FitnessCzy wiesz wszystko o męskim nasieniu? 10 pytań dotyczących spermy

Czy wiesz wszystko o męskim nasieniu? 10 pytań dotyczących spermy

Czy wiesz wszystko o męskim nasieniu? 10 pytań dotyczących spermy

Męskie nasienie kryje w sobie wiele tajemnic - z czego się składa, czy może przenosić choroby i jak to się dzieje, że facet jest płodny bądź nie? Poniżej 10 pytań i odpowiedzi dotyczących spermy.

Normalny z medycznego punktu widzenia wytrysk powinien zawierać od dwóch do sześciu mililitrów nasienia. To mniej więcej tyle, ile płynu mieści się w łyżeczce od herbaty. Nie jest jednak tak, że dany mężczyzna wydziela zawsze tyle samo spermy - jej objętość waha się w zależności od częstości odbywanych stosunków (mężczyźni kochający się częściej wydzielają jej trochę mniej i jest ona bardziej przezroczysta) oraz od nawodnienia organizmu. Ilość spermy i jej konsystencja nie ma jednak zupełnie wpływu na płodność mężczyzny.

Na podst. Doctissimo.fr Anna Loska (al./mtr), kobieta.wp.pl

1 / 9

Z czego składa się sperma?

Obraz
© 123RF.COM

Sperma to ciecz składająca się z substancji, które mają za zadanie utrzymać plemniki przy życiu na tyle długo, aby w momencie stosunku seksualnego zdążyły one dotrzeć do komórki jajowej. W skład spermy wchodzą też związki, odpowiedzialne za ochronę DNA plemnika przed kwasowym środowiskiem pochwy (spermina, spermidyna i kadaweryna). Poza tym nasienie zawiera odrobinę witaminy C i B12, tłuszczu, dość sporo białka, ale też mocznik i cholesterol. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość bogata w różne związki chemiczne substancja, nie dziwi zatem, że pojawiły się pomysły wykorzystywania jej w celach kosmetycznych...

2 / 9

Jak ocenia się jakość spermy?

Obraz
© 123RF.COM

Jakość spermy, a co za tym idzie płodność mężczyzny, ocenić można badając nasienie przy pomocy spermogramu. Podczas badania analizuje się ilość plemników znajdujących się w spermie, ich ruchliwość, wielkość i budowę, jak również pozostały skład nasienia (czyli to, czy w spermie nie ma jakiejś substancji, która szkodzi plemnikom). Dla par, które bez rezultatów starają się o potomstwo, jest to jedno z podstawowych badań, pozwalających potwierdzić lub wykluczyć bezpłodność mężczyzny.

3 / 9

Czy spermę można przechowywać?

Obraz
© 123RF.COM

Tak - służą do tego banki nasienia, które stają się coraz bardziej popularne, także w Polsce. Mężczyźni oddają do nich spermę nie tylko po to, aby pomóc parom, którym na przeszkodzie do posiadania potomstwa stoi bezpłodność mężczyzny. Panów zachęca się też do oddania swojego nasienia do banku, jeśli są chorzy, a skutkiem ubocznym leczenia może być niepłodność. Umieszczając spermę w banku, będą mieli szansę na posiadanie własnego dziecka w przyszłości. Aby jednak nasienie nie straciło swoich właściwości, musi być przechowywane w specjalnych warunkach. W banku zamrożone jest ono w ciekłym azocie w temperaturze -196 stopni Celsjusza.

4 / 9

Czy kolor, zapach oraz smak spermy u mężczyzn różni się?

Obraz
© 123RF.COM

Tak. Nasienie każdego mężczyzny jest trochę inne. Jego kolor, smak oraz zapach zależy od takich czynników, jak częstotliwość odbywanych stosunków, a także dieta.

5 / 9

Ile facet wyrzuca plemników podczas jednego stosunku?

Obraz
© 123RF.COM

Tysiąc? Milion? Ile? Jak się okazuje, znacznie więcej... W jednym mililitrze spermy znajduje się około stu milionów plemników, podczas ejakulacji zaś facet wyrzuca, jak już powiedzieliśmy, od dwóch do sześciu mililitrów tego płynu. Czyli w jednej "dawce" spermy znajduje się od dwustu do sześciuset milionów plemników.

6 / 9

Jak wygląda życie plemnika?

Obraz
© 123RF.COM

Organizm mężczyzny produkuje je bez przerwy w ogromnych ilościach. Powstają one w jądrach, a kiedy są już dojrzałe, transportowane są do najądrzy, gdzie czekają na moment ewentualnego stosunku, podczas którego będą mogły rozpocząć swoją podróż życia w poszukiwaniu komórki jajowej (jak wiemy, niewielu z nich dotrze do celu, ginąc po drodze, jeden zaś tylko zapłodni czekającą nań komórkę). Kiedy już dostaną się do ciała kobiety, od razu obierają dobry kierunek i rozpoczynają wyścig. Poruszają się jednak niezbyt szybko, bo zaledwie 3 mm na minutę a czasu mają niewiele, ponieważ najpóźniej po 70 godzinach umierają. Ten, który wygra ów maraton, "wgryza się" w komórkę jajową. Reszta zaś umiera.

7 / 9

Czy sperma może zawierać w sobie wirusy?

Obraz
© 123RF.COM

Może. Poprzez kontakt ze spermą podczas stosunku możemy się zarazić np. wirusem HIV, albo wirusem żółtaczki typu B - są to największe zagrożenia, jakie niesie ze sobą stosunek płciowy z osobą chorą. Ponadto w spermie przenoszony jest cytomegalowirus, inaczej wirus CMV. Jest to wirus dość nieszkodliwy dla zdrowych ludzi, jednak u osób o obniżonej odporności bądź u niemowląt (wirus ten przenoszony jest także w mleku matki) może stać się nawet przyczyną zgonu. Przed tymi wirusami, tak samo jak przed innymi schorzeniami przenoszonymi drogą płciową, możemy uchronić się, używając prezerwatywy.

8 / 9

Czy można mieć alergię na spermę?

Obraz
© 123RF.COM

W bardzo rzadkich przypadkach odnotowuje się rzeczywiście u kobiet uczulenie na spermę. U niektórych pań już w kilka minut po odbytym stosunku może pojawić się obrzęk narządów płciowych, uczucie pieczenia bądź swędzenia i bóle w podbrzuszu. W cięższych przypadkach alergii po stosunku mogą pojawić się duszności, spadek ciśnienia, objawy przypominające astmę, a nawet dojść może do utraty przytomności. Aby zdiagnozować uczulenie na spermę, lekarz wykonuje testy alergologiczne, zaleca także obserwację reakcji organizmu w przypadku użycia prezerwatywy oraz bez niej.

9 / 9

Kiedy organizm zaczyna wytwarzać spermę?

Obraz
© 123RF.COM

Nasienie zaczyna być produkowane wkrótce po wejściu chłopca w wiek dojrzewania, czyli między dwunastym a piętnastym rokiem życia. To właśnie wówczas jądra u chłopców powiększają się (przed pokwitaniem są dość niewielkie); wtedy również mają miejsce pierwsze erekcje, których następstwem może być wytrysk. Początkowo te odruchy są jednak niekontrolowane i mogą pojawić się w każdym momencie, najczęściej podczas snu. Wytrysk jako skutek odczuwanej przyjemności seksualnej to zjawisko nieco późniejsze - z reguły, gdy chłopiec odkryje masturbację.

Na podst. Doctissimo.fr Anna Loska (al./mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie