26 marca świętujemy Dzień Szpinaku, jednego z najzdrowszych i najmniej chyba docenianych warzyw. Przebojem podbił kuchnie nawet najbardziej ekskluzywnych restauracji, a co za tym idzie powstały setki przepisów na fantastyczne dania ze szpinaku.
W każdej kuchni
Szpinak powinien być stałym elementem naszych posiłków. Zawiera on bardzo dużą - jak na warzywo - ilość żelaza, poza tym witaminy: C, E, K, B1, B2, B6, oraz jod, mangan czy karoten. W warzywie tym znajdziemy również wiele antyoksydantów oraz magnez, który jest doskonałym lekiem na stres i wiosenny spadek nastroju. Dzięki bogactwu cennych składników szpinak zapobiega także bólom i zawrotom głowy, poprawia kondycję skóry i włosów oraz ma pozytywny wpływ na układ krwionośny i kości.
Jak przygotować go do gotowania?
Szpinak w kuchni może być wykorzystywany na wiele sposobów. Młode listki możemy jeść surowe, w całości. Z większych warto usunąć główny nerw, który może być twardy i włóknisty. Świeży szpinak - zwłaszcza taki prosto z działki - jest mocno zabrudzony, dlatego zanim przystąpimy do gotowania, każdy listek musimy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Jeśli chcemy zachować zielony kolor liści, po umyciu wrzućmy je do miski z lodem, a dopiero potem odsączmy na papierze kuchennym. Szpinak powinniśmy myć jak najkrócej przed podaniem, bo mokre, nietrwałe listki szybko zaczną więdnąć i gnić.
Podawaj z jajkiem lub śmietaną
Szpinak możemy przygotować na wiele sposobów. W Polsce najczęściej jadamy duszony, a wcześniej gotowany, z dodatkiem soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Warto pamiętać, że w trakcie obróbki liście wyraźnie zmniejszą swoją objętość. Do obgotowanego szpinaku, w trakcie duszenia dodajemy do liści rozkłócone jajko albo gęstą śmietanę. Dzięki temu potrawa jest pyszna, ma zwartą konsystencję, a dodatkowo białko zawarte w jajkach i śmietanie zdecydowanie ułatwi wchłanianie żelaza ze szpinaku.
Szpinak baby
Małe listki najlepiej jeść na surowo, dodając je do sałatek. Młody szpinak możemy łączyć z ziarnami granatu, prażonymi orzechami czy migdałami, z grzankami z chleba razowego, cząstkami pomarańczy czy krewetkami, jajkami, a nawet szynką. Przygotowując sałatkę ze szpinaku pamiętajmy jednak o tym, że dressing powinien być delikatny. Nie pasują tu raczej sosy majonezowe. Wystarczy prosty winegret z soku cytrynowego, oliwy z oliwek, soli i pieprzu.
Dodatek do dań
Szpinak sprawdza się idealnie jako nadzienie do pierogów czy naleśników. Przygotowanie obu dań nie jest skomplikowane. Najpierw lekko dusimy szpinak, drobno go siekamy, dodajemy białego sera - najlepszy będzie polski twaróg lub włoska ricotta, doprawiamy i nadziewamy albo pierogi, albo naleśniki. Gdy do farszu dodamy np. drobno posiekane orzechy włoskie, albo uprażone ziarna słonecznika będzie jeszcze smaczniej.
W duecie z makaronem
Kolejnym pomysłem na użycie szpinaku jest przygotowanie dania na bazie makaronu. Włoska kuchnia z zielonymi listkami będzie nie tylko pyszna, ale i zdrowa - o ile oczywiście ograniczymy ilość tłustej śmietany i żółtego sera. Zwłaszcza, że szpinak wcale nie wymaga ich towarzystwa. Wystarczy, że ugotowany makaron połączymy z zielonymi listkami, paskami wędzonego łososia i doprawiamy posiekanym czosnkiem, pieprzem oraz oliwą z oliwek. Możemy posypać parmezanem, choć nie jest to konieczne. Pamiętajmy, by szpinaku wcześniej nie gotować. Zmięknie pod wpływem ciepła z makaronu.
Tarta, a może pizza?
Tarta ze szpinakiem to danie bardzo proste, a wyjątkowo smaczne i idealne na przyjęcia. Wystarczy z mąki, jajka, masła, szczypty soli i wody przygotować kruche ciasto, wyłożyć nim formę do tarty, lekko zapiec ciasto, a następnie nałożyć warstwę duszonego szpinaku, zmieszanego z dwoma żółtkami, dużą łyżką śmietany i doprawionego solą i pieprzem. Wierzch oprószamy okruchami sera pleśniowego i zapiekamy.
Duś, piecz, smaż - opcji jest wiele
Szpinak idealnie komponuje się także z mięsem, szczególnie drobiowym. Duszonymi i przyprawionymi solą i pieprzem listkami możemy nadziać pierś z kurczaka. Tak przygotowane możemy przyrządzić na wiele sposobów - usmażyć w panierce z mąki, upiec w folii lub - w wersji najzdrowszej i najmniej kalorycznej - ugotować na parze. Wszystko zależy od naszych kulinarnych gustów. Zamiast panierowanej piersi z tych samych składników wyczarujemy też delikatne i eleganckie zawijane zrazy. Wystarczy lekko rozbić pierś, doprawić solą i pieprzem, ułożyć na niej liście szpinaku i kawałek sera feta i dokładnie zwinąć. Obwiązujemy nicią i dusimy w małej ilości bulionu. Szybko, zdrowo, elegancko, oryginalnie i oczywiście ze szpinakiem w roli głównej.
Smacznego!