Trwa ładowanie...

Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej ręce? Kiedyś było inaczej

Obrączka to symbol trwałości związku i wierności. Tradycyjnie para zakłada je sobie nawzajem na palce podczas ślubu. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w Polsce nosimy obrączki na prawej ręce, podczas gdy w większości krajów świata małżonkowie noszą je na lewej?

Na której ręce nosi się obrączkę? W Polsce zwyczajowo jest to prawa rękaNa której ręce nosi się obrączkę? W Polsce zwyczajowo jest to prawa rękaŹródło: Adobe Stock
diyfcye

Obrączka jest symbolem znanym już od starożytności. Zwyczaj ich noszenia był znany już w starożytnym Egipcie, chociaż nie był wtedy tak powszechny, jak dzisiaj. Praktykowali go także Rzymianie.

Zwyczaj przejęli też chrześcijanie. Chociaż rozpowszechnił się on w XIII wieku, już cztery wieki wcześniej był częścią obowiązującego rytuału religijnego. Mówił o tym list papieża Mikołaja I do Kościoła w Bułgarii z 866 roku.

Na której ręce nosi się obrączkę? Większość osób wybiera lewą

Od początku tradycji noszenia obrączek, jeszcze w czasach starożytnych, wybierano czwarty palec lewej ręki, czyli tzw. palec serdeczny. Do dzisiaj na lewej dłoni nosi się obrączkę chociażby we Francji, w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egipcie, Meksyku, USA czy Kanadzie.

diyfcye

Obrączka na lewej ręce ma specjalne znaczenie. Zarówno Egipcjanie, jak i Rzymianie uważali, że w palcu serdecznym znajduje się specjalna żyła, która prowadzi prosto do serca. Rzymianie nazywali ją nawet "żyłą miłości" ("vena amoris") i to właśnie dlatego decydowali się na noszenie obrączki na lewej ręce.

Obrączka na prawej ręce. Powód tkwi w historii Polski

Dlaczego w Polsce nosi się obrączkę na prawej ręce? Okazuje się, że to zwyczaj, który narodził się dopiero w latach sześćdziesiątych XIX wieku - wcześniej, podobnie jak mieszkańcy większości krajów, nosiliśmy ją na lewej dłoni. Zmieniło się to z powodów patriotycznych.

W Warszawie odbywały się wówczas manifestacje, które były brutalnie tłumione przez zaborcę. Ostatecznie doprowadziło to do wybuchu powstania styczniowego. Po ofiarach tych zrywów w Polsce zapanowała żałoba narodowa. Na jej znak przekładano obrączki na prawą dłoń. Taki zwyczaj szybko się upowszechnił, również poza granicami zaboru rosyjskiego i przetrwał do dziś.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Marietta z "Love Island" planuje ślub! Skromny na plaży w Tulum...

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

diyfcye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diyfcye