FitnessCzym jest tai chi? Na czym polega i co daje?

Czym jest tai chi? Na czym polega i co daje?

Czym jest tai chi? Na czym polega i co daje?
Źródło zdjęć: © iStock.com | zhudifeng
21.11.2018 19:15, aktualizacja: 19.12.2018 21:58

Tai chi to bez wątpienia jeden z tych systemów ćwiczeń, które skutecznie wspomagają funkcjonowanie zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Efekty trenowania tai chi zapewniły tej zagadkowej dyscyplinie ogromną popularność, dlatego coraz chętniej decydujemy się na nią, chcąc żyć zdrowo i z zachowaniem odpowiedniej równowagi psychicznej. Czym dokładnie jest tai chi i jakie są jego zalety?

Czym jest tai chi?

Tai chi jest to forma ćwiczeń opierająca się na precyzji czynności ruchowych przy zachowaniu odpowiedniego tempa ich wykonywania. Solidny trening tai chi to właśnie powolne i płynne ruchy oraz głębokie, rozluźniające oddechy, dlatego taki sposób na aktywność fizyczną nie powoduje szybkiego zmęczenia ani uczucia wyczerpania.

Ważny jest też wpływ tej dyscypliny na nasz umysł, bowiem pomaga nam ona racjonalizować działania i rozsądniej myśleć. Tak przynajmniej twierdzą sami ćwiczący, których systematycznie przybywa z miesiąca na miesiąc.

Tai chi w sposobie wykonywania ćwiczeń przypomina nieco powolną gimnastykę, określaną niekiedy jako medytacja w ruchu. Ta wyjątkowa dyscyplina ma swoje źródła w chińskiej sztuce Tai Chi Chuan, która bywa nazywana Chińskim Boksem Cieni.

Największe zalety tai chi to bez wątpienia harmonia pomiędzy zdrowiem fizycznym i psychicznym, co zostało nawet potwierdzone odpowiednimi badaniami. Nic zatem dziwnego, że efekty trenowania tai chi stały się dla wielu zachętą do jego samodzielnego wypróbowania.

Efekty trenowania tai chi

Tai chi jest nie tylko doskonałym sposobem na utrzymanie równowagi fizycznej i psychicznej, lecz także jest w stanie nam pomóc w przypadku problemów z którąkolwiek z tych sfer. Ćwiczenia tai chi mogą być dla nas dużym ułatwieniem w walce z bólami reumatycznymi stawów i kręgosłupa, a także wspomagać osoby zmagające się z artretyzmem i chorobami krążenia.

Według badań tai chi okazuje się być dużo skuteczniejsze w niwelowaniu bólu niż tradycyjne ćwiczenia rozciągające, bowiem po 12 tygodniach treningów ból ustępuje nawet o połowę w stosunku do stanu pierwotnego.

Lepsza kondycja nie jest jednak jedyną zaletą stosowania tai chi, ponieważ ta ciekawa dyscyplina ma również wpływ na naszą sferę psychiczną. Ćwiczenia tai chi pomagają nam się wyciszyć i zracjonalizować nasze decyzje i działania, dzięki czemu możemy skoncentrować się na kultywowaniu naszej energii wewnętrzniej, czyli Qi.

Dodatkowo poprawia się nasz zmysł równowagi i działanie układu odpornościowego, a nasze ciało jest odpowiednio rozciągnięte i dotlenione.

Jak ćwiczyć tai chi?

Trening tai chi może składać się z wielu różnorodnych grup ćwiczeń, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się zdecydowanie ćwiczenia relaksacyjne i medytacyjne, jednak niektórzy preferują także te przypominające sztuki walki, które są dużo bardziej intensywne fizycznie.

Dobór ćwiczeń powinien być dostosowany indywidualnie i przyjmuje się, że godzinny trening kilka razy w tygodniu może być dla nas nieocenioną pomocą w staraniach o dobrą kondycję. Ważne jest jednak, aby ćwiczenia wykonywać regularnie.

Źródło artykułu:WP Kobieta