Bułgarka wyszła za Polaka. "Mów ciszej, bo sąsiedzi usłyszą"

Maria przeprowadziła się z Sofii do Warszawy na studia. Do Bułgarii już nie wróciła. Jak odnalazła się w Polsce? W podcaście od razu zwraca uwagę na jedną rzecz. - Zawsze miałam takie poczucie, że jest mnie trochę za dużo - wyjawiła.

Bułgarka wyszła za Polaka
Bułgarka wyszła za Polaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Maria Koloch urodziła się i wychowała w Bułgarii. W Polsce znalazła się jednak nie całkiem przypadkiem, ponieważ ma polskie korzenie - nasza kultura była obecna w jej życiu od dzieciństwa. Maria, jeszcze mieszkając w Bułgarii, chodziła w soboty do polskiej szkoły. Babcia kobiety jest Polką, która poślubiła Bułgara. Ona też.

Gościni podcastu "Nieobcy" wróciła pamięcią do czasu zaraz po przeprowadzce do Warszawy. Początki zamieszkania poza Bułgarią nie były łatwe. Maria niemal od razu zauważyła różnicę między narodami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". "Turyści za nim szaleją". Jedna z najczęściej kupowanych pamiątek w Bułgarii

Nie tylko gorsza pogoda. Bułgarka mówi o trudnościach

Mimo uczęszczania do polskiej szkoły, po przeprowadzce do Warszawy Maria zmierzyła się z pewnymi trudnościami językowymi. Jednak nie one były najgorsze w tym, aby zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Ogromną różnicą pomiędzy Polakami a Bułgarami jest bowiem dla Marii to, w jaki sposób obywatele poszczególnych krajów okazują swój temperament oraz emocje. Dla wielu osób Bułgarka była zbyt ekspresyjna.

- Zawsze miałam takie poczucie, że jest mnie trochę za dużo (...). Jak my się kłócimy, to wszyscy wiedzą, że coś się dzieje. A mój mąż zawsze mówi: "Marysia, mów ciszej, bo sąsiedzi usłyszą" - mówiła w podcaście.

Największe wyzwanie

Maria została też zapytana o największe wyzwania związane z mieszkaniem w Polsce. Gościni podcastu "Nieobcy" zwróciła uwagę na dość skomplikowane procedury administracyjne, które zajmują zwykle dużo czasu. - Załatwianie spraw urzędowych bywa frustrujące, zwłaszcza dla obcokrajowców - podkreśliła. Kolejnym problemem, z którym mierzą się nie tylko mieszkający w Polsce obcokrajowcy, lecz także sami Polacy, są ceny mieszkań.

- Ceny mieszkań w Warszawie są naprawdę wysokie, co może być wyzwaniem dla młodych rodzin - skwitowała Maria.

Mimo wyzwań i zdecydowanie mniejszej liczby dni słonecznych w roku, nie myśli o wyprowadzce z Warszawy, gdzie czuje się już jak w domu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)