Trwa ładowanie...
zdrada
06-12-2012 14:42

Czy on będzie wierny? Jest sposób, żeby to sprawdzić

Kobiety jedynie po wyrazie twarzy są w stanie ocenić, czy partner potrafi być wierny. Wystarczy im do tego... fotografia. Niestety, panowie nie mają takiej umiejętności – twierdzą australijscy psychologowie na łamach „Biology Letters”.

Czy on będzie wierny? Jest sposób, żeby to sprawdzićŹródło: 123RF
d40plku
d40plku

Kobiety jedynie po wyrazie twarzy są w stanie ocenić, czy partner potrafi być wierny. Wystarczy im do tego... fotografia. Niestety, panowie nie mają takiej umiejętności – twierdzą australijscy psychologowie na łamach „Biology Letters”.

Główna autorka badania prof. Gillian Rhodes z University of Western Australia w Perth uważa, że kobiety nie muszą nawet dobrze poznać mężczyzny, by dokonać takiej oceny. Są w stanie odkryć wiarołomność u dopiero co poznanego faceta. Wystarczy im do tego jedynie jego fotografia.

Mężczyźni też oceniają kobiety. Również wystarczy im do tego jedynie fotografia, ale posługują się głównie stereotypami: za niewierne uznają zwykle te kobiety, które są bardziej atrakcyjne. Takie przekonanie często jest jednak błędne.

d40plku

Dotąd nie było pewności, czy ludzie potrafią ocenić na podstawie wyglądu twarzy czy ktoś potrafi być wierny. W życiu codziennym często nawet podświadomie oceniamy innych: czy są inteligentni, jakie mają cechy charakteru, stan zdrowia oraz płodność. Nie zawsze jednak powierzchowne sądy są trafne.

"Nasze badania nie pozostawiają jednak wątpliwości, że przynajmniej kobiety potrafią ocenić, czy mężczyzna potrafi być wierny" – twierdzi prof. Rhodes. Uczona wraz ze swymi współpracownikami doszła do takiego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym uczestniczyło 34 mężczyzn i 34 kobiety. Pokazano im 189 fotografii ludzi obojga płci, których przeszłość była znana jedynie badaczom. Ochotnicy mieli ocenić ich wierność.

Mężczyźni przede wszystkim zwracali uwagę na atrakcyjność kobiet. Dopiero na tej podstawie posługiwali się błędnym często skojarzeniem, że te, które bardziej podobają się mężczyznom, częściej też zdradzają. W efekcie źle ocenili aż 77 proc. oglądanych zdjęć kobiet.

Panie pomyliły się jedynie w 38 proc. pokazywanych im fotografii. Częściej popełniały błędy wtedy, gdy miały ocenić bardziej umięśnionych mężczyzn. Wtedy też ulegały stereotypowi i częściej takich mężczyzna uznawały za niewiernych.

Pocieszeniem dla mężczyzn jest to, że gdy zostaną uznani za mało wiernych, nie oznacza to, że zostaną odrzuceni. Przy wyborze partnera kobieta bierze pod uwagę także inne jego zalety, jak choćby inteligencję i status społeczny. Niewierność wpisana jest w ryzyko życiowe. (PAP)

d40plku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40plku