Czy Halloween to grzech? Księża rozwiewają wątpliwości
Imprezy z okazji Halloween robią się coraz bardziej popularne w Polsce. Wielu katolików zastanawia się jednak, czy obchodzenie tego święta to grzech. Ich wątpliwości rozwiewają księża.
26.10.2022 | aktual.: 27.10.2022 08:11
Halloween obchodzone jest 31 października. Zwyczaje z nim związane celebruje się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Coraz częściej święto obchodzi się także w Polsce, jednak zwykle są to związane z tematem "bale przebierańców".
Co roku, jak bumerang wraca także pytanie, czy katolicy mogą obchodzić Halloween. Wątpliwości w tej kwestii rozwiewają księża. Większość opinii jest jednoznaczna.
Czy Halloween to grzech?
Zdaniem ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka - podstawową pułapką Halloween dla osoby wierzącej jest fakt, że korzeniami sięga ono do pogaństwa.
- Pułapka dla osoby wierzącej tkwi w tym, że Halloween sięga korzeniami do pogaństwa, gdzie nie ma osobowego Boga, tylko tajemne duchowe siły mające związek z magią, fatum i śmiercią jako ślepym przeznaczeniem. My, chrześcijanie, którzy mamy śmierć oświeconą przez zmartwychwstanie Chrystusa, odnosimy się do niej z szacunkiem. Dla nas jest ona wzniosłym misterium, przejściem do życia wiecznego szczęścia bądź wiecznej udręki - powiedział w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Jego zdaniem, Halloween próbuje "zagospodarować lęk przed śmiercią" poprzez wyśmiewanie jej, a stroje ubierane w tym czasie przypominają "upiorne przebrania potępieńców".
- Człowiek przecież może na wieki pozbawić się życia wiecznego, możliwości oglądania kochającego Boga twarzą w twarz, i to właśnie zostaje zbanalizowane. Potępieńcy są traktowani jak nasze gadżety, zabawki, przypadkowi partnerzy do dobrej zabawy, z którymi można zatańczyć, zjeść, napić się i przebrać w ich stroje - mówił w rozmowie z portalem dziendobry.tvn.pl.
Do tego tematu odniósł się także prowadzący popularne konto na TikToku ksiądz Sebastian Picur. Na zamieszczonym niedawno filmiku odpowiada na pytanie "czy można tego dnia zorganizować imprezę ze znajomymi?" odpowiedział stanowczo, że osobiście odradza imprezę w tym stylu. "W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem" - podkreślił.
Odmienna opinia ws. samego przebierania się
Odmienne zdanie na temat samej zabawy, podczas której uczestnicy przebierają się jedynie w stroje związane z Halloween ma ksiądz katecheta Damian Wyżkiewicz.
"Mnie Halloween w ogóle nie przeszkadza, bo podchodzę do tego zdroworozsądkowo. Studiowałem teologię i nie kieruję się w tym temacie opiniami innych" - powiedział w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów".
"Prawda jest bardzo prosta: tylko magia, rytuały magiczne są zabronione przez Kościół i są grzechem. W żaden sposób Halloween jako zabawa, jako przebieranie się czy rzeźbienie w dyni nie jest niczym złym. Nawet jeśli nawiązuje do śmierci, nie ma nic wspólnego z magicznymi mocami. A jeśli ktoś próbuje nadać te moce zwyczajom halloweenowym, no to ma problem" - mówił.
Zobacz także: Takich kwiatów nie kupuj na grób. To ogromne faux pas
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl