FitnessBokwa fitness - na czym polega? Jakie efekty niesie bokwa?

Bokwa fitness - na czym polega? Jakie efekty niesie bokwa?

Bokwa fitness - na czym polega? Jakie efekty niesie bokwa?
Źródło zdjęć: © iStock.com | JackF

06.12.2018 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bokwa to nowatorska odmiana fitnessu łącząca elementy tańca afrykańskiego oraz kick boxingu. Dynamiczne ruchy i szybkie tempo ćwiczeń pozwalają szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, wymodelować sylwetkę, a także poprawić wydolność oddechową. Sprawdź, jakie są zalety treningu bokwa fitness.

Bokwa - historia

Bokwa to fitness, który pojawił się w Polsce dopiero w 2017 roku. Jednak początki tego rodzaju fitnessu są znacznie starsze. Pomysłodawcą bokwy jest Paul Mavie - trener fitnessu pochodzący z Los Angeles. Połączył on ćwiczenia fitness z tańcem wojennym oraz kick boxingiem. Bokwa fitness zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Bokwa - charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, bokwa to połączenie fitnessu, kick boxingu oraz amerykańskiego tańca wojennego. Skąd wzięła się nazwa bokwa? Bo, znaczy boxing, natomiast kwa oznacza kwaito (po afrykański gniewny, złośliwy), czyli rodzaj afrykańskiego tańca wojennego. Kwaito to również nazwa muzyki rozrywkowej, która powstała na początku lat 90. XX wieku w Republice Południowej Afryki.

Ćwiczenia polegają na “rysowaniu” za pomocą kroków liter, cyfr oraz innych znaków afrykańskiego języka migowego. Trening bokwa odbywa się w rytmach muzyki afrykańskiej, latino lub house, jest szybki, rytmiczny oraz niezwykle wymagający. Bokwa to intensywny trening cardio, dzięki któremu możemy spalić nawet do 1000 kalorii w ciągu jednej godziny ćwiczeń.

Ogromną zaletą tej aktywności fizycznej jest to, że nie musimy wkładać wiele wysiłku w zapamiętywanie trudnej choreografii (jak w przypadku zumby)
. Dzięki kilku prostym figurom każdy może ćwiczyć bokwa fitness, nawet bez wskazówek instruktora.

Bokwę najlepiej trenować w grupie, dzięki czemu osoby tańczące wzajemnie zarażają się pozytywną energią i wspierają się. Ten rodzaj aktywności fizycznej nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Ćwiczyć mogą wszyscy zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci.

Bokwa - zalety ćwiczeń

Bokwa fitness to ćwiczenia żywiołowe, dynamiczne i wymagające, ale aby ćwiczyć nie musimy mieć specjalnej sprawności fizycznej. Dzięki regularnym treningom (minimum 2 razy w tygodniu) bokwa fitness:

 • pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej i nabierzemy masy mięśniowej,
 • jesteśmy mniej narażeni na różnego rodzaju złamania czy kontuzje,
 • przyspieszymy przemianę materii, a co za tym idzie, będzie nam łatwiej schudnąć,
 • obniżymy ciśnienie krwi,
 • poprawimy wydolność oddechową i ogólną sprawność fizyczną,
 • rozładujemy stres,
 • dotlenimy organizm, dzięki czemu zwiększy się nasza odporność,
 • poprawimy samopoczucie i kondycję psychiczną,
 • poprawimy koordynację ruchową,
 • będziemy mieć większy zakres ruchowy (elastyczność ciała),
 • pozbędziemy się bezsenności.

Bokwa to jednocześnie zajęcia fitness i dobra zabawa. Już po pierwszych zajęciach można poczuć przypływ endorfin. Zajęcia bokwy mają wiele zalet. Najważniejsze, że dzięki regularnym treningom będziemy zdrowsi i atrakcyjniejsi. Jeżeli potrafisz się ruszać, czujesz rytm muzyki, znasz alfabet, to zajęcia bokwa są dla ciebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także