FitnessDance hall - egzotyczny taniec z Jamajki

Dance hall - egzotyczny taniec z Jamajki

Dance hall - egzotyczny taniec z Jamajki
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.09.2018 20:23, aktual.: 19.12.2018 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dance hall to styl tańca wywodzący się z gorącej Jamajki. Charakteryzuje się on dużym dynamizmem oraz płynnymi ruchami całego ciała. Jest to świetne rozwiązanie na wysmuklenie i wyrzeźbienie swojej sylwetki.

Historia tańca — dance hall

Dance hall jest egzotycznym tańcem wywodzącym się z gorącej Jamajki. Nazwa tego tańca wskazuje na jego charakter - "dance hall" to przestrzeń, na której odbywają się imprezy taneczne (ulice, targowiska, dziedzińce). Prymarnie taniec ten wykonywany był wyłącznie przez mężczyzn.

Nie bez znaczenia jest to, że dancehall powstał na gruncie muzyki reggae. Obecnie niemalże każdy mieszkaniec gorącej Jamajki zna podstawy tego tańca. Za rozpowszechnienie się dance hallu na całym świecie należy uznać Jamajczyka — Seana Paula, który został mianowany królem tego stylu tańca.

Dancehall — cechy charakterystyczne

Dance hall jest obecnie tańczony zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Jednak te dwa style tańca, męski i żeński, znacznie się od siebie różnią. Męski dance hall charakteryzuje się dużym dynamizmem i energicznymi, wręcz agresywnymi ruchami. Duże znaczenie przypisuje się także izolacji klatki piersiowej, ruchom rąk, a także mocnym tapięciom.

Z kolei dance hall w wydaniu kobiecym skupia się na wspieraniu męskich ruchów tanecznych. W praktyce kobiety stanowią tylko tło dla mężczyzn, którzy są głównymi bohaterami tańca. Styl kobiecy określany jest mianem Dance hall female oraz Dance hall Queen style. Charakteryzuje się on "miękkimi", sensualnymi ruchami.

Bardzo ważną figurą tego stylu jest tzw. twerking, czyli potrząsanie pupą. Dodatkowo może być on wzbogacony o ruchy akrobatyczne. W ramach ciekawostki można podać, że co roku organizowany jest konkurs na najlepszą tancerkę dancehallową — wygrana kobieta otrzymuje tytuł "Dance hall Queen".

Kroki w dancehallu

Kroki w dancehallu w dużym stopniu są improwizowane. Wśród najbardziej popularnych kroków w tym stylu tańca można wymienić:

  • Defence — rytmiczne stąpanie z nogi na nogę.
  • Gogo wine — zataczanie kółek rękami nad głową z jednoczesnym kręceniem wokół osi.
  • Frog back — rytmiczne stąpanie z nogi na nogę w lekkim pochyleniu. Do tego dochodzi ruch barkami w górę i w dół.
  • Log on — wypchnięcie nogi do przodu i ruch bioder na zewnątrz.
  • Urkle — naprzemienny ruch ręki i nogi.
  • Row di boat — bujanie całym ciałem na boki przy jednoczesnych ruchach rąk jak przy wiosłowaniu.

Muzyka dancehall

Nieodłączną częścią każdego tańca jest muzyka. W przypadku dancehallu została ona skomponowana specjalnie pod ten styl tańca. Charakteryzuje się ona dużym dynamizmem i rytmicznością, bowiem jej zadaniem jest inspirowanie tancerzy do wymyślania nowych kroków. Niekwestionowanym królem muzyki dancehallowej jest Sean Paul, ale dużym uznaniem cieszy się także: Lea-Anna, Spice, Demarco i Major Lazer.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także