Blisko ludziDlaczego jesteś samotna?

Dlaczego jesteś samotna?

Dlaczego jesteś samotna?

Atrakcyjna, inteligentna, młoda i samotna. Dlaczego tak wiele kobiet nie ma partnerów?

Wszystkie pragniemy miłości. Dlaczego więc jest tak wiele samotnych kobiet? Bariery w tworzeniu związków mogą wynikać z negatywnych przeżyć, które wciąż tkwią w naszej pamięci, nierealistycznych oczekiwań, które stawiamy potencjalnym partnerom czy utrudniających nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów cech naszych osobowości. Najważniejsze pytanie więc brzmi – jak to zmienić?

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz

1 / 6

Rany z przeszłości

Obraz
© Jupiterimages

Raz utracone zaufanie ciężko odbudować. Zranienie, którego doświadczasz od bliskiej osoby sprawia, że niczym żółw chowasz się w swojej skorupie i z nieufnością podchodzisz do wszelkich relacji z innymi ludźmi. Taka postawa utrudnia budowanie nowego związku, który z góry skazujesz na niepowodzenie.
– Jedną z przyczyn samotności są bolesne doświadczenia z wcześniejszych związków. Towarzyszy nam przeczucie i nastawienie, że w kolejnym będzie tak samo. Budujemy mur nie do przejścia. Nawet jeśli do związku dojdzie, osoba taka często nie będzie chciała się zaangażować, lękając się odrzucenia – mówi Katarzyna Górska, psycholog z gabinetu Equilibrium w Katowicach, i dodaje. – Strach przed zranieniem jest czymś naturalnym. Jeśli jednak nie damy szansy nowemu związkowi, nigdy się on w pełni nie rozwinie. Błędem jest przesądzanie z góry o losach relacji. Nie wiemy co się stanie, jeśli nie podejmiemy próby. Im bardziej będziemy otwarci, tym większa będzie szansa na powodzenie.

2 / 6

W poszukiwaniu księcia

Obraz
© Jupiterimages

Od najmłodszych lat dziewczynki snują marzenia o królewiczu, który pewnego dnia pojawi się w ich życiu i zaprowadzi do ołtarza. Najlepiej, aby wybranek był niebieskookim blondynem, z poczuciem humoru i ambicją. Każdego poznanego mężczyznę przyrównujemy więc do wzorca i jeśli nie spełnia naszych oczekiwań, bez większych skrupułów przechodzimy do kolejnego kandydata. Wysokie wymagania stawiają najczęściej kobiety świadome swojej urody i siły, które chcą, aby partner im dorównywał pod względem wiedzy, zamożności i atrakcyjności. Poprzeczkę mogą stawiać wysoko również kobiety, które tak naprawdę… boją się.

3 / 6

W poszukiwaniu księcia

Obraz
© Jupiterimages

– Wysokie wymagania często są podszyte lękiem przed odrzuceniem. Szukając lepszego kandydata, chcemy zabezpieczyć się, stworzyć złudzenie kontroli nad sytuacją i ustrzec się przed porażką. Wysoki krytycyzm nie pozwala nam na lepsze poznanie człowieka ani na zaakceptowanie jego słabości, trudniej jest wtedy zbudować jakikolwiek związek – twierdzi psycholog.
Przyznanie przed samą sobą do tego, że szukasz ideału, którego tak naprawdę nie ma, jest początkiem drogi do zmian i… znalezienia partnera. Jak zmienić swoje nastawienie?
– Daj komuś szansę. Nie warto etykietować człowieka – bardzo często życie nas zaskakuje. Zauważ zalety, a nie tylko wady. Nie ma ludzi idealnych i Ty też taka nie jesteś. Zastanów się, czy istnieje jakakolwiek osoba mogąca spełnić twoje oczekiwania i czy są one realistyczne – podpowiada Katarzyna Górska.

4 / 6

Nieśmiałość – niechciana towarzyszka

Obraz
© Jupiterimages

Nawiązywanie kontaktów towarzyskich utrudnia czy wręcz uniemożliwia nieśmiałość oraz niska samoocena.
– Osobom nieśmiałym towarzyszy przeświadczenie, że zostaną ośmieszone czy wykpione. Natomiast niskie poczucie własnej wartości prowadzi często do wycofywania się z sytuacji sprzyjających powstawaniu związków. Razem z brakiem pewności siebie pojawia się postawa ciała, mimika, zachowanie, które świadczą o braku chęci nawiązania kontaktu. Osoby o niskiej samoocenie często nie potrafią wykorzystać swoich atutów, by zdobyć wybranka, nie wierzą we własne możliwości, co bardzo często prowadzi wręcz do zaprzestania jakiegokolwiek działania – mówi psycholog.

5 / 6

Nieśmiałość – niechciana towarzyszka

Obraz
© Jupiterimages

Pokonanie wewnętrznej blokady, która wynika z nieśmiałości, nie jest łatwe. Jak zacząć ten proces?
– Trzeba skupić się na zadaniu, jego elementach, nie na możliwym niepowodzeniu, a już tym bardziej na domyślaniu się, co jest w głowach innych ludzi. Każdy z nas jest człowiekiem, to nic złego, że zdarzają się nam potknięcia i błędy – radzi psycholog i dodaje. – Odrzuć założenie, że nikt cię nie zaakceptuje. Daj komuś szansę samemu o tym zdecydować. Nie dopowiadaj sobie, co naprawdę stoi za komplementami. Popatrz na siebie realistycznie, postaraj popracować nad swoimi zaletami. Nie jesteś w stanie zlikwidować wszystkich wad, być może dla innych nie są w ogóle wadami. Porzuć idealny obraz siebie, pracuj tylko nad tym, co jesteś w stanie zmienić. Pamiętaj, że jesteś niepowtarzalna.

6 / 6

Szklanka do połowy pusta

Obraz
© Jupiterimages

Warto zastanowić się, czy nasza samotność nie wynika z pesymizmu czy egocentryzmu i nastawienia na rywalizację. Wieczne narzekanie, myślenie wyłącznie o własnych potrzebach, nieustanne dążenie do bycia „tą lepsza” mogą zniechęcać otoczenie do nawiązywania kontaktów z nami. – Czujemy się lepiej w towarzystwie osób zadowolonych i szczęśliwych, poprawia nam to nastrój. Analogicznie w towarzystwie osób wiecznie cynicznych i narzekających szybko tracimy dobre samopoczucie. Uśmiech jest jednym z czynników czyniących nas atrakcyjnymi dla płci przeciwnej. Z kolei walka o swoje do upadłego spowoduje, że potencjalni kandydaci szybko się od nas odsuną. Żadna osoba nie chce żyć w cieniu drugiej, realizując wyłącznie jej potrzeby. Dodatkowo, egocentrycy zazwyczaj mają trudności ze słuchaniem, zwracaniem uwagi na pragnienia drugiej osoby, brakuje im umiejętności wspierania i empatii – mówi Katarzyna Górska.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, optymizmu można się nauczyć. Choć z pewnością nie porzucimy pesymistycznej postawy z dnia na dzień, nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Psycholog radzi, aby obserwować otoczenie pod kątem pozytywów, uczyć się cieszyć chwilą. A co ze szkodliwym egoizmem? – Prawdziwy związek to zaufanie i zrozumienie. Nie ma w nim miejsca na rywalizowanie. Zastanów się, skąd wynika twoje nastawienie, dlaczego musisz tak bardzo walczyć i dlaczego myślisz, że więź z drugim człowiekiem naraża cię na utratę czegokolwiek – podkreśla psycholog.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz

kompleksynieśmiałośćsamotność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (100)