FitnessCzym jest podwójna pochwa?

Czym jest podwójna pochwa?

20.03.2014 11:31, aktualizacja: 20.03.2014 12:21

To jedna z wad macicy. Występuje bardzo rzadko i często nie daje żadnych objawów – kobiety często dowiadują się o niej przypadkiem, na przykład podczas rutynowego badania u ginekologa. Wadzie mogą towarzyszyć różne zaburzenia, które niekiedy powodują bolesność, problemy z zapłodnieniem i donoszeniem ciąży. Podwójną pochwę można skorygować chirurgicznie, ale nie zawsze jest to konieczne.

To jedna z wad macicy. Występuje bardzo rzadko i często nie daje żadnych objawów – kobiety często dowiadują się o niej przypadkiem, na przykład podczas rutynowego badania u ginekologa. Wadzie mogą towarzyszyć różne zaburzenia, które niekiedy powodują bolesność, problemy z zapłodnieniem i donoszeniem ciąży. Podwójną pochwę można skorygować chirurgicznie, ale nie zawsze jest to konieczne.

Pochwa to mięśniowo-błoniasty, elastyczny przewód, który stanowi połączenie między macicą a przedsionkiem pochwy. Jest końcowym odcinkiem dróg rodnych u kobiety. Powstaje z połączenia części dystalnych przewodów przyśródnerczowych (przewodów Müllera). Może mieć długość 5-14 cm (zazwyczaj jest to 6-8 cm), natomiast w części środkowej ma ok. 2-3 cm szerokości.

– Podwójna pochwa jest wadą rozwojową macicy powstającą na skutek nieprawidłowego – niedokończonego połączenia się przewodów Müllera w trakcie rozwoju ontogenetycznego. Współwystępuje ona z innymi wadami macicy – zdwojeniem macicy, przegrodą macicy – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik ze szpitala Medicover.

Wada ta występuje niezwykle rzadko – raz na kilka-kilkanaście tysięcy przypadków. – Częściej występują wady pod postacią zdwojonej, siodłowatej macicy czy podwójnej szyjki macicy – mówi dr n. med. Ewa Kurowska.

Malformacje macicy – grupa wad wrodzonych macicy powstałych na skutek zaburzenia rozwoju przewodów Müllera w embriogenezie – występują u ok. 1 proc. kobiecej populacji.

Macica dwurożna i podwójna

Przegroda podłużna może całkowicie rozdzielać pochwę na dwie odrębne części, może być to też przegroda częściowa, dzieląca pochwę niecałkowicie. Zdarzają się także przegrody poprzeczne – charakterystycznym objawem jest wtedy dokuczliwy ból w podbrzuszu związany z nagromadzeniem krwi miesiączkowej, która nie znajduje naturalnej drogi odpływu.

Z podwójną pochwą może być związane także inne zaburzenie – macica dwurożna: całkowita (macica dwurożna z dwiema szyjkami) albo częściowa (macica dwurożna z jedną szyjką). Wada występuje u 0,4-0,5 proc. populacji kobiet. Polega na występowaniu dwóch oddzielnych rogów, które powodują wgłębienie na powierzchni zewnętrznej trzonu. Macica dwurożna może powodować trudności z zapłodnieniem i zagnieżdżeniem się zarodka. Niekiedy ma negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Natomiast w przypadku występowania podwójnej macicy kobieta ma dwie oddzielne szyjki macicy. Podwójna macica może doprowadzić do niepłodności albo poronienia.

Wpływ na funkcjonowanie

Diagnozę stawia się na podstawie standardowego badania ginekologicznego oraz badania USG. Można też wykonać badanie radiologiczne – histerosalpingografię (HSG), która pozwala zdiagnozować nieprawidłowości w budowie macicy oraz jajowodów.

– Samo zdwojenie pochwy może nie mieć związku z funkcjonowaniem kobiety – czasami penetracja będzie się odbywać do jednej, czasami do drugiej pochwy. W przypadku grubej przegrody mogą wystąpić dolegliwości bólowe – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska.

Jeśli mamy do czynienia tylko z podwójną pochwą, ciąża nie powinna mieć powikłanego przebiegu. W przypadku zdwojenia macicy przebieg ciąży może być powikłany poronieniami. U co trzeciej ciężarnej z tą wadą dochodzi do niewydolności szyjki macicy, co może wywołać poród przedwczesny. Poród najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie.

Co można z tym zrobić?

Operację przeprowadza się najczęściej, gdy wada powoduje dyskomfort podczas współżycia. Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Dr n. med. Ewa Kurowska: – Przegrodę w pochwie można operować chirurgicznie ze 100-procentowym sukcesem. W przypadku zdwojonej macicy wyniki nie są tak satysfakcjonujące.

O wadzie opowiada jedna z internautek: „Mam przegrodę pochwy, o której dowiedziałam się dopiero w ciąży. Moj lekarz powiedział, że nie wie, czy będę mogła rodzic naturalnie. Nie mogłam. Przegrodę mam umiejscowiona na samym środku szyjki i pomimo bólu i prawie pełnego rozwarcia, skończyło się cesarką. Moj synek urodził się 12 godzin po przyjęciu mnie do szpitala i dostał cale 10 punktów. A w seksie to nie przeszkadza. Podczas okresu nie można nosić tamponów”.

Wady w budowie macicy stwierdza się u około 12 proc. pacjentek z poronieniami nawykowymi.

Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl

ZOBACZ:

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także