Co oznacza czerwona kartka w meczu? Proste wyjaśnienie
Czerwona kartka w piłce nożnej to coraz częściej nieodłączny element tej dyscypliny sportu. Faule na boisku w końcu zdarzają się nierzadko, a taki system dyscyplinowania graczy wprowadza do meczu ład i porządek oraz wymaga od nich poszanowanie zasad. Co dokładnie oznacza czerwona kartka podczas meczu i jakie są jej konsekwencje?
11.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 14:07
Co oznacza czerwona kartka? Prosta definicja
Czerwona kartka w piłce nożnej jest to sposób ukarania danego zawodnika bądź innych osób bezpośrednio biorących udział w meczu za znaczne pogwałcenie zasad gry. Jest ona swoistym sygnałem od sędziego, że piłkarz złamał zasady obowiązujące w trakcie rozgrywki i musi ponieść konsekwencje akcji, której powodem była decyzja arbitra o wymierzeniu mu kary.
Czerwona kartka, w przeciwieństwie do żółtej, skutkuje przymusowym opuszczeniem boiska i nie zezwala na wprowadzenie na pole gry piłkarza rezerwowego. System karania zawodników kartkami w odpowiednim kolorze zaproponował po raz pierwszy sędzia piłkarski Kenneth Aston, a po raz pierwszy zastosowano je podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1970 roku.
Czerwona kartka - kiedy jest przyznawana?
Czerwona kartka jest tym rodzajem sygnału od sędziego, który oznacza jawne i poważne naruszenie zasad obowiązujących w grze. Jest ona podnoszona najczęściej wtedy, gdy zawodnik jednej z drużyn wykona atak na przeciwnika bez piłki, jednak reguły przyznawania piłkarzom czerwonej kartki są znacznie szersze. Do innych przewinień w piłkce nożnej, które skutkują czerwoną kartką należą chociażby wykonywanie obraźliwych gestów, sfaulowanie innego z graczy podczas akcji sam na sam z bramkarzem, umyślne i jawne zatrzymanie piłki ręką oraz brutalne zaatakowanie przeciwnika, niezależnie od okoliczności.
Innymi słowy, uogólniając, na czerwoną kartkę zawsze zasługują te zachowania, które rażąco łamią zasady gry fair play i są nieakceptowalne podczas rozgrywki. Warto wspomnieć, że dwie żółte kartki otrzymane podczas tego samego spotkania także skutkują przyznaniem graczowi czerwonej kartki.
Zobacz też czym jest spalony.
Ile trwa pauza po czerwonej kartce?
Konsekwencją przyznania przez sędziego czerwonej kartki jest pauza, która oznacza nałożenie na zawodnika zakazu brania udziału w kolejnych spotkaniach piłkarskich przez określony czas. Od czego zależy czas kary przyznany danemu piłkarzowi? Podobnie jak w przypadku konfliktu z prawem, w dużej mierze kara dopasowywana jest odpowiednio do przewinienia i jego dotkliwości.
Zazwyczaj pauza po otrzymaniu czerwonej kartki trwa jedno lub dwa kolejne spotkania, jednak zawodnik dopuszczający się brutalnego faulu czy innej kontrowersyjnej akcji może być wykluczony z działalności drużyny na dłużej. Decyzja dotycząca kary należy do komisji arbitrażowej do spraw wykroczeń, która może uznać, że wykroczenie będzie skutkować dłuższym lub krótszym wstrzymaniem aktywności danego piłkarza podczas meczów. W ten sposób pauza po czerwonej kartce jest na tyle elastyczna i konkretna jednocześnie, żeby skutecznie wymusić przestrzeganie obowiązujących na boisku zasad. Dodatkowo zawodnik, który otrzymuje czerwoną kartkę zostaje obciążony karą finansową.