Czystek a odchudzanie. Poznaj zdrowotne właściwości czystka
Czystek to zioło, które od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Doniesienia o zdrowotnych właściwościach czystka sprawiły, że liczba zwolenników tej rośliny wzrasta z miesiąca na miesiąc. Jaki wpływ ma czystek na nasze zdrowie? Czy jest pomocny w trakcie kuracji odchudzającej? Jak stosować czystek?
20.11.2018 20:49
Czystek - podstawowe informacje
Czystek to krzew z rodziny czystkowatych, która składa się z ponad 50 gatunków i mieszańców. Większość gatunków czystka porasta regiony Azji Zachodniej oraz basenu Morza Śródziemnego. W Polsce czystek nie rośnie dziko, tylko w uprawie. Polski czystek to czystek szary, który osiąga wysokość do 1 m, a jego kwiaty w zależności od rodzaju przybierają barwę od białej po purpurową.
Substancje czynne czystka znajdują się głównie w jego liściach i gałązkach. Wśród tych substancji najczęściej wskazuje się na flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, garbniki i proantocyjanidyny.
Czystek a odchudzanie
Popularność czystka prawdopodobnie jest związana z informacjami, które wskazują na to, że czystek pomaga w odchudzaniu. Czy tak jest w rzeczywistości? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno czystek jest ziołem, które skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i pozostałości z przemiany materii.
Zakłada się, że detoksyzacja organizmu jest sprawdzoną i działającą metodą odchudzania. Powód jest prosty. Oczyszczony organizm szybciej i lepiej trawi dostarczane pokarmy, nie pozwalając na to, by odkładały się w postaci tłuszczu. Dodatkowo obecne w czystku polifenole wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL, który negatywnie odbija się na naszej wadze. Warto zapamiętać, że zdecydowanie większe efekty będą widoczne, jeśli herbatkę czy napar zastąpi się wyciągiem z czystka.
Właściwości czystka
Poza wpływem na proces odchudzania, czystek wyróżnia się spośród innych ziół wieloma właściwościami korzystnymi dla naszego zdrowia. Czystek zawiera imponującą ilość polifenoli, które neutralizują wolne rodniki. Wolne rodniki mają zdolność modyfikowania DNA, co z kolei wpływa na zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych.
Ponadto czystek hamuje stany zapalne i chroni żołądek przed szkodliwym wpływem różnych substancji. Czystek jest doceniany również jako zioło, które wzmacnia układ odpornościowy. Potwierdzono skuteczność czystka w walce z licznymi infekcjami i wirusami. Dodatkowo po czystek powinny sięgnąć osoby zmagające się z alergią, ponieważ ta roślina znacznie łagodzi objawy i skutki chorób o podłożu alergicznym.
Jak spożywać czystek? Herbatki i napary z czystka
Najpopularniejszą formą spożywania czystka jest picie herbat i naparów. Aby przygotować napar z czystka, należy jedną czubatą łyżkę suszu zalać wrzątkiem. Czas parzenia herbaty z czystka powinien trwać od 5 do 10 minut. Jednak herbaty i napary wykonane z suszu zawierają mniej substancji czynnych niż sam czystek posiada.
Ponadto parzenie suszu powoduje, że część z tych cennych substancji czystka zanika. Czystek zatem można także suplementować, przyjmując kapsułki, które dostarczają organizmowi nawet 500 mg czynnych substancji. Czystek jest także składnikiem kosmetyków w formie kremów czy maści.