Ciąża po trzydziestce. Czy jest bezpieczna?

Coraz więcej kobiet rodzi pierwsze dziecko po 30. roku życia. Z jednej strony rozwiązanie takie ma wiele zalet. Z drugiej jednak u niektórych pojawia się obawa o bezpieczeństwo. Czy ciąża po 30. roku życia może być niebezpieczna?

Ciąża po trzydziestce. Czy jest bezpieczna?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Jaki wiek na ciążę najlepszy?
Kiedyś kobiety rodziły pierwsze dziecko w bardzo młodym wieku – nawet mając ledwie kilkanaście lat. Obecnie na szczęście mamy już nad tym procesem kontrolę i takie sytuacje należą do rzadkości, jednak pojawił się drugi problem – dążąc do ułożenia sobie życia i zapewnienia odpowiednich warunków sobie oraz przyszłemu dziecku, zwlekamy z kolei z zajściem w ciążę. Ciąża po 30. roku życia zwykle jest przemyślaną decyzją. Wówczas mamy już zazwyczaj ustabilizowaną sytuację życiową – stałego partnera, mieszkanie, dobrą pracę. Mamy warunki do tego, żeby wreszcie postarać się o dziecko. Z racji na fakt, że kobiety wchodzą w okres menopauzy około 45. roku życia, ciąża po trzydziestce jest jak najbardziej możliwa – nawet w drugiej połowie tego dziesięciolecia. Istnieje też przecież medyczne wsparcie, które w razie czego może pomóc, jeśli występują problemy z naturalnym poczęciem.

Wszystko to sprawia, że ciąża po 30. roku życia jest czymś jak najbardziej bezpiecznym. W zasadzie obecnie jest to nawet norma. Jednak oczywiście trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. O ile to możliwe, warto wybierać najwcześniejszy termin do zajścia w ciążę po 30. roku życia. To znaczy, że nie warto czekać do ukończenia 39 lat, lecz decydować się na dziecko w 31. czy 34. roku życia. Warto wiedzieć, że gdy kobieta skończy 35 lat jej płodność gwałtownie spada i jest dużo niższa niż na przykład w 30. roku życia. Dlatego najlepszy okres po 30 do zajścia w ciążę to 31-35 lat. Wówczas istnieją największe szanse na zapłodnienie i donoszenie zdrowej ciąży. Kobieta w tym wieku jest niemal tak samo płodna jak wcześniej.

Na co trzeba się przygotować?
Zwykle ciąża po trzydziestce jest przemyślana, zatem kobieta może wcześniej zadbać o swoje zdrowie – w przeciwieństwie do kobiet, które zachodzą w ciążę wcześniej i często przypadkiem. Możliwe jest zatem wcześniejsze rozpoczęcie właściwej suplementacji – specjaliści z serwisu Rodzice.pl są zgodni, że najważniejsze jest przyjmowanie kwasu foliowego. To on w dużej mierze zapobiega występowaniu ewentualnych wad rozwojowych u dziecka – zmniejsza ryzyko ich pojawienia się. Kobiety, które zachodzą w ciążę po 30 i czekają na malucha są też zwykle bardziej czujne – reagują na wszystkie sygnały, że mogą być w ciąży i wcześniej pojawiają się u lekarza. To bardzo ważne, gdyż wówczas zapobiega się takim incydentom jak na przykład picie alkoholu w ciąży.

Jednak kobieta, która będzie rodzić po trzydziestce, powinna się przygotować na:

  1. Możliwość urodzenia bliźniąt – choć zwiększa się ona dopiero po 35. roku życia.
  2. Konieczność wykonania badań prenatalnych, gdyż po 35. roku życia mimo wszystko ryzyko wystąpienia wad u płodu (na przykład zespołu Downa) zwiększa się.
  3. Większe prawdopodobieństwo rodzenia przez cesarskie cięcie – z uwagi na możliwość powikłań, na przykład wystąpienie cukrzycy ciążowej.
Źródło artykułu:Materiał Partnera

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)