Blisko ludziChcesz być oryginalna? Złap za druty i szydełko!

Chcesz być oryginalna? Złap za druty i szydełko!

Chcesz być oryginalna? Złap za druty i szydełko!
Źródło zdjęć: © sxc.hu
21.03.2011 11:37

Leciwa babcia bujająca się w fotelu, trzymająca w dłoniach druty, którymi powoli wyczarowuje kolorowy szalik dla ukochanego wnuka. Tak dzierganie kojarzyło się kiedyś. Dziś za druty i włóczkę chwytają młode, energiczne kobiety, które pragną wyróżnić się w bezbarwnym tłumie.

Leciwa babcia bujająca się w fotelu, trzymająca w dłoniach druty, którymi powoli wyczarowuje kolorowy szalik dla ukochanego wnuka. Tak dzierganie kojarzyło się kiedyś. Dziś za druty i włóczkę chwytają młode, energiczne kobiety, które pragną wyróżnić się w bezbarwnym tłumie. Ubrania i akcesoria wytwarzane masowo są passé, teraz królują wyroby hand made.

Nasze mamy i babcie na co dzień dawały popis swojej wyobraźni, szyjąc ciuchy z tego, co akurat wpadło w ręce. W ruch szły druty, szydełka, igła i nitka. Kiedy zmieniły się warunki i półki w sklepach zaczęły się stopniowo zapełniać garderobą wszelkiego rodzaju, dzierganie poszło w zapomnienie. Do czasu… Ostatnie lata to prawdziwy boom na produkty wytwarzane samodzielnie – od swetrów, torebek, szalików, po biżuterię i meble. Do robienia na drutach przyznają się nawet hollywoodzkie gwiazdy. Skąd ten szał na rękodzielnictwo?

Wyobraźnia uwolniona

Chcemy się wyróżniać, pragniemy być postrzegani jako indywidualiści i osoby obdarzone wyobraźnią. To wszystko zapewni nam założenie samodzielnie wydzierganego swetra w fantazyjne wzory i powieszenie na szyi sznura filcowych korali. Produkty hand made to przeciwieństwo masowej, nieraz nudnej i szarej mody, wszechobecnej na ulicach. Jest to również idealny sposób na stworzenie niepowtarzalnego prezentu.

Nie można zapomnieć o społecznym aspekcie rękodzielnictwa. Coraz częściej, zamiast szydełkować w samotności, kobiety umawiają się na spotkania i wspólnie tworzą niezwykłe dzieła. Jak grzyby po deszczu powstają blogi, na których toczą się gorące dyskusje o wzorach, ściegach i rodzajach włóczek. O skali zjawiska świadczy ustanowienie dnia 14 czerwca Światowym Dniem Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych.

Własnoręczne tworzenie to nie tylko źródło radości i satysfakcji. Dzierganie czy szydełkowanie działa uspokajająco, pomaga zredukować stres, a ponadto poprawia sprawność ruchową rąk oraz gimnastykuje nasz umysł. Co bardziej obrotni mogą również sporo zarobić na sprzedaży unikalnych wyrobów.

Druty, szydełko, koraliki…

Do czołówki najchętniej „uprawianych” rodzajów rękodzielnictwa należy robienie na drutach. Jednym z powodów jest z pewnością niezwykle szeroki zakres przedmiotów, które mogą powstać z włóczki. Swetry, kamizelki, szaliki, czapki, ubranka dla niemowląt, torebki, a nawet broszki, korale, pledy, poszewki na poduszki… Wzory i wskazówki znajdziemy w Internecie, czasopismach, książkach. Na początku przyda się również pomoc koleżanki czy babci. Nie należy się zrażać pierwszymi niezbyt kształtnymi szalikami, które wyjdą spod naszych drutów. W rękodzielnictwie za motto trzeba sobie przyjąć słowa – „trening czyni mistrza”.

Popularne jest również szydełkowanie, które pozwala stworzyć nie tylko fantazyjne serwetki, ale i torebki, seksowne topy czy… bieliznę.

Na szczycie listy „top produktów hand made” umieścić należy także biżuterię. Materiały, które mogą posłużyć do jej wyrobu są nieraz zaskakujące, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Kolczyki, naszyjnik i bransoletka mogą powstać z tradycyjnych koralików, perełek, kamyczków, ale i z włóczki, filcu, piórek.

Bądź oryginalna!

Chciałabyś zająć się rękodzielnictwem, ale nie kusi Cię ani szydełko, ani biżuteria? Możesz zająć się wytwarzaniem ozdób, które odmienią każde mieszkanie. Cierpliwość i dobry wzrok przydadzą się przy „malowaniu” obrazów haftem krzyżykowym. Sam haft nie jest trudny i po próbie na kawałku tkaniny będziesz mogła już bez obaw przystąpić do wyszywania. Wystarczy kupić magazyn z wzorami, materiał (kanwę), specjalną igłę i zestaw mulin. Z kolei dzięki technice decoupage nadasz niezwykły charakter starej komodzie czy stojącym na parapecie doniczkom. Metoda zdobienia poprzez naklejanie wyciętych z papierów wzorów i pokrywanie ich lakierem pochodzi z XII wieku!

Osoby spragnione nowych trendów zainteresuje wciąż jeszcze mało popularny w Polsce embossing, czyli zdobienie kartek poprzez wytłaczanie wzorów. Możemy również rozpocząć przygodę z dekorowaniem albumów (scrapbooking) czy techniką pergaminową.

(map/sr)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także