Trwa ładowanie...

Całe życie grała w teatrze, a popularność przyniosła jej dopiero rola w serialu "Klan". Historia Haliny Dobrowolskiej

Halina Dobrowolska całe życie grała na deskach teatrów, gdzie za największe role dramatyczne zgarniała od krytyków świetne recenzje. Szersza publiczność poznała ją jednak dopiero, gdy aktorka była na emeryturze. Postanowiła wtedy wybrać się na casting do nowej produkcji Telewizji Polskiej. Tak dostała rolę Marii Lubicz w serialu "Klan".

Share
Halina Dobrowolska stała się rozpoznawalna dzięki roli Marii Lubicz w serialu "Klan"
Halina Dobrowolska stała się rozpoznawalna dzięki roli Marii Lubicz w serialu "Klan"Źródło: AKPA
d1cbcef

Halina Dobrowolska urodziła się w 1930 roku w Wilnie, jednak mając zaledwie kilka lat, przeprowadziła się z rodzicami do Wałbrzycha. W dzieciństwie chodziła do szkoły baletowej, ponieważ w tamtym czasie jej największą pasją był taniec. Niedługo potem zdała sobie jednak sprawę, że pragnie poświęcić swoje życie aktorstwu. "Mogę powiedzieć śmiało, że zostałam aktorką z potrzeby serca" – powiedziała kiedyś w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. W 1955 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. 

Całe życie na scenie 

Swój pierwszy angaż Dobrowolska dostała we wrocławskim Teatrze Dramatycznym. Przez ponad 30 lat występowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jej liczne role w sztukach takich, jak "Hamlet", "Makbet", "Wesele" czy "Noc listopadowa" otrzymywały świetne recenzje. Śmiało można stwierdzić, że przez niemal całe życie teatr był dla niej drugim domem. Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie "Godziny nadziei". Pojawiła się również w komedii "Nikodem Dyzma". Jednak w trakcie swojej kariery nie zabiegała o role filmowe, dlatego przez większość życia jej osoba nie była znana szerszej publiczności. 

Widzowie pokochali Marię Lubicz 

Przechodząc już na emeryturę, Halina Dobrowolska pokusiła się o udział w castingu do nowego serialu "Klan". Twórcy produkcji zaproponowali aktorce rolę Marii Lubicz.

"Szukaliśmy aktorki w zaawansowanym już wieku, ale takiej, która miałaby "nieograną" twarz, nieznaną bardzo szerokiej publiczności. Gdy na casting przyszła pani Halina, niemal od razu było dla nas jasne, że ona właśnie, osoba z klasą, najlepiej zagra telewizyjną Marię" – powiedział scenarzysta "Klanu" Wojciech Niżyński w wywiadzie dla "Świata seriali". 

Postać, którą Dobrowolska grała w telenoweli Telewizji Polskiej, od razu zyskała ogromną sympatię widzów. Aktorka zyskała w ten sposób wielką popularność u progu swojej kariery, co uważała za paradoks. W "Klanie" grała przez dwa lata do momentu zdiagnozowania u niej nowotworu. Halina Dobrowolska walczyła z chorobą, co kosztowało ją wiele energii. W związku z krytycznym stanem zdrowia aktorki, twórcy serialu postanowili uśmiercić jej bohaterkę. To załamało odtwórczynię roli Marii Lubicz, jednak nie sprzeciwiła się produkcji. 

d1cbcef

Halina Dobrowolska zmarła w 1999 roku i została pochowana na warszawskich Powązkach. Miała 69 lat. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Kaja Paschalska o "Klanie": "Łatka Oli Lubicz uwierała mnie jako nastolatkę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cbcef

Podziel się opinią

Share
d1cbcef
d1cbcef