FitnessCiąża spożywcza - co to jest? Przyczyny i sposoby na ciążę spożywczą

Ciąża spożywcza - co to jest? Przyczyny i sposoby na ciążę spożywczą

Ciąża spożywcza to żartobliwe określenie, które na stałe weszło do codziennego użytku osób zmagających się z wydętym brzuchem, zwłaszcza po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Jakie są przyczyny ciąży spożywczej i czy można zwalczyć ten problem?

Ciąża spożywcza - co to jest? Przyczyny i sposoby na ciążę spożywczą
Źródło zdjęć: © Fotolia

04.12.2018 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ciąża spożywcza - co to jest?

Ciąża spożywcza to znaczne wzdęcie brzucha spowodowane reakcją naszego organizmu na dostarczony mu pokarm.

Ciąża spożywcza pojawia się wtedy, kiedy układ pokarmowy i układ trawienny mają problem z przetrawieniem posiłku, który mu zaserwowaliśmy. Układ trawienny człowieka bowiem nie jest przyzwyczajony do trawienia niektórych produktów, które nam akurat bardzo smakują.

Problem ciąży spożywczej dotyczy wielu osób, także tych, które na co dzień prowadzą zdrowy styl życia i uprawiają liczne sporty. Można nawet powiedzieć, że osoby, które na co dzień zdrowo się odżywiają, częściej spotykają się z problemem ciąży spożywczej. Otóż układ trawienny przyzwyczajony do zdrowych produktów doznaje szoku, kiedy nagle musi przetrawić kebaba, pizzę czy hamburgera.

Jakie są przyczyny ciąży spożywczej?

Podstawową przyczyną ciąży spożywczej jest to, co spożywamy. Niektóre produkty naszej codziennej diety są gorzej trawione przez układ trawienny. Wśród produktów, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm wymienia się między innymi mleko, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Jeśli nie jesteś w stanie obyć się bez mleka, a dokucza ci ciąża spożywcza, zdecyduj się na mleko roślinne.

Produkty, które powodują wzdęcia prowadzące do ciąży spożywczej to również wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, a w tym soczewica, groch czy fasola. Wzdęcia powoduje także kapusta oraz pieczywo razowe.

Ciąża spożywcza może się pojawić w wyniku zbyt dużej podaży cukrów prostych. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy przesadzimy z ilością spożywanych owoców, np. w sezonie na truskawki czy czereśnie.

Ciąża spożywcza to także efekt picia napojów gazowanych. Nawet zwykła woda gazowana może spowodować, że brzuch lekko się napompuje. Ostatnim sprzymierzeńcem ciąży spożywczej są wszelkiego rodzaju fast foody, zwłaszcza spożywane późno w nocy albo po alkoholu. Pizza, hamburgery, frytki, kebaby to produkty, które często powodują ciążę spożywczą, szczególnie wtedy, gdy na co dzień starasz się trzymać zdrową i zbilansowaną dietę.

Jak zwalczyć ciążę spożywczą?

Z racji, iż ciąża spożywcza to efekt nieprawidłowej diety, najlepsze co możesz zrobić w walce z nią, to zmienić swoje zwyczaje żywieniowe. Na początku musisz się dowiedzieć, które produkty ci szkodzą. Dlatego obserwuj swoje ciało po jedzeniu. Jeżeli po spożyciu jakiegoś dania zacznie cię mdlić lub poczujesz kłucie w brzuchu, najprawdopodobniej twój układ trawienny daje ci sygnał, że ma problemy ze strawieniem tych produktów. Jeśli sytuacja się powtarza, wyeliminuj te pokarmy ze swojej diety.

Aby uniknąć ciąży spożywczej, kontroluj również ilość spożywanego jedzenia. Żołądek ma ograniczoną pojemność, a maksymalnie rozciągnięty spowoduje wzdęcie brzucha.

W walce z ciążą spożywczą skuteczne są ziołowe napary, które regulują trawienie i przemianę materii. Jeśli często czujesz wzdęcia po jedzeniu, sięgaj po napary z rumianku, kopru włoskiego czy melisy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnessciąża spożywczawzdęcia brzucha
Komentarze (17)