UrodaBłędy, które sprawiają, że włosy wyglądają na cieńsze

Błędy, które sprawiają, że włosy wyglądają na cieńsze

Błędy, które sprawiają, że włosy wyglądają na cieńsze
Źródło zdjęć: © 123RF
10.01.2014 10:20, aktualizacja: 29.06.2018 16:36

Twoje włosy są oklapnięte i pozbawione puszystości? Jak każda posiadaczka cienkich pasm pewnie marzysz o bujnej i gęstej fryzurze. Choć genów nie da się oszukać i w żaden sposób nie zmienisz struktury kosmyków, to dzięki odpowiednim zabiegom możesz dodać im nieco życia. Jakich błędów unikać w pielęgnacji cienkich włosów?

Twoje włosy są oklapnięte i pozbawione puszystości? Jak każda posiadaczka cienkich pasm pewnie marzysz o bujnej i gęstej fryzurze. Choć genów nie da się oszukać i w żaden sposób nie zmienisz struktury kosmyków, to dzięki odpowiednim zabiegom możesz dodać im nieco życia. Jakich błędów unikać w pielęgnacji cienkich włosów?

Niewłaściwe cięcie i kolor
Nieodpowiednie cięcie to jeden z najczęściej popełnianych grzechów. Wersja najgorsza z możliwych to włosy długie, tworzące jedną, zwartą warstwę. Rozwiązanie jest tylko jedno: pasma trzeba skrócić i lekko wycieniować. Nie powinny być dłuższe niż do ramion, a najlepiej, gdy sięgają linii uszu lub są krótkie i „potargane”.

Na cienkich pasmach niekorzystne prezentują się jednolite kolory, szczególnie ciemne. Dobrą decyzją będzie wykonanie pasemek. Delikatne, jaśniejsze i ciemniejsze refleksy optycznie dodadzą fryzurze objętości.

Robienie przedziałka ciągle w tym samym miejscu

Nosisz przedziałek zawsze po tej samej stronie głowy? Po pewnym czasie włosy przyzwyczajają się do takiego ułożenia, a co za tym idzie: przylegają do skóry, szybciej się przetłuszczają i sprawiają wrażenie jeszcze cieńszych. Co możesz zrobić? Wystarczy, że od czasu do czasu zmienisz umiejscowienie przedziałka. Ten prosty zabieg sprawi, że pasma uniosą się u nasady i nabiorą nieco puszystości.

Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków

Rodzaj stosowanych kosmetyków trzeba dostosować do typu i kondycji włosów. Preparaty doskonale sprawdzające się w przypadku pasm gęstych i suchych będą obciążać włosy cienkie, które zwykle mają również skłonność do szybkiego przetłuszczania się.

Przede wszystkim – unikaj odżywek bez spłukiwania. Do pielęgnacji cienkich włosów odpowiednie będą odżywki w formie mgiełki i przeznaczone do spłukiwania. Nawet jeśli kosmetyk będziesz zmywać, nie przesadzaj z jego ilością. Nie nakładaj go u nasady włosów ani tym bardziej nie wcieraj w skórę głowy (chyba że producent wyraźnie zaleca taki sposób aplikacji). Zwróć też uwagę na skład kosmetyków. Włosy mogą obciążać np. silikony.

Przy włosach cienkich szczególnego znaczenia nabiera prawidłowa stylizacja. Zapomnij o żelach, gumach i woskach. Do układania stosuj lekkie pianki dodające objętości czy pudry unoszące włosy u nasady. Możesz sięgnąć po lakier, ale pamiętaj, aby nie nakładać go zbyt dużo, w przeciwnym wypadku zamiast efektu utrwalenia i optycznego uniesienia pasm uzyskasz wrażenie sztywnej skorupy.

Niedokładne spłukiwanie

Zabiegiem, który w przypadku włosów cienkich należy przeprowadzać z wyjątkową starannością, jest mycie i spłukiwanie. Resztki niedokładnie zmytej odżywki czy preparatów do stylizacji w widoczny sposób obciążają pasma.

Po każdym myciu włosów pamiętaj więc o dokładnym spłukaniu. Kiedy zakończyć ten zabieg? Wystarczy przeprowadzić prosty test. Jeśli włosy podczas przeczesywania palcami sprawiają wrażenie śliskich, to znak, że spłukiwanie trzeba kontynuować. Prawidłowo oczyszczone włosy stawiają lekki opór i „trzeszczą” pod palcami. Na koniec skieruj na pasma strumień chłodnej wody, aby zamknąć ich łuski.

Spanie z mokrymi włosami

Myjesz włosy wieczorem i kładziesz się do łóżka, zanim wyschną? Możesz być pewna, że to, co zobaczysz rano w lustrze, nie wzbudzi w tobie zachwytu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku cienkich włosów jest ich mycie i układanie po przebudzeniu.

Nieumiejętne suszenie

Suszenie to ważny etap w pielęgnacji każdego rodzaju włosów, ale szczególnie istotny jest, gdy pasma są cienkie, z tendencją do przylegania do skóry głowy. Używanie suszarki w odpowiedni sposób potrafi zdziałać cuda.

Przede wszystkim – podczas suszenia unikaj przygładzania włosów płaską szczotką. Do cienkich pasm wręcz stworzone są akcesoria o okrągłym przekroju, a więc wałki i papiloty. To dzięki nim włosy są uniesione i puszyste. Jeśli jednak nie przepadasz za kręconymi włosami, wybierz okrągłą szczotkę. Możesz jej użyć tylko do podniesienia pasm i ewentualnie podwinięcia końców. Doskonale sprawdzi się również następujący trik: nanieś na włosy piankę dodającą objętości, a podczas suszenia skieruj głowę w dół.

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak (map/mtr), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także