Trwa ładowanie...

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Share
d59dqky

Seks w ciąży ma wiele zalet, ale nie zawsze jest możliwy. Jednym z ograniczeń jest samopoczucie przyszłej matki oraz prawidłowy rozwój ciąży. Ginekolog radzi, kiedy kobiety powinny go unikać, a kiedy czerpią z niego największą przyjemność.

Kobiety mogą współżyć przez całą ciążę, od pierwszego do ostatniego tygodnia. Podczas ciąży dochodzi do przekrwienia błony śluzowej pochwy i znacznie większego ukrwienia macicy. To może wpływać na zmniejszenie potrzeb seksualnych kobiety oraz odczuwanych wrażeń.

- Jedynym z przeciwskazań do ograniczenia uprawiania seksu podczas ciąży jest występowanie łożyska przodującego. Pokrywa ono ujście macicy lub jest blisko niego. Wtedy podczas skurczów macicy może dojść do krwawień. Wiąże się to z zagrożeniami samego płodu. Gdy w poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego porodu, kobieta powinna unikać współżycia. Zalecane przez ginekologów pozycje seksualneto tzw. "pozycja na łyżeczkę" czy "na jeźdźca" - – radzi ginekolog, dr Artur Stefanowicz.

Po orgazmie kobieta może odczuć skurcze macicy lub zwiększoną aktywności płodu. Skurcze macicy mogą trwać nawet do 30 minut po stosunku. Są one całkowicie normalne i nie zagrażają rozwojowi dziecka.

- Krwawienia w I trymestrze ciąży są objawem poronienia zagrażającego, wtedy należy wstrzymać się od współżycia i zastosować progestageny - dodaje ginekolog.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d59dqky

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d59dqky
d59dqky