Takie L4 może trwać pół roku. Chory może więcej od innych

Czy po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego można legalnie wyjechać na wakacje za granicę? W jednym przypadku jest to możliwe. Wszystko zależy od lekarza i rodzaju otrzymanego zwolnienia.

Czy na L4 można wyjechać za granicę?
Czy na L4 można wyjechać za granicę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski

24.07.2024 | aktual.: 24.07.2024 14:03

Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, znanego też jako L4. To nic innego, jak zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy albo o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Aby otrzymać zwolnienie, należy udać się do lekarza. Po stwierdzeniu choroby specjalista wysyła zwolnienie do ZUS-u i pracodawcy.

Za zwolnienie lekarskie otrzymuje się 80 proc. wypłaty, a w przypadku kobiet w ciąży 100 proc. wynagrodzenia. Otrzymanie zwolnienia wiąże się z szeregiem ograniczeń. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają prawo do skontrolowania osoby objętej zwolnieniem. Co można robić, będąc na zwolnieniu lekarskim? Jakie działania są karalne?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy na L4 można wychodzić z domu?

Zwolnienie lekarskie przysługuje osobom chorym i ich bliskim. W polskim prawie istnieją dwa rodzaje L4 - tzw. leżące i chodzące. Lekarz umieszcza taką informację podczas wypełniania druku e-ZLA.

Zwolnienie "chodzące" (kod 1 na zwolnieniu) umożliwia choremu wyjście z domu na zakupy, do apteki, lekarza czy na spacer. Najczęściej otrzymują go osoby, które opiekują się chorymi członkami rodziny. Z kolei zwolnienie "leżące" (kod 2 na zwolnieniu) oznacza, że pracownik jest ciężko chory i nie powinien wychodzić z domu, poza koniecznością udania się do apteki czy wizyty u lekarza.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają prawo do kontroli chorego w jego mieszkaniu. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości mogą odebrać świadczenie, a pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Czy na L4 można wyjechać za granicę?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tzw. lewych zwolnieniach. Wiele osób decyduje się na prywatną wizytę u lekarza, aby otrzymać L4, a w czasie "choroby" wyjeżdżają na wakacje. Czy takie działanie jest legalne? Nie. Na zwolnieniu lekarskim nie można opuszczać domu, a tym bardziej kraju w takim celu.

Jest jednak jeden wyjątek i dotyczy on osób będących na zwolnieniu wystawionym przez psychiatrę. W przypadku choroby czy zaburzeń psychicznych uniemożliwiających pracę lekarz może zalecić wyjazd w ramach rekonwalescencji. Takie działanie jest w pełni legalne, o ile chory otrzymał zwolnienie "chodzące".

L4 od psychiatry może trwać pół roku. Po tym czasie można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)