętnie nosiła znana już Brogitte Bardot, reklamowała Eva Herzigova, gustuje w nich także wiele innych gwiazd. Kostiumolog, ubierająca Olgę Borys do jednego ze spektakli, stworzyła u niej tak spektakularny efekt powiększenia przy pomocy odpowiedniego push-up'a - sama aktorka była zdumiona.

Kiedy zakładać biustonosz push-up i do jakich ubrań?

Odpowiedź brzmi: zawsze, kiedy mamy na to ochotę, choć z pewnymi zastrzeżeniami: nie wszystkie typy wkładek są odpowiednie do stałego, codziennego noszenia. Biustonosze z wkładkami piankowymi lub żelowymi, które nie są zbyt duże i nie tworzą wyraźnego wybrzuszenia wewnątrz miseczki nad fiszbiną, można nosić często bez ryzyka zniekształcenia biustu.

Jeśli więc czujemy się w takich stanikach najlepiej, nie ma powodu z nich rezygnować. Oczywiście warunkiem jest prawidłowo dobrany rozmiar, który wyeliminuje uciekanie biustu z miseczek i ugniatanie fiszbinami lub obwodem. Natomiast push-upy na kopie, z dużą wkładką oraz popularne ostatnio "podwójne" push-upy, lepiej zostawić na specjalne okazje, ponieważ mimo spektakularnego dekoltu, staniki te niestety zgniatają trochę biust.

Biustonosze typu push-up obecnie dostępne są w tak wielu fasonach i tak różnej stylistyce, że właściwie nie ma ubrań, pod które byłyby nieodpowiednie. Uzyskany efekt powiększenia optycznego i wymodelowania biustu najlepiej widoczny będzie w zestawieniu z wydekoltowanymi ubraniami. Kobiety, które chcą wyeksponować piersi służą również ubrania wysoko zabudowane pod szyją, jak golfy i półgolfy – push-up doskonale podkreśli efekt.

Bardotki z poduszeczkami są także bardzo lubiane przez panny młode biorące ślub w sukniach z całkowicie odkrytymi ramionami. Push-upy formowane lub szyte tradycyjnie, pokryte gładkim materiałem doskonale nadają się pod obcisłe, gładkie ubrania.

biustonoszbrafitterkastanik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)