FitnessCo włączyć do diety, żeby podnieść niskie ciśnienie?

Co włączyć do diety, żeby podnieść niskie ciśnienie?

Choć niskie ciśnienie nie jest tak groźne jak wysokie, to hipotonia może utrudnić normalne funkcjonowanie. Z niedociśnieniem trzeba zgłosić się do lekarza. Ważne są również codzienne czynności, które warto podejmować, by łagodnie podnieść niskie ciśnienie krwi.

08.09.2014 | aktual.: 09.09.2014 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć niskie ciśnienie nie jest tak groźne jak wysokie, to hipotonia może utrudnić normalne funkcjonowanie. Z niedociśnieniem trzeba zgłosić się do lekarza. Ważne są również codzienne czynności, które warto podejmować, by łagodnie podnieść niskie ciśnienie krwi.

Co włączyć do diety, żeby podnieść niskie ciśnienie? Na przykład tymianek – ta aromatyczna przyprawa wykazuje szerokie właściwości terapeutyczne (działa też przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwzapalnie).

Niskie ciśnienie podniosą też rozmaryn lekarski oraz żeń-szeń, który można spożywać np. w postaci herbatki. Pomocny będzie imbir. Można go przygotować według przepisu (do wypicia po przebudzeniu): korzeń obrać i pokroić w plasterki. Wrzucić go do rondelka z gotującą się wodą i gotować jeszcze przez 3 minuty. Zdjąć z ognia, odstawić do przestygnięcia. Dodać miód i sok z cytryny. Znana z właściwości podnoszących ciśnienie jest również sól (najlepiej wybrać morską).

Pij duże ilości wody

Każda kobieta powinna wypijać ok. 2 l płynów dziennie. Niedostateczne nawodnienie organizmu wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Badania przeprowadzone w centrum medycznym Uniwersytetu Vanderbilta (Stany Zjednoczone) dowiodły, że wodę – nawet bez żadnych dodatków – warto pić w przypadku problemów ze zbyt niskim ciśnieniem. Jak to możliwe? Naukowcy odkryli, że woda rozcieńcza osocze krwi płynące od dwunastnicy, co powoduje, że stężenie soli we krwi chwilowo się zmniejsza się. Skutek taki, że ciśnienie krwi wzrasta.
Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, możesz wrzucić do niej plasterek cytryny albo listek mięty.

Bierz naprzemienny ciepły i chłodny prysznic

Jeśli masz niskie ciśnienie, powinno się to stać twoim codziennym rytuałem. Prysznic z ciepłym i zimnym natryskiem pobudzi organizm do lepszego działania. Chodzi o to, aby ciało obmywać naprzemiennie strumieniem gorącej i chłodnej wody – zawsze kończymy strumieniem zimnym, który pobudzi krążenie i wyreguluje napięcie naczyń krwionośnych. Warto pamiętać, że taki prysznic doskonale wpływa na kondycję skóry i stosowany regularnie pomoże pozbyć się cellulitu.

Regularnie się ruszaj

Ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna jest wskazana również w przypadku osób z niedociśnieniem. Żeby podnieść ciśnienie, dzień najlepiej rozpocząć od porannej gimnastyki. Ruch na dzień dobry, przy otwartym oknie, zapewni nam energię na wiele godzin. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i wzmacniając. Warto przekonać się do pływania, joggingu, spacerów z kijkami, fitnessu, jazdy na rowerze czy rolkach. I jak najczęściej ćwiczmy na świeżym powietrzu.

Wypijaj umiarkowane ilości kawy

Są produkty, które wpływają na podniesienie ciśnienia krwi. Jednym z tych najbardziej znanych jest kawa. Wystarczą 2-3 filiżanki tego aromatycznego napoju dziennie, aby ciśnienie wzrosło o 5-10 mmHg. Ciekawostką może być jednak fakt, że po trzech dniach regularnego wypijania kawy organizm przyzwyczaja się do takiej dawki kofeiny i ciśnienie już się nie podnosi (sytuacja wraca do normy po kilkunastogodzinnej przerwie od kawy). Kawy nie warto się bać, bo poprawia ona wydolność fizyczną, pobudza, chroni przed nowotworem jelita grubego – jej nadmiar może jednak zaszkodzić zdrowiu, dlatego optymalna ilość to ok. cztery filiżanki dziennie.

Szczotkuj całe ciało

To stara metoda, o której pisze Jadwiga Górnika w książce „Apteka natury”. Zgodnie z tym sposobem dzień trzeba zacząć od natarcia całego ciała szczotką, co podniesie ciśnienie i doda nam energii – zwłaszcza jeśli taki masaż poprzedzimy polaniem ciała zimną wodą. Ważne, aby robić to regularnie, a najlepiej codziennie (można też dwa razy dziennie, rano i wieczorem). Szczotkowanie ma również tę zaletę, że pomaga pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn, uelastycznia skórę, sprawia, że ciało staje się lepiej ukrwione. Zabieg należy rozpocząć od stóp i stopniowo kierować się ku górze.

Postaw na masaż

Na podniesienie ciśnienia pomóc może odpowiedni masaż. Można naciskać punkt leżący przy nasadzie paznokcia małego palca po stronie wewnętrznej – należy robić tak przez 30 sekund, silnie pocierając to miejsce paznokciem kciuka drugiej ręki. W niskim ciśnieniu zalecane jest ponadto naciskanie potylicy aż do przedłużenia szyjnego i na ramiona, a także obszaru między łopatkami. Warto również uciskać palcami wskazującymi tzw. punkt energii, który znajduje się w zagłębieniu małżowiny usznej (z przodu). Można także po przebudzeniu wykonać masaż ciała ręcznikiem, zaczynając od dołu i przechodząc w stronę serca.

Jedz często nieduże porcje

By łagodnie podnieść ciśnienie, należy jeść powoli, nie śpieszyć się, mniej więcej co trzy godziny, nakładając na talerz niewielką ilość jedzenia. Kiedy jesteś głodna, obniża się poziom cukru we krwi, a to wpływa na wysokość ciśnienia. Pamiętaj przy tym, że niedociśnieniu często towarzyszy senność i uczucie zmęczenia, a przejadanie się może nasilić te objawy. Wątroba obciążona dużą ilością ciężkostrawnego jedzenia potrzebuje sporo energii, aby strawić to, co zalega w żołądku, a to również może obniżyć ciśnienie. Przed spadkiem ciśnienia uchroni nas spożywanie produktów zbożowych, warto również włączyć do jadłospisu ciepłe zupy.

Nie zmieniaj gwałtownie pozycji

Kiedy nagle i szybko podnosisz się z krzesła, fotela czy łózka, krew odpływa do nóg i możesz poczuć się słabo. Dlatego jeśli wstajesz, rób to spokojnie. Osoby z niskim ciśnieniem powinny po przebudzeniu przez chwilę poleżeć w łóżku, przeciągnąć się, a następnie powoli usiąść i dopiero wstać. Jeśli skarżysz się na częste zmiany ciśnienia, powinnaś unikać wszelkich gwałtownych zmian pozycji i ciężkiego wysiłku. Przy hipotonii należy również wystrzegać się długiego stania i wielogodzinnego przebywania na słońcu.

Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (1)