ycipk-cnd98y

Co oznacza czerwona kartka w meczu? Proste wyjaśnienie

Czerwona kartka w piłce nożnej to coraz częściej nieodłączny element tej dyscypliny sportu. Faule na boisku w końcu zdarzają się nierzadko, a taki system dyscyplinowania graczy wprowadza do meczu ład i porządek oraz wymaga od nich poszanowanie zasad. Co dokładnie oznacza czerwona kartka podczas meczu i jakie są jej konsekwencje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwona kartka to jeden z rodzajów sygnałów od sędziego podczas meczu.
Czerwona kartka to jeden z rodzajów sygnałów od sędziego podczas meczu. (East News, Fot: imago/VI Images/EAST NEWS)
ycipk-cnd98y

Co oznacza czerwona kartka? Prosta definicja

Czerwona kartka w piłce nożnej jest to sposób ukarania danego zawodnika bądź innych osób bezpośrednio biorących udział w meczu za znaczne pogwałcenie zasad gry. Jest ona swoistym sygnałem od sędziego, że piłkarz złamał zasady obowiązujące w trakcie rozgrywki i musi ponieść konsekwencje akcji, której powodem była decyzja arbitra o wymierzeniu mu kary.

Czerwona kartka, w przeciwieństwie do żółtej, skutkuje przymusowym opuszczeniem boiska i nie zezwala na wprowadzenie na pole gry piłkarza rezerwowego. System karania zawodników kartkami w odpowiednim kolorze zaproponował po raz pierwszy sędzia piłkarski Kenneth Aston, a po raz pierwszy zastosowano je podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1970 roku.

ycipk-cnd98y

Czerwona kartka - kiedy jest przyznawana?

Czerwona kartka jest tym rodzajem sygnału od sędziego, który oznacza jawne i poważne naruszenie zasad obowiązujących w grze. Jest ona podnoszona najczęściej wtedy, gdy zawodnik jednej z drużyn wykona atak na przeciwnika bez piłki, jednak reguły przyznawania piłkarzom czerwonej kartki są znacznie szersze. Do innych przewinień w piłkce nożnej, które skutkują czerwoną kartką należą chociażby wykonywanie obraźliwych gestów, sfaulowanie innego z graczy podczas akcji sam na sam z bramkarzem, umyślne i jawne zatrzymanie piłki ręką oraz brutalne zaatakowanie przeciwnika, niezależnie od okoliczności.

Innymi słowy, uogólniając, na czerwoną kartkę zawsze zasługują te zachowania, które rażąco łamią zasady gry fair play i są nieakceptowalne podczas rozgrywki. Warto wspomnieć, że dwie żółte kartki otrzymane podczas tego samego spotkania także skutkują przyznaniem graczowi czerwonej kartki.

Zobacz też czym jest spalony.

ycipk-cnd98y

Ile trwa pauza po czerwonej kartce?

Konsekwencją przyznania przez sędziego czerwonej kartki jest pauza, która oznacza nałożenie na zawodnika zakazu brania udziału w kolejnych spotkaniach piłkarskich przez określony czas. Od czego zależy czas kary przyznany danemu piłkarzowi? Podobnie jak w przypadku konfliktu z prawem, w dużej mierze kara dopasowywana jest odpowiednio do przewinienia i jego dotkliwości.

Zazwyczaj pauza po otrzymaniu czerwonej kartki trwa jedno lub dwa kolejne spotkania, jednak zawodnik dopuszczający się brutalnego faulu czy innej kontrowersyjnej akcji może być wykluczony z działalności drużyny na dłużej. Decyzja dotycząca kary należy do komisji arbitrażowej do spraw wykroczeń, która może uznać, że wykroczenie będzie skutkować dłuższym lub krótszym wstrzymaniem aktywności danego piłkarza podczas meczów. W ten sposób pauza po czerwonej kartce jest na tyle elastyczna i konkretna jednocześnie, żeby skutecznie wymusić przestrzeganie obowiązujących na boisku zasad. Dodatkowo zawodnik, który otrzymuje czerwoną kartkę zostaje obciążony karą finansową.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

ycipk-cnd98y
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-cnd98y

ycipk-cnd98y
ycipk-cnd98y