Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wyjaśnienie
Spalony w piłce nożnej to jeden z tych elementów gry, które wprawiają w zakłopotanie nawet najbardziej oddanych fanów tej dyscypliny. Jest to też częsty obiekt żartów, jednak fakty są takie, że dostrzeżenie spalonego bywa problematyczne nawet dla wiernych widzów czy samego sędziego. Kiedy możemy mówić o spalonym i jaka jest jego definicja?
11.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 14:05
Czym jest spalony? Prosta definicja
Spalony w piłce nożnej jest to sytuacja, w której gracz drużyny A podaje piłkę do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten jest bliżej linii bramkowej drużyny B niż ostatni gracz drużyny A, nie licząc bramkarza. Taki stan rzeczy ma za zadanie sprawić, aby mecz nie był przesadnie ułatwiony i wymagał od piłkarzy sprawnego zainicjowania odpowiedniej strategii.
W ten sposób piłkarz drużyny A znajdujący się w pozycji spalonej, czyli blisko linii bramkowej drużyny B, nie może wykorzystać szansy zdobycia łatwego gola, gdy kolega z drużyny poda do niego piłkę. Karą za spalonego jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Wykonywany jest on z miejsca, gdzie znajdował się piłkarz podczas otrzymania piłki od gracza swojej drużyny.
Czym jest pozycja spalona? Prosta definicja
Pozycja spalona to taka, gdy piłkarz znajduje się blisko linii bramkowej przeciwnej drużyny, lecz nie wiążą się z tym żadne korzyści dla jego drużyny ani nie wykazuje on aktywności. Pozycji spalonej nie uznaje się w przypadku otrzymania piłki przez zawodnika na własnej połowie bądź gdy gracz otrzymując piłkę stoi w jednej linii z piłkarzem drużyny przeciwnej.
Jak działa spalony w piłce nożnej?
Spalony uznawany jest wtedy, gdy zawodnik skorzystał z możliwości przeprowadzenia łatwej akcji na bramkę przeciwnika znajdując się w pozycji spalonej. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy piłkarz stał cały czas nieruchomo, a piłkę przejął jego kolega z drużyny, co niejednokrotnie bywa źródłem wielu problemów i nieporozumień dla sędziego i widzów.
Sędzia obserwujący mecz nie zawsze jest w stanie rzetelnie ocenić, czy spalony faktycznie miał miejsce, bowiem zawodnicy dbając o własny interes skutecznie utrudniają mu poprawne rozstrzygnięcie. Z tego powodu też spalony w piłce nożnej jest niezwykle trudną do wyłapania i kontrowersyjną zasadą, która może wprawić w zakłopotanie niejednego kibica.
Jeszcze inną kwestią jest to, że jeśli piłkarz A znajduje się w pozycji spalonej, ale jego kolega B przekaże piłkę graczowi C, a ten następnie poda ją piłkarzowi A, to sędzia nie ma możliwości odgwizdania rzutu wolnego.
Są także pewne wyjątki od reguły, które także nie ułatwiają zadania i wprowadzają do gry dodatkowe komplikacje. Spalony nie może bowiem zostać uznany, gdy gracz jest na pozycji spalonej, ale piłkarz otrzyma piłkę z rzutu z autu, rzutu rożnego bądż z rzutu karnego. To jednak nie wszystko, ponieważ jest jeszcze jedna istotna sytuacja, kiedy spalony w piłce nożnej nie ma racji bytu. Nie może on zostać uznany, gdy piłkarz wymija przeciwników i znajduje się w sytuacji, gdzie jest w polu sam na sam z bramkarzem. W takim przypadku gracz może podać piłkę koledze z drużyny po linii lub do tyłu, bo jedynie podanie jej do przodu kwalifikuje takie zagranie jako spalony.