Blisko ludziCzy we Wszystkich Świętych trzeba iść na cmentarz? Kościół stawia sprawę jasno

Czy we Wszystkich Świętych trzeba iść na cmentarz? Kościół stawia sprawę jasno

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych
1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych
Źródło zdjęć: © East News

25.10.2022 17:23, aktual.: 25.10.2022 17:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, który jest jednym z najważniejszych dni dla chrześcijan. To wtedy spotykamy się z rodziną i bliskimi przy grobach, aby uczcić pamięć o ukochanych osobach. Czy obecność na cmentarzu tego dnia jest jednak obowiązkowa? Jak wygląda to z perspektywy Kościoła czy kalendarza liturgicznego? Podpowiadamy.

Pierwszy dzień listopada jest kojarzony z dniem Wszystkich Świętych. Dla wielu osób to dzień przede wszystkim pełen wspomnień i zadumy, a także swego rodzaju "spotkania" ze zmarłymi bliskimi przy ich grobach. Cmentarz jest wówczas wypełniony przybywającymi rodzinami, co często powoduje, że jest miejscem bardzo hałaśliwym. Pamiętajmy, że podniosłość towarzysząca temu dniowi nie sprzyja głośnym rozmowom.

Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy?

1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy (wraz z zapisem w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 roku - przyp. red.). W dzień Wszystkich Świętych nie należy więc martwić się o "wolne", a osoby wierzące przeznaczają ten dzień najczęściej na odwiedzenie grobów osób zmarłych. Mogiły odwiedzają wówczas jednak także osoby niewierzące.

Wszystkich Świętych. Czy udanie się na cmentarz jest obowiązkowe?

W świetle prawa kanonicznego odwiedzanie grobów zarówno 1, jak i 2 listopada, nie jest konieczne. Kościół nie ma co do tej kwestii ustalonych zasad i pozostawia to w rękach wiernych. Faktem jest, że o zmarłych należy pamiętać znacznie częściej niż wyłącznie w Dzień Wszystkich Świętych. Najlepiej jest kierować się przy tym własnymi potrzebami.

Inaczej jest natomiast z mszą świętą, ponieważ w kalendarzu liturgicznym 1 listopada funkcjonuje jako święto nakazane. Oznacza to, że na wiernych spoczywa tego dnia (lub dnia poprzedniego - 31 października) obowiązek udziału we mszy świętej bądź mszy wieczornej. Bardzo często dodatkowe liturgie odbywają się również 1 listopada na cmentarzach.

W przeciwieństwie do dnia Wszystkich Świętych, w Zaduszki, czyli 2 listopada, wierni nie mają obowiązku udania się na mszę świętą. Zaduszki nie są też dniem wolnym od pracy.

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (116)
Zobacz także