Trwa ładowanie...
d1cf6o9

Dlaczego mężczyźni żyją krócej?

Problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia i rzadko leczone - wynika z raportu o stanie zdrowia mężczyzn, opracowanego przez badaczy pracujących dla Komisji Europejskiej. Naukowcy postulują, by stan zdrowia Europejczyków poprawić m.in. rozszerzając zakaz palenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dlaczego mężczyźni żyją krócej?
(Thinkstockphotos)
d1cf6o9

Problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia i rzadko leczone - wynika z raportu o stanie zdrowia mężczyzn, opracowanego przez badaczy pracujących dla Komisji Europejskiej. Z powodu problemów psychicznych, mężczyźni częściej niż kobiety popełniają samobójstwa, uciekają w nałogi lub demonstrują "antyspołeczne" zachowania. Są równiej mniej chętni do zwrócenia się o pomoc - wynika z raportu.

Według autorów, problemy zdrowotne mężczyzn wynikają w dużym stopniu ze sposobu i stylu życia, a nie są rezultatem predyspozycji biologicznych. Dlatego zaradzić im mogą dobrze ukierunkowane polityki zdrowotne oraz np. zakazy palenia tytoniu lub poprawa bezpieczeństwa na drogach i większa troska o higienę i bezpieczeństwo pracy.

W raporcie podkreślono, że w odróżnieniu od kobiet mężczyźni rzadziej się leczą, za to są częściej skłonni do zapewniania o swojej dobrej formie. Żyją jednak krócej niż kobiety - średnia długość życia mężczyzny w UE to 76 lat, zaś kobiety 82. Najkrócej żyją Łotysze (66 lat), najdłużej - Islandczycy oraz mężczyźni z Liechtensteinu (80 lat). Łotwa jest również krajem, w którym różnica między średnią życia kobiet i mężczyzn jest największa w Europie - Łotyszki żyją średnio o 11 lat dłużej.

d1cf6o9

Głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci mężczyzn w Europie są choroby układu krążenia oraz nowotwory (rak prostaty). Wśród młodych mężczyzn są to wypadki drogowe - rocznie ginie w nich 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Autorzy raportu szacują, że w ciągu najbliższych 50 lat liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym zmaleje o prawie 24 mln. Zwiększy się natomiast o 32 mln liczba mężczyzn po 65. roku życia. Maleć też będzie liczba mężczyzn w niektórych krajach Europy, w tym w Polsce.

Według danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, cytowanych w raporcie, do 2060 r. Polsce może ubyć aż 27 proc. mężczyzn, podobnie jak w państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Macedonii. W tym samym czasie ich liczba będzie rosnąć w krajach Skandynawii i Europy północnej, szczególnie w Irlandii oraz Islandii.

Ponadto, w porównaniu do kobiet, mężczyźni zazwyczaj częściej palą, piją, zażywają narkotyki. W młodości uprawiają też więcej sportów. Najmniej zapału do sportu przejawiają Włosi, najbardziej wysportowani są Duńczycy - tylko jedna szósta z nich deklaruje, że sport uprawia rzadziej niż raz w tygodniu.

d1cf6o9

Mężczyźni uprawiają sporty dla przyjemności, a nie z powodów zdrowotnych lub po to żeby schudnąć, jak w większości deklarują kobiety. Przeważnie panie decydują się na regularne sporty później niż mężczyźni - dopiero po 40., ale wtedy bardziej się do nich przykładają. Około 10 proc. ankietowanych kobiet w tym wieku przyznało się do uprawiania sportów regularnie (to samo zadeklarowało tylko około 5 proc. mężczyzn w tym przedziale wiekowym).

Raport przypomina jednak, że oprócz aspektów zdrowotnych sport może być niebezpieczny. Rocznie w wyniku wypadków podczas uprawiania sportu ginie 7 tys. osób.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Sposoby na poniedziałkową depresję*

* Depresja u mężczyzn*

* Panie tyją po ślubie, panowie - po rozwodzie*

Liczba mężczyzn z depresją będzie rosła

d1cf6o9

Podziel się opinią

Share

d1cf6o9

d1cf6o9