Trwa ładowanie...
d44ffa5
Materiał Partnera
ciąża

Ciąża po trzydziestce. Czy jest bezpieczna?

Coraz więcej kobiet rodzi pierwsze dziecko po 30. roku życia. Z jednej strony rozwiązanie takie ma wiele zalet. Z drugiej jednak u niektórych pojawia się obawa o bezpieczeństwo. Czy ciąża po 30. roku życia może być niebezpieczna?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ciąża po trzydziestce. Czy jest bezpieczna?
(iStock.com)
d44ffa5

Jaki wiek na ciążę najlepszy?
Kiedyś kobiety rodziły pierwsze dziecko w bardzo młodym wieku – nawet mając ledwie kilkanaście lat. Obecnie na szczęście mamy już nad tym procesem kontrolę i takie sytuacje należą do rzadkości, jednak pojawił się drugi problem – dążąc do ułożenia sobie życia i zapewnienia odpowiednich warunków sobie oraz przyszłemu dziecku, zwlekamy z kolei z zajściem w ciążę. Ciąża po 30. roku życia zwykle jest przemyślaną decyzją. Wówczas mamy już zazwyczaj ustabilizowaną sytuację życiową – stałego partnera, mieszkanie, dobrą pracę. Mamy warunki do tego, żeby wreszcie postarać się o dziecko. Z racji na fakt, że kobiety wchodzą w okres menopauzy około 45. roku życia, ciąża po trzydziestce jest jak najbardziej możliwa – nawet w drugiej połowie tego dziesięciolecia. Istnieje też przecież medyczne wsparcie, które w razie czego może pomóc, jeśli występują problemy z naturalnym poczęciem.

Wszystko to sprawia, że ciąża po 30. roku życia jest czymś jak najbardziej bezpiecznym. W zasadzie obecnie jest to nawet norma. Jednak oczywiście trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. O ile to możliwe, warto wybierać najwcześniejszy termin do zajścia w ciążę po 30. roku życia. To znaczy, że nie warto czekać do ukończenia 39 lat, lecz decydować się na dziecko w 31. czy 34. roku życia. Warto wiedzieć, że gdy kobieta skończy 35 lat jej płodność gwałtownie spada i jest dużo niższa niż na przykład w 30. roku życia. Dlatego najlepszy okres po 30 do zajścia w ciążę to 31-35 lat. Wówczas istnieją największe szanse na zapłodnienie i donoszenie zdrowej ciąży. Kobieta w tym wieku jest niemal tak samo płodna jak wcześniej.

Na co trzeba się przygotować?
Zwykle ciąża po trzydziestce jest przemyślana, zatem kobieta może wcześniej zadbać o swoje zdrowie – w przeciwieństwie do kobiet, które zachodzą w ciążę wcześniej i często przypadkiem. Możliwe jest zatem wcześniejsze rozpoczęcie właściwej suplementacji – specjaliści z serwisu Rodzice.pl są zgodni, że najważniejsze jest przyjmowanie kwasu foliowego. To on w dużej mierze zapobiega występowaniu ewentualnych wad rozwojowych u dziecka – zmniejsza ryzyko ich pojawienia się. Kobiety, które zachodzą w ciążę po 30 i czekają na malucha są też zwykle bardziej czujne – reagują na wszystkie sygnały, że mogą być w ciąży i wcześniej pojawiają się u lekarza. To bardzo ważne, gdyż wówczas zapobiega się takim incydentom jak na przykład picie alkoholu w ciąży.

Jednak kobieta, która będzie rodzić po trzydziestce, powinna się przygotować na:
1. Możliwość urodzenia bliźniąt – choć zwiększa się ona dopiero po 35. roku życia.
2. Konieczność wykonania badań prenatalnych, gdyż po 35. roku życia mimo wszystko ryzyko wystąpienia wad u płodu (na przykład zespołu Downa) zwiększa się.
3. Większe prawdopodobieństwo rodzenia przez cesarskie cięcie – z uwagi na możliwość powikłań, na przykład wystąpienie cukrzycy ciążowej.

d44ffa5

Podziel się opinią

Share
d44ffa5
d44ffa5