GwiazdyCo czytamy przed snem?

Co czytamy przed snem?

Czytanie książek w łóżku pomaga zrelaksować się przed snem, zapomnieć o codzienności. Dlatego często właśnie wtedy sięgamy po lekturę. Najczęściej są to książki proste o nieskomplikowanej, przejrzystej fabule. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się kryminały, horrory, a także romanse, sagi, powieści obyczajowe.

Co czytamy przed snem?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

17.11.2011 15:58

Czytanie książek w łóżku pomaga zrelaksować się przed snem, zapomnieć o codzienności. Dlatego często właśnie wtedy sięgamy po lekturę. Najczęściej są to książki proste o nieskomplikowanej, przejrzystej fabule. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się kryminały, horrory, a także romanse, sagi, powieści obyczajowe. O późnej porze szukamy w literaturze po prostu lekkiej rozrywki.

W XIX wieku pojawiło się pojęcie tzw. książki masowej, stała się ona tańsza i bardziej dostępna. Wraz z wykształceniem się klasy średniej więcej ludzi mogło sobie na nią pozwolić. Nastąpił rozkwit literatury popularnej, książka stała się rozrywką.

Dziś książka traci na popularności na rzecz telewizji, gier i przede wszystkim internetu, z którego korzystanie zajmuje coraz więcej czasu wolnego. Aż 56 procent Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki.

Pozostała część społeczeństwa, która czyta, często sięga po książkę dopiero przed snem. Pozwala to zapomnieć o codziennych obowiązkach. Często też dopiero wieczorem mamy czas na czytanie książek.

Przed snem wybieramy zazwyczaj literaturę lekką i raczej nieskomplikowaną. Niegdyś ogromną popularnością cieszyły się harlekiny, czyli powieści o miłości, o wyjątkowo prostej i schematycznej fabule. Obecnie nadal są czytane, ale nie są już tak popularne jak kiedyś.

Dziś do poduszki najchętniej sięgamy po romanse, kryminały, powieści o wampirach, horrory, a także biografie i autobiografie.

Romanse

Wśród autorek romansów obyczajowych popularnością cieszą się książki Daniele Steel, Nory Roberts, a z polskich autorek Moniki Szwai czy Katarzyny Grocholi. Dzieje się tak dlatego, że chętnie czytamy książki, gdzie bohaterowie przeżywają problemy podobne do naszych i własnych i zazwyczaj wychodzą z nich obronną ręką.

Osobną kategorią są romanse historyczne, które lubiane są nie tylko ze względu na wątek miłosny, ale także czas akcji, bo można wtedy w trakcie czytania przenieść się myślami w zupełnie inną epokę.

Kryminały i horrory

Generalnie czytelników kryminałów można podzielić na dwie grupy. Miłośników dość brutalnych historii o drastycznych morderstwach, psychopatach i takich, co wolą książki zdecydowanie lżejsze opowieści, nie pozbawione humoru.

Horrory

Horrory również są popularnym gatunkiem książek wybieranych do czytania przed snem. Niektórzy czytelnicy po prostu lubią przed snem odczuwać silne emocje. Dlatego książki takich autorów jak Stephen King, Dean Koontz, Anne Rice cieszą się sporą poczytnością.

Fantastyka

Wśród powieści fantastycznych ogromną popularnością cieszą się historie o wampirach: takie jak ''Zmierzch'' Stephanie Meyer, ''Pamiętniki Wampirów'' L. J. Smith, ''Czysta Krew'' Charlaine Harris. One w niczym nie przypominają klasycznych opowieści o wampirach. Są to historie uwspółcześnione, z wątkiem romansowym.

Biografie i autobiografie

Wielu czytelników sięga też po biografie sławnych ludzi, bo lubią poznawać historie czyjegoś życia i to nie tylko osób ze świata show-biznesu. Ogromnym wzięciem cieszą się też wspomnienia kobiet pochodzących z krajów muzułmańskich.

Popularnością cieszą się też pamiętniki i wspomnienia, opowiadające o czasach wojny. Często są to wielotomowe sagi.

(sp/sr)

POLECAMY:

książkaromansliteratura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)