Czy koronawirus może utrzymywać się w powietrzu? WHO wyjaśnia
Pojawiło się wiele mitów na temat koronawirusa. Specjaliści informują, w jakich przypadkach możemy się zarazić wirusem.
Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia sugerowała, że koronawirus może pozostawać w aerozolach – zawiesinie drobnych cząstek lub kropelek w powietrzu – nawet do trzech godzin. Po powtórzeniu eksperymentu WHO twierdzi jednak, że eksperyment nie dostarczył rzetelnych wyników.
"Ten eksperyment nie odzwierciedla sytuacji w prawdziwym świecie, a zatem nie oferuje żadnych dowodów na przenoszenie w powietrzu – wyjaśniła Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie.
WHO tłumaczyło, że do swojego badania wykorzystali laboratoryjne warunki, a siła sprzętów, których używali, nie odzwierciedla tej, którą wytwarzamy przy kichaniu czy przy kasłaniu.
Jak przenosi się koronawirus?
Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że koronawirus przenosi się przez styczność z kroplami oddechowymi, które wydostają się przy kasłaniu lub kichaniu. Jest również przenoszony przez materiały, które zostały zanieczyszczone kroplami z koronawirusem.
Bezpośrednio możemy się zarazić, gdy skażone krople dostaną się do nosa, ust lub do oczu. Z powodu swojej wagi nie utrzymują się w powietrzu, ale zanieczyszczają obiekty wokół osoby chorej. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo oraz higienę rąk.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl